Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Cocuklarda Migrene Dikkat

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda migren Migren çocukluk yaşlarından itibaren ortaya çıkabiliyor. Çocuklardaki migren, erişkinlerden farklı olarak iki taraflı görülebiliyor ve sıklıkla baş dönmesiyle de kendini gösterebiliyor. < Konu Resmi..>
  Sıfır yaş grubundan itibaren migrenin çocuklarda görülebildiğini anlatan Anadolu Sağlık Merkezi nöroloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, çocuklarda migren ve belirtileriyle ilgili sorularımızı yanıtlamaya devam ediyor.
  Migren çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?
  Migrenlilerin önemli bir kısmında sorun, çocukluk yaşlarında başlıyor. Ailelere sorduğumuzda çocukların 6 - 7 yaşlarında baş dönmeleri ve karın ağrıları yaşadıklarını, bu çocukların sık sık sebepsiz kustuklarını ya da sebepsiz ağladıklarını öğreniyoruz. Çocuklarda kısa süren baş ağrılarına daha sonra migren teşhisi koyuyoruz.
  Peki çocuklarında bu tabloyu gören anne babalar migrenden mi şüphelenmeli?
  Mutlaka şüphelenmeli. Hele ki anne babada migren varsa. Örneğin 7 yaşındaki çocuk zaman zaman baş dönmeleri, karın ağrıları yaşıyorsa ve periyodik olarak ayda 3 - 5 kere oluyorsa mutlaka doktora başvurmalılar.
  Çocuklarda migrenin tipik özellikleri nelerdir?
  Çocukların migreni büyüklerinkine benzemiyor. Yarım saat, bir saatte geçebiliyor. Ayrıca büyüklerde tek taraflı olan migren çocuklarda iki taraflı görülebiliyor. Çocuklarda iki taraflı yaygın olur ama çok şiddetli olmaz. Bazı hastalar ise baş dönmesiyle gelir. Çocuklarda migen en sık sinüzitle karıştırılır.
  Çocuklarda nasıl bir tedavi uygulanıyor?

  Antideprasan özelliği olmayan bazı migren ilaçlarımız var. Epilepside kullanılan bir ilacı kullanıyoruz örneğin. Ama aileyi baştan uyarmak ve bunun epilepsiyle bir ilgisi olmadığını anlatmak lazım. ''Bu da bir tür epilepsi mi?'' sorusunun kafalarında kalmaması lazım. Epilepsi ilacı demek hem epilepside hem de migrende kullanılıyor anlamına gelir. Örneğin Aspirin de hem ateş düşürür hem kanı sulandırır. Çocuğun yaşam tarzı ya da yeme içmesiyle ilgili birtakım değişiklikler öneriyor musunuz?
  Bazı önlemler alıyoruz. Mesela bazı migren türleri var. Felçi - hemiplejik migren dediğimiz türdeki çocukların top oynamasını yasaklıyoruz. Çünkü bu grup hastaların bir kısmında kafaya top değmesi o hastanın komaya grip ölebilmesine yol açabiliyor.
  Standart bir migren tanısı koyduğumuz çocukta verdiğimiz öneriler şunlar; Asla öğün atlanmamalı, uyku düzenli olmalı, hafta içi ve hafta sonunda gece çok geç saatte yatılmamalı ve de aşırı hareketlilikten kaçınılmalı. Çünkü aşırı hareketlilik ve spor, migren için tetikleyici faktörlerden biri. Eğer çocuğun her oyundan ya da yaptığı spordan sonra başı ağrıyorsa ya da baş dönmesi oluyorsa bunu biraz makul ölçüye indirmesi gerekir veya tedaviye daha erken başlanması gerekir.
  Bilgisayar ve televizyon ışığı çocuklar için sakıncalı mı?
  Işık bazı hastalarda migreni çok tetikleyebiliyor ama bazı hastaları hiç etkilemiyor. Bu ışığın da parlak ışık şeklinde olması lazım. Çok yoğun bir güneş ışığı gibi ya da çok yoğun güneşli bir ortamda gözlüksüz bulunmak gibi.
  Kapalı bir ortam, özellikle sigara dumanlı bir ortam çok ciddi bir tetikleyicidir. Onun için çok havasız ortamlarda çok uzun süre kalmak tetikleyebilir.
  Sınav stresi ya da sınav dönemleri çocuklarda migreni tetikleyen bir etken olabilir mi?
  Kuşkusuz stres çok önemli. Okullar açılınca çocukların migreni artar. Okullar kapandığında ise migrenler azalır.
  Stres kadar çocuğun okul döneminde erken kalkıp kahvaltı yapmadan okula gitmesi de migreni tetikler. Bu nedenle migrenli çocuklarda kahvaltı mecbur tutulabilir.
  Okul başarısını olumsuz etkiliyor mu?
  Aslında okul başarısını etkilemiyor ama migren atakları sık olursa ve çocuk tedavi olmuyorsa ders ve sınavlarından geri kalır. Sınav günü migren atağı olursa sınavda başarısız olur. Ya da migren korkusuyla sınava giriyor. Bu da migreni getirebiliyor.
  Migreni tetikleyen faktörler
  Açlık
  Az ya da fazla uyku
  Rüzgar, lodos
  Sigara dumanlı ortam
  Ağır kokular
  Çok parlak ışık
  (Ayşegül Aydoğan Atakan/Milliyet)ALINTIDIR


