Çocuklarda yaz ishaline dikkat!

nisan

nisan

Yeni Üye
Üye
Çocuklarda yaz ishaline dikkat!
Uzmanlar, özellikle 0-2 yaş grubundaki çocuklarda yaz aylarında sık görülen ishalin hızlı sıvı kaybı nedeniyle ölümlere neden olduğuna dikkat çekerek, enfeksiyonlara bağlı ishallerde, hem çevre hem de kişisel temizlik şartlarının iyi olmamasının hastalık oluşumunu kolaylaştırdığını belirtiyor.
Özellikle 0-2 yaş grubundaki çocuklarda sıvı kaybı sebebiyle ölümler yaşanırken, ishalin uzaması halinde de beslenme yetersizliği ve büyüme geriliği meydana geliyor.

Genellikle ilk yaşlarda unlu ve nişastalı besinlerle beslenme, hem beslenme bozukluğuna neden oluyor hem de bağırsaklarda sulu dışkılamayı artırıyor. İshalli çocuklara, ishali artırır endişesiyle su ve sulu besinlerin verilmemesi, ağızdan sıvı tedavisi üzerinde durulmadan antibiyotik ve antidiyareyik içeren ilaçların yazılması, hastaneye yatırılan hastaların çoğuna damardan sıvı tedavisi uygulanması, ishalin uzamasına, ağırlaşmasına ve buna bağlı başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Çünkü, ishalli çocuğa gereksiz yere verilen antibiyotikler, iştahı azaltabiliyor ve bu da bağırsak florasını bozarak ishal süresini uzatabiliyor.
İshal olan çocuklara şekerli gıdaların az verilmesi gerekiyor. Katı gıdaları alabilen çocuklara verilecek pirinç suyunda bulunan amino asitler, bağırsaklarda hasarın düzelmesini hızlandırıyor. Patates, haşlanıp verildiğinde bileşimindeki nişastanın su tutucu özelliğinden dolayı ishalli hastalara faydalı. Yoğurt ile karıştırılması çok daha iyi sonuç veriyor. Şeftali ve elmada bulunan pektin, bağırsak hareketlerini yavaşlatıyor. Uzmanlar, ateşi çok yüksek, karın ağrısı ve krampları çok fazla, dışkısı kanlı olan, sıvı kaybı bulguları gözlenen ve 2 gün içinde düzelmeyen ishal durumlarında mutlaka doktora başvurulması gerektiğini belirtiyor. (Zaman)
 

Benzer İçerikler

Üst