1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  çok ilaç vermeyin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Birçok doktor grip tedavisinde çocuklara aspirin ve antibiyotik verilmesini doğru bulmuyor.Gereksiz alınan antibiyotik ise vücudun doğal bağışıklık sistemini baskılıyor. Doktorlar, grip tedavisinde çocuklara antibiyotik ve aspirin verilmesini önermiyor: Çocuklar gribi kendi kendine yenebilir. Aileler hemen antibiyotiğe sarılmasın. Çünkü gereksiz antibiyotik vücuttaki doğal bağışıklığı baskılar!..
  Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Cengiz Canpolat, çocuklar ve griple ilgili soruları yanıtladı:
  * Grip, çocuklarda daha mı tehlikeli oluyor?
  Çocuklarda grip daha tehlikeli değil. Ancak altta yatan kronik bir rahatsızlığı varsa, oldukça tehlikeli oluyor. Yani akciğer, kalp, böbrek, astım, lösemi gibi hastalığı bulunanlarda önemli oluyor. Onların ve onlara bakanların da grip aşısı olmasını öneriyoruz. Bu durumdaki çocuklar grip olduğunda, altta yatan hastalık alevlenir. Bunun dışında iki yaşından sonra çocukların bağışıklığı, erişkinlerle aynı düzeye geldiği için, grip daha tehlikeli bir hastalık olarak ortaya çıkmaz.
  * Grip olan çocuğu hemen hastaneye mi götürmeli, yoksa tedavisine evde başlanabilir mi? Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Cengiz Canpolat, çocuklar ve griple ilgili soruları yanıtladı:
  * Grip, çocuklarda daha mı tehlikeli oluyor?
  Çocuklarda grip daha tehlikeli değil. Ancak altta yatan kronik bir rahatsızlığı varsa, oldukça tehlikeli oluyor. Yani akciğer, kalp, böbrek, astım, lösemi gibi hastalığı bulunanlarda önemli oluyor. Onların ve onlara bakanların da grip aşısı olmasını öneriyoruz. Bu durumdaki çocuklar grip olduğunda, altta yatan hastalık alevlenir. Bunun dışında iki yaşından sonra çocukların bağışıklığı, erişkinlerle aynı düzeye geldiği için, grip daha tehlikeli bir hastalık olarak ortaya çıkmaz.
  Tedaviye öncelikli olarak evde başlanabilir, gribin hastanede tedavi olması gibi bir şey söz konusu değil. Çocuğun yüksek ateşi düşürülür, bol sıvı ile desteklenir. Onun dışında çocuğun bağışıklık sistemi çalışır. Bazı destek ilaçlar var ama çocuklarda grip ilaçlarını vermemeye çalışıyoruz. Çocuk, grip enfeksiyonunu kendi kendine yenebilir. Ancak semptomlar artıyorsa, o zaman hastaneye götürülmeli.

