1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  14.834
  Beğenilen Mesajlar:
  1.092
  Ödül Puanları:
  113

  çocuklarda "PİKA" ya dikkat

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda pika pika hastalığı tebeşir yeme isteği tebeşir yemenin zararları toprak yemek zararlımı Çocuklarda 'Pika'ya dikkat Pika, besleyici değeri olmayan toprak, kum, boya gibi maddelerin yenilmesi ile seyreden bir yeme bozukluğudur.
  Yapılan çalışmalar değişik toplumlarda bu yeme bozukluğuna %4 ila %26 oranında rastlandığını ortaya koymaktadır. Aile Hekimliği Uzmanı, Clinica Gayrettepe Tıbbi Direktörü Dr. Eren Eroğlu yazdı.
  Oğlum devamlı toprak yiyor
  Merhaba doktor bey, benim 28 aylık bir oğlum var.Havalar güzel olduğu için onu park bahçe gezilerinden mahrum bırakmamaya çalışıyorum.
  Fakat çocukta anlam veremediğim bir toprak yeme isteği var. Aşırı derecede bir eğilimi var toprak yemeye. Doktora götürdüm fakat önemli olmadığını söyledi. Bu şekilde yemeye devam ederse bir zararı olur mu? Ne yapacağımı şaşırdım doğrusu...Cevaplarsanız memnun olurum.
  Sizin çocuğunuzun derdine “Pika” denilir. Pika, besleyici değeri olmayan toprak, kum, boya gibi maddelerin yenilmesi ile seyreden bir yeme bozukluğudur Yapılan çalışmalar değişik toplumlarda bu yeme bozukluğuna %4 ila %26 oranında rastlandığını ortaya koymaktadır.
  Pika genellikle çocukluk çağlarında başlar ve birkaç ay içerisinde kendi kendine geçer.
  Bu bozukluğun gelişimini önlemenin özel bir yolu yoktur fakat çocuğun neler yediğine dikkat ederek olabilecek bir sıkıntının erkenden önüne geçmek mümkün olabilir.
  Pika’dan şüpheleniliyorsa sindirilmeyecek maddelerin mide barsak sisteminde bir daralmaya yol açıp açmadığını anlamak için radyolojik değerlendirme yapılmasında fayda vardır. Bunun yanında kurşun, cıva gibi ağır metal zehirlenmeleri de göz ardı edilmemelidir. Tam bir fizik muayene ve laboratuvar değerlendirme ile işe başlamak uygundur. Kirli ve mikroplu maddelerin yenmesinin getireceği mikrobik hastalık riski de hesaba katılmalıdır.
  Pika tanısı konulmadan zeka geriliği, gelişimsel bozukluklar, takıntı bozuklukları gibi Pika benzeri yeme tablolarına sebep olabilecek klinik durumlar saf dışı bırakılmalıdır. Tanının konulabilmesi için en az bir aydır aynı durumun devam ediyor olması gerekir.
  Uzayan vakaların tedavisinde bu konuda uzmanlaşmış bir psikolojik danışmanlık ekibinin yardımına ihtiyaç duyulabilir. Konu ile ilgili kurumlar en iyi tedavi stratejisi olarak genel davranış eğitimini önermektedir. Bu yöntemde neyin yenilip neyin yenilmeyeceğinin ödüllendirme ile öğretilmesi söz konusudur.
  Pika’nın yaratabileceği sıkıntılar şöyle sıralanabilir;
  •Ortaya çıkabilecek sorunların başında kurşun zehirlenmesi gelir. Özellikle yenilen boyalardan vücutta biriken kurşun öğrenme güçlüklerine, beyin hasarına ve ileri evrelerde ölüme bile yol açabilir.
  •Besin değeri olmayan gıdaların yenilmesi gerçek besinlerin yerini alıp beslenme eksikliğine sebep olabilir.
  •Taş, cam gibi sindirilemeyen sert maddelerin yutulması kabızlığa, sindirim sisteminde darlığa hatta tıkanıklığa ve yırtılmalara neden olabilir.
  •Toprak ve yenilen pis nesnelerden bulaşan bakteri ve parazitler karaciğer ve böbreğe hasar verebilecek , tüm sistemi tutabilecek ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.
  Pika konusu genellikle yukarda yazdıklarımdan daha hafife alınıp geçiştirilir. Yaygın kanı bunun normalden küçük bir sapma olduğu ve kendiliğinden düzelebileceğidir. Genellikle bu kanı doğru olmakla birlikte, zaman zaman söz konusu çocuklar ileri yaşlara geldiklerinde televizyon şovlarında “cam yiyen adam, birazdan” anonsu ile boy göstermektedirler; tabi o yaşa kadar salimen ulaşabildiyseler. Sağlıkla kalın
  Dr. Eren Eroğlu
  Aile Hekimliği Uzmanı, Clinica Gayrettepe Tıbbi Direktörü