   
Cocuklarda Migrene Dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cocuklarda rota virüsüne dikkat

  cocuklarda rota virüsüne dikkat

  Çocuklarda rota virüsüne dikkat! Edirne İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Hatice Gül, kış aylarında görülen ishallere ilişkin yaptığı açıklamada, su ve besinlerle bulaşan hastalık etkenlerinin yaygın görüldüğünü, önlem alınmadığında toplumda nadir görülen hastalıkların bir anda salgın boyutlarına ulaşabildiğini kaydetti. Kış mevsiminin bebek ve küçük çocuklarda kusma ve ishale yol açan rota...
 2. Cocuklarda dikkat eksikligi... Hiperaktif Cocuk

  Cocuklarda dikkat eksikligi... Hiperaktif Cocuk

  Çocuklarda Dikkat Eksikliği Dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu (DEHB) için teshis ölçütleri: Aşağıdaki (1) veya (2) maddelerinden en az birinin karşılanması gerekir. 1-Aşağıdaki dikkatsizlikle ilgili maddelerden en az altısının , en az 6 ay boyunca, çocuğun gelişim düzeyiyle uyumlu olmayarak ve çocuğun uyumunu bozacak şekilde varolması gerekmektedir. a- Genellikle ayrıntılara...
 3. cocuklarda dikkat eksikligi

  cocuklarda dikkat eksikligi

  Çocuklarda Dikkat Eksikliği Dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu (DEHB) için teshis ölçütleri: Aşağıdaki (1) veya (2) maddelerinden en az birinin karşılanması gerekir. 1-Aşağıdaki dikkatsizlikle ilgili maddelerden en az altısının , en az 6 ay boyunca, çocuğun gelişim düzeyiyle uyumlu olmayarak ve çocuğun uyumunu bozacak şekilde varolması gerekmektedir. a- Genellikle ayrıntılara...
 4. Migren rahatsızlığı olanlar dikkat

  Migren rahatsızlığı olanlar dikkat

  DAMAR TIKANIKLIĞINA DAHA EĞİMLİ OLDUKLARI GÖRÜLDÜ Neurology adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre migrenlilerin bacak damarlarında daha fazla kan pıhtılaşmasına sahip oldukları anlaşıldı. Avusturya'nın İnssbruck Tıp Üniversitesi'nden Dr. Stefan Kiechl ve meslektaşları, İtalya'da 55 yaş üzeri 574 hastayı incelediler. Bunlardan migren hastalığına sahip 111'inin yüzde 19'unun...
 5. Çocuklarda Migrene Dikkat

  Çocuklarda Migrene Dikkat

  Çocuklarda migren,çocuklarda başağrısı,çocuklarda migren belirtileri,çocuklarda migren tedavisi,çocuklarda migren olur mu,çocuklukta migren Migren için en iyi tedavi uykudur. Uyku, normal beyin fonksiyonlarını yeniler, ağrıyı dindirir ve birçok ilişkili migren semptomunu ortadan kaldırır. Doktorun reçete ettiği ya da önerdiği ağrı kesici ilaçlar, migren ağrısı durumunda çocuğa da...

Sayfayı Paylaş