Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  çocuklarda sağlık taraması

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarda doğumdan itibaren sağlık taramasının muhakkak yapılması gerekiyor. Böylece kalça çıkığı, inmemiş testis gibi, çocuğun hayatını etkileyebilecek problemler erken dönemde fark edilebiliyor. Erken teşhisin hayati önemine dikat çeken Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Gonca Yılmaz, bebeklerde işitme kaybının erken dönemde tanımlanıp tedavi edilmediğinde dil gelişimine zarar verdiğini söyledi.
  Yeni doğan taramaları başta olmak üzere, bebek ve çocuklarda düzenli olarak taramaların yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Gonca Yılmaz, ayrıntılı fiziki muayene ile yarık damak ve dudak, katarakt, kalça çıkığı, inmemiş testis gibi problemlerin erken dönemde fark edilebileceği belirtti. Dr. Yılmaz, koruyucu sağlık hizmetlerinin önemli parçası olan taramaların, Türkiye'de de sağlık politikalarının önemli bir ağırlığını oluşturduğunu söyledi.
  Doğumdan hemen sonra başlayan tarama testlerinin tanı amaçlı testlerle karıştırılmaması gerektiğini belirten Yılmaz, ''Taramalar, belirli bir hastalığın sağlıklı görünen bir çocukta olup olmadığının kontrol edilmesidir'' dedi. Yılmaz, bebeklerin dünyaya gelir gelmez tarama testlerinden mutlaka geçmesi gerektiğini ifade ederek, ''Doğumdan sonra, fenilketonüri (kalıtsal bir metabolik hastalık), hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması hastalığı), işitme, boy-kilo-baş çevresi ölçümü gibi taramalar sağlam çocuk bölümlerinde yapılmalı'' diye konuştu.
  İşitme kaybı, en yaygın görülen doğumsal bozukluk
  Taramalarda öykü, gözlem, fizik muayene ile pek çok hastalığın erken dönemde belirlenebildiğini kaydeden Yılmaz, ayrıntılı fiziki muayene ile yarık damak, dudak, katarakt, kalça çıkığı, inmemiş testis gibi problemlerin erken dönemde fark edilebileceğine işaret etti. Yeni doğan döneminde yapılan taramalarla hipertansiyon gibi olası hastalıkların da tespit edilebilineceğini söyleyen Yılmaz, bunun hem sağlıklı bireylerin yetişmesi hem de erken tedavi ile hastaya ve devlete önemli ölçüde maddi kazanç sağlayacağını belirtti.
  Bebeklerde işitme kaybının, erken dönemde tanımlanıp tedavi edilmediğinde dil gelişimine zarar verdiğine dikkati çeken Yılmaz, işitme kaybının, 1000 canlı doğumunda 1-3 görülme sıklığı ile en yaygın görülen doğumsal bozukluk olduğunu söyledi. Yılmaz, işitme kaybının erken dönemde yapılan taramalarla belirlenebileceğine dikkati çekerek, ''İşitme kaybı saptanan çocuklardan işitme desteği alabileceklerin belirlenmesi ve 6 aydan önce gerekli müdahalelerin yapılması durumunda, bu çocuklarda 3 yaşında uygulanan dil testlerinde normal sonuçlar alındığı göz ardı edilmemeli'' dedi.
  Erken çocukluk taramaları
  Doğumdan hemen sonra topuktan alınan bir damla kan ile yapılan fenilketonüri ve hipotiroidi taramalarının çok önemli olduğuna işaret eden Yılmaz, bu taramalar ile sonradan tedavisi çok güç olan ve kalıcı zeka geriliğine neden olan fenilketonüri ve hipotiroidi hastalarının erken dönemde tedavi edilebileceğine dikkati çekti. Yılmaz, çocuklarda büyüme ve gelişmenin de izlenmesi gerektiğinin önemli olduğunu, 2 yaşına kadar her kontrolde boy, ağırlık ve baş çevresinin ölçülmesi gerektiği söyledi.
  Dünya Sağlık Örgütü'nün, gelişmekte olan ülkelerde, 5 yaşından küçük her çocuğun büyümesinin izlenmesini gerektiğini ifade eden Yılmaz, ölçümlerin aynı kişi tarafından, ayarlanabilen duyarlı ölçü aletleri ile yapılması gerektiğini anlattı. Gonca Yılmaz, gelişim testlerinin altıncı aydan itibaren belirli aralıklarla uygulanması gerektiğini belirterek, 0-6 yaş arasında en az 4 kez gelişim testlerinin uzman hekim tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.
  Çocuklara 3 yaşından itibaren kan basıncı ölçümü, 6-12 ay arasında kansızlık taraması yapılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Yılmaz, iki yaşından itibaren de hiperlipidemi (kanda yağların, kolesterol, trigliseridler ya da her ikisinin normalden daha yüksek düzeylerde olması) taraması ve üç yaşında diş hekimi tarafından kontrol edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.  kaynak :ANADOLU AJANSI(AA)
   