  kaynak:İHA

   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  14.834
  Beğenilen Mesajlar:
  1.092
  Ödül Puanları:
  113
  Ce: çocuklarda "PİKA" ya dikkat

  canım paylaşımın için saol emeğine sağlık..bunu bir yerde okumuştum..çok ilginc gelmişti ne kadar farklı hastalıklar var diye..allah muhafaza:(
   
 3. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  **
  ben bu hastalığı bugun araştırdım yaklaşık 1 senedir bende de var toprak veya duvar tebeşir yeme alışkanlığı ve kendıme engel olamıyorum. 19 yaşındayım sadece çocuklarda olmuyor demekki
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  bu rahatsızlık bendede var çok kötü bir durum kendime engel olamıyorum bağımlı gibi..sürekli çiğ pirinç tebeşir duvar yiyorummmm:(
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  BENDE de var sünger ve ip yiyorum ama 3 aydır yememeye gayret ediyorum
   
çocuklarda "PİKA" ya dikkat konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek Yada Çocuklarda Ateşlenme

  Bebek Yada Çocuklarda Ateşlenme

  çocuk ateşlenmesi ateşlenmenin sebepleri çocuk ateşlenmeleri sık ateşlenme ateşlenme sebepleri Bebek Yada Çocuklarda Ateşlenme Bebeğin Yahutta Çocuğun Rahatsızlanması Durumunda Yapılması Gerekenler Bebeklik ve çocukluk çağında anne ve babaları en çok endişelendiren durumların başında ateş geliyor. Acıbadem Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kandemir "Ateş,...
 2. Çocuklarımıza Dikkat!

  Çocuklarımıza Dikkat!

  Psikolog Eyüp Yeniyıldız çocukların suçtan korunmalarına yönelik dikkat edilecek hususları ailelerle paylaştı. Ordu bölgesinde uzun süredir Suça karışmış ya da suçtan zarar görmüş çocuklarla adli süreçte mesleki çalışma yapan Psikolog Eyüp YENİYILDIZ Suça karışmış çocuklarda ortak olarak gördüğü en önemli özelliğin parçalanmış aileden gelmiş olmaları ya da aile içi iletişimin zayıf...
 3. Anne Babayla Yatan Çocuklar...

  Anne Babayla Yatan Çocuklar...

  Anne ve babasıyla birlikte yatan çocukların ileriki yaşamlarında sanıldığı gibi psikolojik sorun yaşamadığı bildirildi. ABDde yapılan bir araştırma, birlikte uyumanın sağlıklı olduğunu ve çocuğun gelişimi üzerinde uzun süreli etkisi bulunmadığını ortaya koydu. California Üniversitesinden Dr. Paul Okami, öncelikle ailelerden çocuklarının uyku planını sunmalarını istediklerini, buna göre,...
 4. çocuk menülerine dikkat!

  çocuk menülerine dikkat!

  ABD'de yapılan araştırmaya göre fast food restoranlarındaki çocuk menülerinin en düşüğü 500 kalori. Bu miktar çocukların günlük ihtiyaçlarının üçte birine denk geliyor. Obeziteden muzdarip ABD'de yapılan araştırma şişmanlığın daha çocukken yenen fast food menüleriyle başlayabileceğini gözler önüne serdi. Halk Bilimsel Araşrırmaları Kurulu’nun çalışmasına göre restoran zincirlerinin neredeyse...

Sayfayı Paylaş