gebe
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  887
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuklariniza Şunlari Tavsİye Edİn:

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  ÇOCUKLARINIZA ŞUNLARI TAVSİYE EDİN:
  Okuldan geldikten sonra yaklaşık bir saat kadar oyun oyna, dinlen yada kendine uygun bir tv programı izle.

  � gün çalışacağın derslerle ilgili bir plan yap. Zor gelen derslerini zihninin daha zinde olduğu bir zamana bırak.

  � Dersini çalışma odasında yap yada kendine bir çalışma köşesi oluştur. Bu çalışma köşesinde masa, sandalye ve kitaplarını koyacağın bir bölüm de olsun.

  � Çalışmanı yatarak, uzanarak, müzik dinleyerek veya tv açıkken yapma. Çünkü bu bedenine bir gevşeme vereceğinden dikkatini dağıtıp, uykunun gelmesine neden olur. Çalışmanı masanın başında, pencere kenarından uzak, ses ve gürültünün olmadığı bir yerde yap.

  � Dikkatini dağıtan şeyleri çalışma ortamından uzaklaştır ve dersin için gerekli malzemeleri hazırla.Örneğin İngilizce için sözlük, Sosyal - Fen ve Hayat Bilgisi için harita gibi.

  � Ders çalışmak için en uygun süre 20-40 dk�dır. Her 40-40 dakikadan sonra 10 dakikalık dinlenme aralığı ver. Dinlenme süresi çalışmanın ödülüdür.

  � Ders çalışırken kendi düzeyine uygun okuma hızına sahip olmalısın. Okuma hızının yavaş olması öğrenim verimini düşürür. Okumanı hızlandırmak için bol bol kitap okumalısın.

  � Çalışırken aklında tutmak istediğin konuyu aklında tutmak için kısa cümlelerle ve renkli kalemlerle not edebilirsin. Bu öğrenmeni daha da güçlendirir.

  � Öğrendiklerinin tekrarı, hatırlamanı daha iyi sağlar. Hiç tekrar yapmazsan öğrendiklerinin %80�ini unutursun. Sürekli tekrar yapmak, hatırlama düzeyini korumaya yardım eder.

  � Sınavlar, kaygıya yol açabilir. Kaygının çok yüksek yada düşük olması başarılarını olumsuz yönde etkiler. Böyle durumlarda skin olmak başarını arttıracaktır.


   
Çocuklariniza Şunlari Tavsİye Edİn: konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuza verdiğiniz ilaca dikkat edin

  Çocuğunuza verdiğiniz ilaca dikkat edin

  Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Onur Kutlu, soğuk algınlığında, reçetesiz ilaçları 3 yaş altı çocuklara vermeden önce mutlaka doktora danışılması gerektiğini bildirdi. Kutlu, yaptığı yazılı açıklamada, piyasada burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı belirtilerine yönelik düzinelerce ilaç bulunduğunu,...
 2. Çocuklara ölümü anlatırken dikkat edin

  Çocuklara ölümü anlatırken dikkat edin

  Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Zahmacıoğlu ölüm olgusunu çocuklara anlatırken yalana başvurulmaması gerektiğini vurgulayarak "Ölen kişinin geri gelmeyeceği gerçeğinin çocuğa yaşı ne olursa olsun hissettirilmesi gerekir. Yurt dışına gitti uzun bir tatilde gökyüzünden bizi seyrediyor gibi hikayeler çocuğun kafasını karıştıracağı için kesinlikle önerilmez"...
 3. çocuğunuzun zekasını fark edin!!!

  çocuğunuzun zekasını fark edin!!!

  Kimi zaman sorunlu gibi gözüken, okulda öğretmenlerini ve arkadaşlarını ciddiye almayan çocuklar, üstün zekâya ve yeteneğe sahip olabiliyor. Bir takım küçük dikkatlerle çocuğunuzun üstün zekâ ve yeteneğe sahip olup olmadığını siz de keşfedebilirsiniz. Üstün zekâ ve yeteneğe sahip çocukların tespit edilip dikkate alınması için öncelikle ailenin, öğretmenlerin ve eğitim kurumlarının...
 4. çocuğunuzu takdir edin

  çocuğunuzu takdir edin

  Araştırmalar öğrenci başarısını en çok etkileyen şeyin anne-baba motivasyonu olduğunu ortaya çıkardı. Ebeveynlerin 'bu işi başarabilirsin' mesajını vermesi öğrenci başarısını olumlu yönde etkiliyor... Milli Prodüktivite Merkezinin (MPM) TÜBİTAK desteğiyle yaptığı araştırmaya göre, öğrenci başarısındaki en önemli motivasyon kaynağı anne-baba takdiri. Ebeveynlerin ''bu işi başarabilirsin''...
 5. çocuğunuzun verimli ders çalışması için 5 tavsiye

  çocuğunuzun verimli ders çalışması için 5 tavsiye

  çocuğuma nasıl ders çalıştırırım 1) Hedef: Verimli ders çalışma Yanlış Yöntem: Öğrencinin masa başında uzun süre geçirmesi sağlamak, Doğru Yöntem: Anne-baba, öğrencinin belli bir plan ve program dâhilinde, ders planına göre çalışıp çalışmadığını kontrol etmelidir. Önemli olan masa başında geçirilen zamandan ziyade bu zamanın nitelikli ve verimli bir şekilde geçirilmesidir. Aile çocuğun...

Sayfayı Paylaş