Etiketler:
 1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ
  Normalde her ana-baba çocuğunun okulda ve sınavlarda başarılı olmasını arzu eder. Çocuğuna bu konuda destek vermek özellikle günümüzde her ana-babanın kuşkusuz en önemli görev ve sorumluluklarından biridir, böyle de olmalıdır. Ancak çoğu ana-baba bu konuda duyarlı olmalarına rağmen neleri-nasıl-ne zaman yapacağını tam olarak bilemez. Hatta bazı bilinçsiz ana-babalar çocuğa destek olayım derken istemeden onlara zarar bile verebilirler. Unutmayalım ki herkes ana-baba olabilir, ancak herkes iyi ana-baba olamaz. “- Çocuğum için her türlü fedakarlığı yaparım” diyen ana-babalar acaba kendilerinin bu konuda eğitilme ihtiyacını ne kadar duymaktalar? Nasıl bir arayış içindeler? Unutulmamalıdır ki iyi ana-baba olmanın yolu ana-babanın kendisini sürekli olarak geliştirmesinden geçer. İyi ana-babalar ancak iyi öğrenci olabilenlerdir. Bunun için davranış bilimlerinin ürettiği bilimsel bilgileri araştırmak, bu konuda üretilen bilgilerin çocuğa yardımcı olacağına inanmak ve çaba göstermek gerekir. Çünkü okul başarısı konusunda ana-babalar çok şeyler yapılabilirler. Çocuklar nasıl daha iyi çalışabileceklerini, nasıl daha iyi öğrenebileceklerini ve bunları nasıl daha iyi hatırlayıp gerektiğinde nasıl daha etkili kullanabileceklerini ana-babalarının da yardımıyla kolayca öğrenebilirler. Unutmayalım ki çocuğunuzun başarılı olması sizi mutlu edecek, başarısızlığı ise acı verecektir. O halde daha az acı çekmenin yolu daha çok çalışmaktan geçer.
  Bu amaçla aşağıda iyi bir ana-babanın bilmesi gereken bazı strateji ve taktikler sunulmuştur.


