gebe
 1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.235
  Beğenilen Mesajlar:
  12
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarda saplantılı hareketler

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  Çocuklarda saplantılı hareketler

  Küçük çocuklarda görülen saplantılı davranışların nedenini biliyor musunuz ?
  Küçük çocuklarda çizgilere basmadan yürümek, merdivenin veya yolun hep alıştığı ve uğurunu denediği yerden gitmek, bazı şeylere dokunmak veya sayılarla uğraşmak gibi ritüel davranışlar olağandır.

  Böylece çocuk kendini daha güven içinde hissederek, belki farkında bile olmadığı ama kendisini endişelendiren bazı kötü olayların meydana gelmesini bilinçsizce engellemeye çalışmaktadır. Özellikle güvensiz, utangaç, kendisini sürekli kontrol etmeye çalışan çocuklarda, endişelendikleri zaman daha çok görülür. Üzerinde durulmadığı ve çocuğun kendine daha çok güvenebilmesi sağlandığı, korku ve endişeleri giderildiği zaman bu saplantı ve davranışlar genellikle pek bir iz bırakmadan geçer. Bu güvensiz ve endişeli kişilik yapısındaki çocuklarda daha büyük yaşlarda Obsesif Kompülsif bozukluk tablosu ortaya çıkabilir.

  Obsesyon, insanın zihnine zorla ve kalıplaşmış biçimde tekrar tekrar giren ısrarlı düşünce, duygu, söz, imge ve duyumlardır. Saçma ve anlamsız gelmesine rağmen karşın bunları zihninden atamaz, kurtulamaz.

  ”O pis yere dokundum, şimdi bana mikrop geçecek” gibi bir düşüncenin doğru olmadığını başkalarına da söyler, ancak bu fikri silip atamaz ve bu düşünce zihnini devamlı işgal eder. Buna direnemeyip tekrar tekrar ellerini yıkamasına ise kompülsiyon denir., yani düşünce artık eyleme dönüşmüştür. Kompülsiyon, obsesyonları yerine getirme eylemidir.

  Çocukların yaklaşık 3:1000’de bu tür obsesif bozukluk görülebilir. Bu çocukların ailelerinde de bu tip bozukluklar saptanmıştır. Bunun genetik bir yönü olduğu kadar, çocuğun böyle bir ailede yetiştirilmesinin ve onlarla özdeşleşmesinin de etkili olabileceği düşünülür.

  Bu bozuklukta davranışçı tedavi yöntemi ve psikoterapi çoğu kez tercih edilen tedavi biçimidir. Nadiren ilaçla tedaviye gidilmektedir.

   
Çocuklarda saplantılı hareketler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kalbin hareketleri

  Kalbin hareketleri

  Kalb gevşeme ve sıkışma (sistol ve di:-) yastol) nöbetleri içindeçarparlar. Kulakçıkların sistolu esnasın:-) da karıncıklar gevşemehalindedir. Bu hareketi şöyle sıralıyabi- liriz: Büyük toplar damardan kan kulakçıkları dolar. O zaman ku:-)lakçıklar kasılır ve kanı o esnada gevşek halde bulunan karın:-)cıklara iter. Bu sırada kulakçıklarla karıncıklar arasında bulu:-)nan kapaklar açık...
 2. Gıdaların rengi çocukların hareketlerini etkiliyor

  Gıdaların rengi çocukların hareketlerini etkiliyor

  Abur cubur yiyecekler renkleriyle göz alıyor ama içerdikleri katkı maddeleri çocukların sağlığını tehdit ediyor.. Besin maddelerine eklenen katkı maddeleri ve renklendiriciler sağlığınızı tehdit ediyor. Çocukların yanı sıra yetişkinler tarafından da tercih edilen; cips, çikolata, şeker gibi gıdalar sanıldıkları kadar masum değil. Araştırmalar, gıdalardaki katkı maddelerinin çocuklardaki...
 3. avuç hareketleri

  avuç hareketleri

  Açık AvuçlarAçık avuçlar dürüstlük anlamına gelebilir. Tarih boyunca açık avuç gerçek, dürüstlük, sadakat ve teslimiyetle bağdaştırılmıştır. Pek çok yemin el kalbin üzerindeyken edilirken mahkemelerde tanıklık ederken avuç havada tutulur. İncil sol elde tutulurken sağ avuç da mahkeme üyelerinin görebileceği şekilde yukarıda tutulur. Gündelik karşılaşmalarda insanlar iki temel avuç konumunu...
 4. Çocukların Bahardaki Beslenmesi Hareketlerini Etkiliyor

  Çocukların Bahardaki Beslenmesi Hareketlerini Etkiliyor

  Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt.Yeşim Çelik bahar aylarında çocukların okul başarısını ve çevresiyle iletişimini olumsuz etkileyebilen yanlış beslenme alışkanlıklarının önüne geçebilmek için anne babalara önerilerde bulundu. Uzun ve soğuk geçen kış günlerinin ardından yaz mevsimini karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde sürekli değişen hava koşulları insan sağlığını...
 5. Çocukken yapılan komik hareketler :D

  Çocukken yapılan komik hareketler :D

  komik hareketler komık hareketler küçükken yapılan şeyler :meri: :humble: :meri: >>>>>>>>>>ÇOCUKKEN YAPILAN SAÇMALIKLAR

Sayfayı Paylaş