çocuklarda sağlık taraması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. MRI taraması Serebral Palsili çocuğun geleceği hakkında ipucu veriyor

  MRI taraması Serebral Palsili çocuğun geleceği hakkında ipucu veriyor

  İngiliz ve Avrupalı araştırmacılar serebral palsili tüm çocuklara manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ile beyin taraması yapılmasını tavsiye ettiler. Araştırmacılar, beyin taramasının serebral palsinin etkilerini tahmin etmeye yardımcı olarak ailelere çocuklarının durumu hakkında daha fazla bilgi edinme olanağı vereceğini bildirdiler. Londra Kraliyet Koleji Pediatri departmanından Dr. Martin...
 2. Çocuk Okul Sağlığı

  Çocuk Okul Sağlığı

  sağlıklı bir çevremiz olması için okulumuzda ne gibi çalışmalar yapabiliriz İnsan yaşamı içinde okul çagı neden özel bir dönemdir? Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme dönemidir. Bu dönemde erken fark edilen büyüme-gelişme bozukluklarının önüne geçmek daha kolaydır. Okulda çocuklar toplu halde bulundukları için bulaşıcı hastalıkların görülme ve yayılma hızı daha fazla olabilir, ancak toplu...
 3. çocuk sağlığına oyunun katkısı

  çocuk sağlığına oyunun katkısı

  Çocuklarımıza Oyun ve Oyuncak Seçerken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar Oyun, çocuğun fiziksel, zihinsel, dil ve sosyal kapasitesinin gelişmesine fırsat vererek toplum içindeki sosyal rolünün, özdeşiminin ve kendini diğer bireylerden ayıran özelliklerin farkına varmasını sağlar. Çocuk oyun sırasında kendisini ve çevresiyle ilgili bilgileri ifade etme olanağı bulur. Oyun, çocuğa kurallara...
 4. Özürlü Çocukta Sağlık Geliştirme

  Özürlü Çocukta Sağlık Geliştirme

  engelli bakımı, sağlığı, özürlü çocuk bakımı hakkında bilinmesi gerekenler, engelli çocuk sağlıgı hakkında herşey Özürlü ve engelli çocuklarda sağlk geliştirme ile ilgili bilgileri paylaşıyorum sizlere.. ÖZÜRLÜ ÇOCUKTA SAĞLIK GELİŞTİRME : BİR HEMŞİRELİK YAKLAŞIMI Sağlık; fiziksel, sosyal ve duygusal olarak bireyin iyilik halidir. Bir başka anlatımla bireyin iç ve dış çevresine olumlu...
 5. çocuk sağlığı...

  çocuk sağlığı...

  Herkese merhaba..genç bir anneyim:)sizlerle çocuğumla ilgili yaşadığım bir şeyi paylaşmak istiyorum.Oğlumun vitamin eksikliği sorunu vardı ve hiçbir şey yemiyordu.Onun için Farmasom Sağlık Ürünlerinden multimini şurup ve damlasını aldım.portakallı bir şurup ve oğlum severek içti..böyle sorunlar yaşayan annelere destek için yazdım..:)çocuklarınızla birlikte sağlıklı günler:)

Sayfayı Paylaş