  Strateji 1) Çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni kim? : Unutmayınız ki çocuğunuzun ilk ve en önemli öğretmeni sizsiniz. O halde hiç kendi kendinize “- Ben nasıl bir öğretmenim, kendimi geliştirmek için neler yapıyorum, neler yapabilirim?” diye sorduğunuz oldu mu? Bu soruları kendi kendinize sorun. Acaba TV’de, gazetelerde, dergilerde bu konuyla ilgili yazılanlara, söylenenlere, çizilenlere veya çocuğunuzun okulunda ve hatta başka bir okulda bu konuyla ilgili verilen bir konferansa ne kadar ilgi duyuyorsunuz? Ana-baba eğitimi konusunda yazılmış herhangi bir kitap alıp okudunuz mu? Unutmayın ki genellikle ilgili olan ana-babaların çocukları daha başarılı olabilmektedir.
  Strateji 2) Başarılı olmaya karar vermek : Okulda başarılı olmanın ilk şartı karar vermektir. Çocuklara “Başarının ona ulaşılmaya karar verildiğinde kazanılmış olduğunu” söylemelisiniz. Ancak bu kararı çocuğunuzla beraber vermelisiniz. Unutmayın ki hiçbir başarı tek başına elde edilemez. Evdeki herkesin, varsa büyükannenin, büyükbabanın ve kardeşlerin az veya çok belirli bir düzeyde etkisi olacaktır. Başka bir anlatımla bu yolda herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Sizler TV seyrederken çocuğunuza “- Haydi git odanda ders çalış...” dememelisiniz. Sizler de TV’yi kapatıp elinize bir kitap veya en azından bir gazete almalısınız. Bu size belki biraz zor gelebilir ancak iyi ana-baba olmak fedakarlık ister. Kısaca o evdeki büyüklerini model alır. İstenilen bir davranış elde etmek için önce siz istenilen davranışları yapmalısınız. Onu sürekli eleştirmek yerine ona sürekli iyi model olursanız o zaman ona destek vermiş olursunuz
  Strateji-3) Çocuğunuza gerçekten güvenmek ve bunu ona hissettirmek : Çocuğunuz ancak sizin ona güvendiğiniz kadar başarılı olur. Ona güveneceksiniz ve güvendiğinizi de ona söyleyecek veya hissettireceksiniz. Eğer ona güvenmezseniz onun öğrenme kapasitesini azaltmış olursunuz. Aslında öğrenmede karşılaşılan güçlüklerin temelinde yetersizlikten çok kendine olan güvensizlik vardır. Çocuğun kendisine güven duygusunu geliştirmenin bir yolu da ona başarılarını ( okulundan almış aldığı takdir, teşekkür, vb belgeleri çerçeveletmek, çocuktan ; eğer bilgisayar kullanmayı, satranç, yüzme ve hatta bisiklete binmeyi öğrendiyse bunların birer başarı olarak yazıldığı bir “başarılarım listesi” oluşturmasını istemek vb.) hatırlatmaktan geçer.
  Strateji-4) İyimser Olmak : İyi bir ana-baba hiçbir zaman kötümser olmamalıdır. Umudunuz varsa ve bunu çocuk anlıyorsa o zaman doğru yoldasınız demektir. Çocuk okulda veya sınavlarda bazen başarısızlıklar yaşayabilir. Ancak bunlar doğru kullanıldığı zaman başarı yolunda kullanılabilecek birer araç olurlar. Bir çocuğun henüz yürüme aşamasındaki çabalarını düşünün. Düşer, kalkar dengesizce hareketler yapar, hatta bazen kendisini yaralayabilir. Ancak yine de vazgeçmez. Sonuçta başarıya ulaşır. İnsan yaşamı da bunun gibidir. Hangimiz uğraşılarımızda veya yaptığımız işlerde her zaman başarılı oluyoruz. Bu durum bizim başarısızlığımız olarak kabul edilemeyeceği gibi, çocukların da bazen başarısız olabileceğini kabul etmeli onu başarısız olarak damgalamamalıyız.
  Strateji-5) Çocukların mükemmel olmalarını beklememek : Çocuklarınızın mükemmel olmalarını asla beklemeyiniz. Çünkü çok yüksek beklentiler daha sonra birer engelleyici faktör olarak karşınıza çıkabilir. Çocuklar kendi yapabileceklerinin (başkalarının değil) en iyisini yapıyorlarsa bu yeterlidir. Çocuk çaba gösteriyorsa, başarısızı olsalar bile onu ödüllendirmeyi tercih edin. Yani onların gösterdikleri mücadeleyi ödüllendirin.
  Strateji-6) Çocuklarınızı asla başkalarıyla kıyaslamayın : Her çocuk farklı ilgilere, farklı yeteneklere ve psikolojik yapılara sahiptir. Kısaca her çocuk ayrı bir dünyadır. Hatta tek yumurta ikizleri arasında bile bir çok farklılıklar olduğu belirlenmiştir Eğer çocuklar arasında farklılıklar var ise onları birbirleriyle kıyaslamanın ne anlamı olabilir ki?
  Strateji-7) Çocuklarınızın arkadaşlarına gerekli önem ve ilgiyi gösterin : Çocuklarınızın arkadaşlarını elbette ki öncelikle inceleyin ve tanımaya çalışın. Çünkü özellikle ergenlik çağında arkadaşlık etkisi çok fazladır. İyi arkadaş çocuğa iyi etki yaparken kötü arkadaş kötü etki yapar. Onun için aşırıya kaçmadan çocuğunuzun arkadaşlarının iyi olup-olmadığını gözlemek ve gerekirse çocuğu uyarmak temel bir göreviniz olmalıdır. Bunun için çocuğunuzun arkadaşının ismini, babasının ne iş yaptığını vb. öğrenin, hatta onun ailesiyle tanışın. Çocuğunuzun uygun göreceğiniz arkadaşına ders vermesini teşvik edin. Çocuğunuz için öğrendiklerini en iyi akılda kalma yöntemi bu yaklaşımdır. Yani çocuğunuz arkadaşına öğrettiği zaman hem arkadaşı hem de kendisi kazanacaktır.
  Strateji-8) Çocuğunuza zaman ayırın : Çocuğunuza verebileceğiniz en iyi hediye zamandır. Ona zaman ayırmalısınız. Bu da diğer işleriniz gibi erteleyemeyeceğiniz bir görevdir. Çocuğunuz ve ev işleri/gezmeler, arkadaş toplantılar arasında bir tercih yapma zorunda kaldığınızda tercihiniz her zaman çocuğunuzdan yana olmalıdır.
  Strateji-9) Çocuğunuzun beslenmesine, uykusu ve sağlığına dikkat etmek : Düzenli ve bilinçli beslenme (kızartmalardan ve hamburger türü yiyeceklerden kaçınılarak gerçekleştirilen, ağırlıklı olarak haşlama türünde beyaz et , tahıl, meyve ve sebzelerden oluşan yiyecekler), düzenli uyku (Günde 7-8 saatlik uyku, ne daha fazla ne de daha az ) ve düzenli spor ( düzenli spor yapmanın vücutta biriken adrenalin hormonunu gidererek sınav kaygısını azalttığı ispatlanmıştır) başarıya olumlu yönde etki yapmaktadır.
  Strateji-10) Aile mutluluğunu sağlamak : Unutmayın ki çocuğun başarısında aile-içi huzur çok önemlidir. Evde huzurlu bir ortamın olmayışı okul ve sınavlarda başarısızlığın temel nedenlerinden biridir. Dolayısıyla ana-baba arasındaki geçimsizliklerin en azından çocukların başarısı için giderilmesi gereklidir.

