Çocukların fiziksel gelişimi için neler yapılmalı?

ms_enemy

Yeni Üye
Üye
Çocukların fiziksel gelişimi için neler yapılmalı?
çocuk fiziksel gelişimi fiziksel gelişim çocuğun gelişimi çocuk çocuklarda gelişim
Çocukların fiziksel gelişimi için neler yapılmalı?
20anne.jpg
Sağlıklı bir yaşamda fiziksel gelişimin önemli bir yeri vardır. Özellikle yaşamın ilk yıllarında fiziksel gelişime büyük önem verilmelidir, çünkü bu yaşlarda fiziksel ve psikolojik gelişim maksimum hızda gerçekleşir.

Fiziksel gelişimin desteklenmesi aynı zamanda çocuğun zihinsel ve sosyal/duygusal gelişimlerinin de desteklenmesi demektir. Erken yaşlarda çocuğun fiziksel gelişiminde oluşan herhangi bir problem kalıcı sonuçlar yaratabilir bu nedenle anne babalara büyük görevler düşmektedir. Yeterli beslenme ve sağlıklı uyku çocukların fiziksel gelişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardandır. Bu yaşlarda ihtiyaç duyulan enerji de gelişim hızı gibi çok yüksektir, eğer çocuklar bu yaşlarda dengeli ve yeterli beslenmezlerse ve büyüme hormonlarının en fazla salgılandığı uyku saatlerinde aksamalar yaşarlarsa gelişimleri için gerekli olan enerjiyi üretemezler, bu durumun sonucunda gelişimlerinde çeşitli aksamalar oluşabilir.
Beslenmeye bağlı gelişim problemleriyle karşılaşmamak adına ise çocuğa dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Dengeli beslenme ve uykuyla sağlanan fiziksel gelişim, sadece vücuttaki bazı değişimlerle sınırlı kalmaz zihinsel ve sosyal/duygusal açıdan da ilerlemeyi sağlar. Edindiği kas becerilerini zihinsel aktivitelerde kullanabilen, sosyal performans gerektiren oyunları akranları ve ebeveynleriyle deneyimleyen bir çocuk gelişim basamaklarını başarılı bir şekilde tırmanmaya devam eder. Bu sebeple çocuklar yeni hareketler denemek istediklerinde desteklenmeli ve bu hareketleri yapabilecekleri uygun ortamlar oluşturulmalıdır. Yapabileceklerinin çok üstünde hareketler denemesi beklenmemeli, yaptıkları hatalar doğruya giden basamaklar olarak algılanmalıdır. Yargılanan çocuk bir süre sonra hareketi denemekten vazgeçecektir ve bu durum onun kendine olan güvenini yitirmesine neden olacaktır. Günümüzde anne babaların en çok tedirginlik yaşadığı konulardan biri, çocuklarının televizyon ve bilgisayar başında geçirdikleri vakitle ilgili olmaktadır. Gün boyu televizyon ya da bilgisayarla vakit geçiren çocuklarda sosyal performansta zorlanma ve iletişim sorunları görülebilmektedir. Mahalle kültürünün ortadan kalktığı, çocukların güvenli şekilde oyun oynayacakları ortamların azaldığı bir gerçek. Ancak ev içerisinde saatlerce televizyon izlemek yerine boyama, masal, el işleri, yap-bozlarla ilgilenebilen, hafta sonları doğada vakit geçirebilen bir çocuk sosyal/duygusal gelişimi için gerekli olan birçok temel özellik kazanacaktır. Bu konuda anne babalara da büyük bir rol düşmektedir. Çocuğuyla oyun parkında vakit geçirebilen, yürüyüş yapıp şarkı söyleyebilen, onun dünyayı keşfetme yolculuğuna katılabilen bir anne baba, yaşam boyu sürecek sağlam bir ilişkinin temelini atmış ve çocuğunu zihinsel ve bilişsel açıdan zenginleştirmiş olacaktır.


alıntı
 
Geri
Üst