Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklarınıza Saygı Gösterin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  1. Çocuğunuza herhangi bir isim takmaktan kaçının. Çocuklarınızı yetersizlik ifade eden sıfatlarla veya saygısızlık ifade eden herhangi bir aşağılamayla çağırmayın. Suçlama yerine çözüme odaklanın.
  2. Yapılan işi yapandan ayırın. İslam ahlakında yer aldığı şekliyle, kişiye değil yapılan kötü işe buğz edin. Çocuğunuzu seversiniz ama, duvara resim yapmasından hoşlanmazsınız.

  3. Hataların çocuklarınızın, öğrenip büyümesi için fırsatlar olduğunu ve kişilik bozukluğu olmadığını hatırlayın.

  4. Onları dinleyin ve ciddiye alın. Fikirlerini ve düşüncelerini şekillendiriyorlardır. Bu yüzden bugün düşündükleri yarın düşüneceklerinden farklı olabilir. Ama yine de anne-babalarının onları dinlemelerine ve desteklerine ihtiyaçları vardır. Fikirlerinin önemli olduğunu doğrulamasına gereksinim duyarlar.

  5. Dikkatli ve doğru övgü kullanın. Övgü, bir şeylerin yolunda gittiği ve çocuğun başarılı olduğu zamanlar işe yarar. Ne var ki çocuklar, ancak birilerinin öyle olduklarını söylediklerinde iyi olduklarına inanmaları anlamına gelen onaylanma bağımlısı olmayı öğreniyor olabilir. Eğer övgüyü aşırı kullanıyorsanız, çocuğunuz başarısız olduğunda ne yapıyorsanız? Bu an, çocuğun yüreklendirilmeye, �sorun değil� anlamına gelen bir söze veya bakışa ihtiyaç duyduğu zamandır. Yüreklendirme öz değerlendirme yapmayı öğrettiği için övgüden farklıdır. �Bu notu aldığın için seninle gurur duydum demek� yanlış bir övgüdür�, �Bu notu almak için çok çalıştın, kendinle gurur duyuyor olmalısın� demek doğru ve yüreklendiren bir övgüdür.

  6. Çocukları birbirleriyle kıyaslamayın. Her çocuk farklı ve eşsizdir, değer görür ve tam olduğu gibi bir yer edinir.

  7. Çocuklarınızdan aşırı yüksek beklentilere girmeyin.

  8. Sevginizi şarta bağlamayın. �Uslu bir çocuk olursan seni daha çok severim�, �Kibar bir çocuk olduğun için seni çok seviyorum�, �Bu kadar çalışkan olduğun zaman seni çok seviyorum� gibi hatalı sözler söylemeyin.

  9. Çocuklarınızın fikirlerini söyleyebilmeleri, ait olma ve önemli olma duygularına sahip olabilmeleri için düzenli aile toplantıları yapın. Hataların ders alma fırsatı olduğun öğrenmeleri için, çözümleri beraber araştırın. Katkıda bulunmaları için fırsatlar tanıyın.

  10. Çocuklarınızın her biriyle, onlara eşsizliklerini ve özel yanlarını nasıl takdir ettiğinizi hatırlatarak, ayrı ayrı vakit geçirin.

  11. Çocuklarınızın kardeşleri, arkadaşları, sınıf arkadaşları ve diğer aile üyeleri tarafından düşürüldükleri küçümseyici davranışlara karşı hassas olun. Çocuklarınızla duygularını dinleyin ve sizinkileri paylaşın. Çocuklarınızın, insanların söylediği ve yaptığı bazı kötü şeylerin kendi güvensizliklerinden kaynaklandığını ve onlarla ilgisi olmadığını bilmelerini sağlayın.

  12. Çocuklarınızla eğlenceli bir şeyler yapmayı ihmal etmeyin.


   
Çocuklarınıza Saygı Gösterin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuzun Dişlerine özen gösterin

  Çocuğunuzun Dişlerine özen gösterin

  Çocuğunuzun ağız ve diş sağlığını korumak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Çocuğunuzun yaşam boyu sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olması bebeklikten itibaren alacağınız önlemlere ve kazandıracağınız sağlıklı alışkanlıklara bağlı. Süt dişleri neden önemlidir? Bebek yaklaşık altı aylık olduğunda süt dişleri çıkmaya başlar. Süt dişleri tamamlandığında sayısı 20'yi...
 2. Çocuklarınıza ilgi gösterin! Ama abartmayın!

  Çocuklarınıza ilgi gösterin! Ama abartmayın!

  Çocuklarınıza ilgi gösterin! Ama abartmayın! Çocuğa aşırı ilgi ve özen gösterme yanlışına kültürümüzde genellikle hanımlar düşer. Evliliğinde kendini yalnız hisseden anneler kendini çocuğuna adamaya, ona fazlasıyla bağlanmaya başlar ve çocuğunu da kendine bağımlı hale getirebilir. Oysa her güçlükten korunan, aşırı kontrol edilen, sorunları genellikle anne-babası tarafından çözülen çocuklar...
 3. Çocuklardaki tiklere anlayış gösterin

  Çocuklardaki tiklere anlayış gösterin

  cocuklarda göz tiki çocuklarda koklama el koklamak ayak koklama hastalığı el hastalığı Ailelerin ya da öğretmenlerin cezalandırma, utandırma gibi yollara başvurmaları; çocuklarda tik olarak adlandırılan istem dışı hareketlerin şiddetlenmesine hatta ilerde tedavisi zorlaşan durumlara neden olur. Tikler, çocuk ve gencin benlik saygısında, aile yaşantısında, sosyalleşmesinde, okul ya da iş...
 4. çocuklarda öz saygıyı nasıl geliştirebiliriz?

  çocuklarda öz saygıyı nasıl geliştirebiliriz?

  Çocuklarda öz saygıyı,özgüveni geliştirmek elimizde.Ebeveynler olarak neler yapabiliriz? Ya da bazı şeyleri yapmazsak daha iyi olabilir. .:):) 1-Şartsız Sevgi Göstermek 2-Sinirli Olmanızdan Sorumlu Olduğunu Belirtmek 3-Açık İsteklerde Bulunmak 4-Dinlemeyi Öğrenmek 5-Çocuğun Duygularını Ciddiye Almak 6-Çocuğun Varlığını Kabul Etmek 7-Değerlendirecek Günlük Bir Şeyler Bulmak...
 5. Çocuklara nimete saygıyı nasıl öğretebiliriz ?

  Çocuklara nimete saygıyı nasıl öğretebiliriz ?

  israf edilen bir ekmek ile portakalın çöp kutusundaki diyaloğu Meleklerim annelerimizde bizlere ekmeğin ne kadar kıymetli bir nimet oldugunu öğretmiştir.. Şimdi sıra bizlerde... Bizlerde çocuklarımıza ve yakınlarımızın çocuklarına ekmeğe saygıyı öğretmeliyiz.. Nice ülkeler varki bir dilim kuru ekmeğe muhtaç.... Bizlerde muhaç değilken kıymetini bilip çocuklarımızıda bu konuda...

Sayfayı Paylaş