   
ÇOCUKLARIN OKUL ve SINAV BAŞARILARINDA ANA-BABALARIN ROLÜ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ana ve babanın çocuklarına karşı edep ve şartları:

  ana ve babanın çocuklarına karşı edep ve şartları:

  -Baba çocuğunun doğumuna sevinmelidir. Resul-i Ekrem (S.A.V) "Çocuk dünyada sevinç rur, ahirette nurdur" diye buyurmuştur. -Kız çocuğu olursa daha çok sevinip, onlara iyi davranmalıdır. Zira evladın hayırlısı kız olmaktır. ( ama bu erkek çocukların hayırsız olduğu anlamına gelmemektedir )"Resul-i Ekrem (S.A.V) Kadının bereketlisi kız doğurmakla başlayanıdır. Zira ben Allahü...
 2. Çocuk İçin Ailede Babanın Rolü

  Çocuk İçin Ailede Babanın Rolü

  Evin gizli kahramanı; Baba Aile, toplumun en küçük birimidir ve anne-baba-çocuklardan oluşur. Bu tanımdaki baba ise ailenin temel direği; esas olarak evi geçindiren, ailesini kötülüklerden ve zorluklardan koruyan çok önemli bir "KAHRAMAN"dır. Bu kahraman uzun yıllar boyunca kız ve erkek çocukları için ayrı anlamlar ifade etmesine rağmen hep vazgeçilmez bir kişidir. Babanın...
 3. Çocuk gelişiminde Anne ve Babanın Rolü

  Çocuk gelişiminde Anne ve Babanın Rolü

  çocuğun gelişiminde ailenin önemi çocuğun gelişiminde annenin rolü ailenin gelişimindeki önemi çocuk yetişmesinde ÇOCUĞUN GELİŞİMİNDE ANNE-BABANIN ROLÜ Çocukların çeşitli özelliklerine ve gelişim dönemlerine ilişkin bilgi edinmek, onları anlamada, onlarla daha iyi iletişim kurmada ve zaman zaman yaşanan güçlüklerle başaçıkmada çok önemlidir. Çocuğun fizyolojik ve psikolojik anlamda sağlıklı...
 4. çocuğum ana okuluna başlıyor

  çocuğum ana okuluna başlıyor

  Çocuğun ana kucağından ilk defa ayrılması ,sosyalleşmeye başlaması,okula uyum süreci sizi de etkileyecektir.Artık büyüyen çocuğunuz için gurur duyacağınız bir dönem:) Çocuğun aileden ayrı kalmayı başardığı bu ilk sosyalleşme sürecinin başarı ile tamamlanması çok önemlidir. Zamanında başarılmamış olan gelişimsel aşamalar ilerleyen dönemlerde daha zor başarılmakta, psikolojik olarak çocuğu...
 5. Çocuğunuzun okul başarısını yükseltmek için öneriler

  Çocuğunuzun okul başarısını yükseltmek için öneriler

  okul,okul öncesi,okul başarısında ailenin rolü,okul başarısı,okul başarısnın artırılmasının yolları,okul başarısı nasıl artar 1- SORUMLULUK DUYGUSUNU ARTIRMAYA ÇALIŞIN ...2- YAŞINA UYGUN YAPABİLECEĞİ GÖREVLER VERİN 3- BAŞARILI OLMUŞ KİŞİLERİ ONA SEVDİRİN VE ÖRNEK GÖSTERİN 4- KENDİNE GÜVENMESİNİ SAĞLAYIN 5- OKUL ARKADAŞLARI İLE İYİ İLİŞKİLER KURMASINI SAĞLAYIN 6- ONDAN YAPAMAYACAĞI...

Sayfayı Paylaş