gebe
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  4.236
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarda strese dikkat!

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda stres cocukta stres
  Pek çok hastalığın ana nedenlerinden biri sayılan stres, sadece büyükleri değil çocukları da etkiliyor. Çocuklar da stresi en az sizin kadar hissedebiliyor ve bunu gerek ruhsal, gerek fiziksel belirtilerle gösteriyor.
  Uzmanlara göre çocuklarda görülen stresin temel iki nedeni var.
  İç kaynaklara ve dış kaynaklara bağlı ortaya çıkan nedenler çocukları strese sokuyor.

  İç nedenler

  1. Çocuğun gelişimine bağlı olan nedenler: Çocuklar büyürken farklı gelişim evrelerinden geçerler. Her gelişim evresinin kendine göre bazı zorlukları vardır. Çocuk bu zorluklarla başederken bazen kendisini stres altında hissedebilir. Örneğin çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanması gerektiği bir dönemde olduğunu düşünelim. Çocuğunuz artık kendi vücudunu işleyişini kontrol etmek adına bir sorumluluk kazanmıştır ama bu sorumluluğu bir alışkanlığa çevirene kadar, bununla mücadele edebilir.

  2. Çocuğun karakteristik özelliklerine bağlı ortaya çıkan nedenler: Çocuğunuz içedönük, hassas ve dış etkenlerden kolayca etkilenen bir yapıda olabilir. Ya da tam tersi dışa dönük, sosyal ortamlara açık bir karakterdir. Çocukların karakteristik özellikleri onların dış etkenlerden nasıl etkileneceklerini belirler. Çocuğunuz hassas ve içedönük bir karakter özelliği taşıyorsa strese daha duyarlı olabilir.

  3. Fiziksel nedenler: Çocuğunuzun sahip olduğu bir fiziksel engel ya da kronik bir rahatsızlık onun stresli olmasına, dış olayları farklı algılamasına neden olabilir. Bu durumda tıbbi ve psikolojik yardım almanız yararlı olacaktır.

  Dış faktörler

  1. Aile etkeni: Huzursuz ve düzensiz aile ortamı çocuğun kendisini rahat hissedememesine sebep olur.
  2. Arkadaş ortamına bağlı etkenler: Çocuğunuz arkadaş ortamında kendini dışlanmış ya da zayıf hissediyorsa stres belirtileri gösterebilir.
  3. Akvite çılgınlığı: Bazı anne - babalar donanımlı yetişmesi için, çocuğunu o aktiviten bu aktiviteye koşturur. Çocuğunuzun yorulabileceğini, sıkılabileceğini ya da bu aktivitelere devam etmek istemeyeceğini unutmayın.

  Bunları Yaşıyorsa Dikkat Edin!

  Çocuğunuz ruh halinde ve hareketlerinde belirgin değişiklikler fark ediyorsanız bu durum onun kendisini stres altında hissetmesinden kaynaklanabilir. Depresif ruh hali, içe kapanıklık, uyku ve yeme problemleri, daha önce ilgisini çeken akvite ve oyunlara belirgin bir ilgisizlik gibi örnekler stres altında olan çocukta gözlenebilen belirtiler.
  - Şiddetli ağlamalar ya da aşırı kızgınlık hali.
  - Sosyal çevreye karşı aniden başlayan ilgisizlik (arkadaşlarla oyun oynamama ya da oyun oynarken ortaya çıkan ani saldırgan davranışlar).
  - Ders notlarının belirgin şekilde düşmesi.
  - Anne-baba ve diğer akrabalarla olan ilişkilerinde olumsuz değişiklikler.
  - Sabahları kalkamamak ve okula gitmek istememek.
  - Fiziksel şikâyetlerin sıklaşması (baş ya da karın ağrısı vb...).


   
Çocuklarda strese dikkat! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarımıza Dikkat!

  Çocuklarımıza Dikkat!

  Psikolog Eyüp Yeniyıldız çocukların suçtan korunmalarına yönelik dikkat edilecek hususları ailelerle paylaştı. Ordu bölgesinde uzun süredir Suça karışmış ya da suçtan zarar görmüş çocuklarla adli süreçte mesleki çalışma yapan Psikolog Eyüp YENİYILDIZ Suça karışmış çocuklarda ortak olarak gördüğü en önemli özelliğin parçalanmış aileden gelmiş olmaları ya da aile içi iletişimin zayıf...
 2. ramazanda strese dikkat

  ramazanda strese dikkat

  Ramazan ayı boyunca stresle nasıl başa çıkacaksınız....buyrun:deli: Psikolog Nevin Küçük, Ramazan ayında strese dikkat çekerek "Oruç tutan kişilerin aşırı sıcak ve trafikten uzak durmalarında da fayda vardır" dedi. Viya Psiko Eğitim-Danışmanlık-Araştırma Merkezi Psikologu Nevin Küçük, Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesinden dolayı oruç süresinin uzun olacağını belirterek,...
 3. çocuğu etkileyen psikososyal stres faktörleri

  çocuğu etkileyen psikososyal stres faktörleri

  Bebekler ve dolayısıyla çocuklar stresten en çok etkilenen ve en savunmasız durumda olan varlıklardır. Özellikle ailenin üzerindeki stres baskısında en kolay bir şekilde belirti vererek belirti gösteren, psikiyatrik semptomlar gösteren kişi genelde evin en küçük bireyidir. Erişkinler kendi sıkıntılarını gizleme eğiliminde iken bebekler ve çocuklar çok farklı belirtiler ile stres...
 4. Hamile meleklerin dikkatine! Gebelikte stres

  Hamile meleklerin dikkatine! Gebelikte stres

  gebelikte stres hamilelikte stres hakkında bilgiler burada arkadaşlar. Stres... Günlük hayatın ta kendisi oldu stres... İşyeri stresi, ev stresi, çocuk stresi, para geçim derdi stresi, eş stresi, aşk stresi vs vs... Dediğimiz gibi, günlük hayatın gerçeği stres oldu ne yazık ki... Stresten kurtulmak zor olsada imkansız değildir arkadaşlarım. Zira her ne kadar hayatıon acı gerçeklerinden biri...
 5. çocukta stres olduğunu nasıl anlarız

  çocukta stres olduğunu nasıl anlarız

  Melekler merhaba. Ben çocuğumun garip hareketlerinden biz büyükler gibi strese girdiğini düşünüyorum. Bilemiyorum tabi. Sormak istediğim çocuklarda stres belirtileri nelerdir ?

Sayfayı Paylaş