Cocuklarda obez hastaligna karsi bilgiler

ahueda

Aktif Üye
Üye
Cocuklarda obez hastaligna karsi bilgiler
cocuklarda obezite nasil önlenir cocuklarda obez cocuklarda obezite ve egzersiz. Sevgili arkadaslar Doç. Dr. Serdar Güler, "Çocuğumuz doyuyor ise lütfen üzerine giderek daha fazla yemek yedirmeye çalışmayin ve Lütfen çocukluk çağında obez çocuk oluşturmayalım" dedi.

obez-cocuklar-hareketsizlesiyor-3833-25e.jpg


Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Klinik Şefi Doç. Dr. Serdar Güler, "Çocuğumuz doyuyor ise lütfen üzerine giderek daha fazla yemek yedirmeye çalışmıyoruz. Lütfen çocukluk çağında obez çocuk oluşturmayalım" dedi.

Aynı zamanda Ulusal Obezite ve Diyabet Koordinatörü olan Doç. Dr. Güler, yaptığı açıklamada, dünyada diyabet ve obeziteye dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen 14 Kasım Dünya Diyabet ve Obezite Günü etkinlikleri kapsamında, Sağlık Bakanlığı’nın diyabet ve obeziteye yönelik eğitim ve etkinlikler düzenlediğini kaydetti. Güler, obezitenin son 10 yıl içerisinde Türkiye’de ciddi bir şekilde arttığını belirterek, özellikle ailesinde şeker hastalığı olanlarda obezitenin daha sık görüldüğüne dikkat çekti. Diyabetin önlenmesinin obezitenin gelişmesini önlemeyle paralel olduğuna işaret eden Güler, obezleşmemek için günlük hayatta hareket halinde olmanın gerekli olduğunu vurguladı.

"DİYABETİ HAFTADA 3 GÜN EGZERSİZLE ÖNLEMEK MÜMKÜN"

Güler, obezitenin önlenmesi konusunda hareketli yaşam tarzının benimsenmesi ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti: "Haftada en az 2 tercihen 3 gün, 30 ile 45 dakikanın üzerinde orta düzeyde, çok da kendimizi yormayacak şekilde egzersiz yaptığımız zaman diyabeti yüzde 70 oranında engelleyebiliriz. Toplum olarak yiyeceklerimize dikkat etmemiz lazım."

"KALORİSİ YÜKSEK GIDALARA DİKKAT"

Güler, prensip olarak hiçbir yiyeceği zararlı ya da yararlı şeklide sınıflandırmadıklarını belirterek, "Her besinin belli bir kalorisi var. Hesabımız çok belli. Eğer biz günlük faaliyetlerimiz için gerekli olan gıdanın fazlası gıdayı alırsak, daha fazla yersek bu durumda bu içimizde kilo olarak kalacaktır. Kalorisi yüksek gıdalara dikkat etmemiz lazım" şeklinde konuştu.

Ölçü olarak, mümkün olduğu kadar acıkmadan sofraya oturmamak ve pek fazla doygunluk hissetmeden sofradan kalkmak gerektiğini vurgulayan Güler, "Sofraya oturduğumuz zaman lütfen yemeğimizi yavaş yavaş yiyelim, lokmalarımızı sakin sakin çiğneyelim. Çünkü vücuda gelen gıdayı beynin haber alması yaklaşık 15-20 dakikayı buluyor. Biz bu süre içerisinde hızlı hızlı yemek yersek bu durumda doygunluğu pek fazla hissetmeden gereğinden, ihtiyacımızdan çok fazlasını almış oluruz" uyarısında bulundu.

Güler, kilo almamanın kilo vermekten daha kolay olduğunu aktardı ve alınan kilonun kaybedilmesinin daha zahmetli olduğunu dile getirdi.

"HANIMLARDA KAŞINTILARIN ORTAYA ÇIKMASINA NEDEN OLUR"

Diyabetin yetişkin hastalığı olarak tanındığını anlatan Güler, bu hastalığın tipik belirtileri olarak çok su içme, sık idrara çıkma ve özellikle gece tuvalete kalkma şeklinde sıralayarak, "Lütfen en yakınınızdaki bir sağlık merkezinde aç karnınıza bir kan şekeri ölçtürün. Bu şikayetler şeker hastalığının belirtisi olabilir. Özellikle hanımlarda kaşıntıların ortaya çıkması. Çünkü şeker hastalığı enfeksiyonlarda özellikle mantar enfeksiyonlarının kolay oluşmasına sebep olur bu da kaşıntı yapar" dedi.

"ÇOCUKLUK ÇAĞINDA OBEZ ÇOCUK OLUŞTURMAYALIM"

Ebeveynlere ve çocuklara çağrıda bulunan Güler, şunları kaydetti: "Çocuklarımızı aktif halde tutalım. Tabiki teknolojinin imkanlarından yararlanıp bilgisayar oyunu da oynayacaklar, oturarak telefonlarıyla oyunlar oynayacaklar. Ama lütfen bizim çocukluğumuzdaki gibi yaşamaya başlasınlar, aktif olsunlar, koştursunlar, hoplasınlar, zıplasınlar, yürümeyi öğrensinler ve bunları hayatlarının bir parçası halinde tutmaya çalışsınlar bu çok önemli. Çocuğumuz doyuyor ise lütfen üzerine giderek daha fazla yemek yedirmeye çalışmıyoruz. Lütfen çocukluk çağında obez çocuk oluşturmayalım"
 

zeynepkosan

Yeni Üye
Üye
bence çocukların bu konuda küçük yaşta eğitilmesi gerekiyor. ailelerini model alıyorlar sonuç olarak.çok doğru bi konuya değinilmiş çocukları odaya kapatarak onların sosyalleşmesini engelliyoruz bilgisayar başında bütün gün oturuyorlar insanlarla diyologları olmuyor artıık sokağa çıkıp top bile oynamıyorlar bilgisayarda oynamayı tercih eidyolarlar.sanırım onları sosyalleştirmek biraz bizim elimizde kesinlikel çcouklarımı bir spor bi sanatsal aktiviteye dahil etmeliyim
 
Üst