  * Çocuklarda grip hangi hastalıklara neden olabiliyor? Viral enfeksiyonlar vücudun bağışıklık sisteminde geçici bir düzensizliğe neden olabileceği için zatürree, orta kulak enfeksiyonları ve sinüzit gibi komplikasyonlar oluşabilir. Gribin semptomlarının çok uzun sürmesi lazım. Ateşinin 4-5 günden fazla sürüp, öksürüğünün giderek artması diğer hastalıklardan şüphelenmeyi gerektirir.
  * Grip tedavisinde ailelerin yaptığı en büyük hatalar nelerdir?
  Ailelerin yaptığı en büyük hata; grip olan çocuğa hemen antibiyotik vermek. Antibiyotik vücuttaki doğal bağışıklığı baskılar, dirençli bakterilerin oluşmasını sağlar. Daha sonraki enfeksiyonlar için olumsuz zemin hazırlar. Ayrıca sadece aileler değil, çoğu zaman doktorlar da antibiyotik veriyor.
  İLAÇ VERMEYİN
  * Sizce ne tip ilaçlarla çocukların tedavisi yapılmalı, ilaç vermeden gribin iyileşmesi mümkün mü?
  Çok zor durumda kalmadıkça grip olan çocuklara ilaç verilmemesi gerekli. Özellikle de aspirin. Aspirin; akut karaciğer yetmezliğine neden olabileceği için, grip halinde de hiç kullanılmaması lazım.
  OKULDAN EVE TAŞIR
  * Çocuğa anne sütünden grip bulaşır mı?
  Hayır, annenin solunum yoluyla bulaşır. Anne, gerektiği gibi elini yıkar ve maske gibi önlemleri uygularsa çocuğuna sütünden grip bulaşmaz.
  * Grip olan çocuklara hastalık dönemi boyunca ek vitamin ya da bazı özel gıdalar verilmesi gerekiyor mu?
  Çok yüksek dozda C vitaminine ilişkin bazı bilimsel yayınlar var. Ancak çok net değil. Biz hasta çocuklara bol taze meyve-sebze ağırlıklı bir diyet uygulaması öneriyoruz. Özellikle portakal ve greyfurt suyu öneriyorum.
  * Çocuğun gribe mi, yoksa soğuk algınlığına mı yakalandığını nasıl anlayabiliriz?
  Grip ve soğuk algınlığının semptomları benzer olsa da grip; soğuk algınlığından daha tehlikeli. Gribin tipik belirtileri yüksek ateş, baş ağrısı, şiddetli öksürük, aşırı yorgunluk ve ağrıdır. Soğuk algınlığının tersine grip, birçok kişide ağır hastalığa ve yaşamı tehdit eden hastalıklara bile yol açabilir. Soğuk algınlığı ayakta geçirilebilir. Ancak gripte; ateş belirgindir ve mutlaka yatak istirahati şarttır.
  * Grip çocuklara yetişkinlerden daha mı kolay bulaşır?
  Grip olup hastaneye yatış oranı 6 ile 23 ay arası bebeklerde de hayli yüksek. Yüksek risk taşıyan çocuklar; diyabeti, astımı, kronik kalp rahatsızlığı, akciğer ve böbrek hastalığı olanlarla iki yaş altındakilerdir. Buna ek olarak çocuğunuz gribi okuldan eve getirip, tüm aileye de rahatlıkla bulaştırabilir.
  * Grip aşısı çocukların ekstra mikrop alarak hastalanmasına yol açar mı?
  Grip aşısı gribe neden olmaz. Grip aşısı enfeksiyona neden olmayan öldürülmüş virüsleri içerir ve virüs tehdidine karşı vücudun hazırlıklı olmasını sağlar. Grip aşıları, iyi toleredir ve güvenlidir. En sık görülebilen reaksiyon; enjeksiyon yerinde 24 ile 48 saat sürebilen hafif bir ağrı hissidir.
  * Sağlıklı bir çocuk da gribe yakalanabilir mi?
  Formda ve sağlıklı olmak, gribe yakalanmamak için engel değil. Belirtilerin çıkması 1-4 gün sürdüğünden, çocuğunuz bilmeden başka kişilere de hastalığı bulaştırabilir.

  kaynak:SABAH


   
 2. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: çok ilaç vermeyin
  gerçekten çok doğru bir konuya deyinmişsin bazı anneler çok panik oluyoruz çocuk biraz hastalanırsa hemen evde ne ilaç varsa tık çocuğun ağzına içmezse sık burnunu... ben oğlum rahatsızlanmaya başladığında ona kekik,ıhlamur ve naneyi karıştırıyorum biraz limon diliyorum içine kabuğuyla birlikte üzerine kaynar su en az 5 dk. dinlensin tamam müthiş ilaç ilerlemeden grip kayboluyor böylece ilaca hiç gerek kalmıyor tavsiye ederim.
   
  Son düzenleme: 20 Şubat 2008
çok ilaç vermeyin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ilaç

  ilaç

  İnsan tenine haricen sürülen ilaçlar dini hayatını ıslah etmeye, İlaç dini doğru ve halis olarak yaşamaya, faydalı ilme, öğüt dinlemeye, ferah ve sivince, İlaç içmek rızka, İlacı yutarak almak günahkarın tövbe etmesine, inançsızın hidayet bulmasına, cahiilin ilim meclislerinden istifade etmesine yahut faydalı kitap okumasına, Fitil kullanmak gizli sırları öğrenmeye, bir meselede bilgi...
 2. Çocuklar en çok ilaçlardan zehirleniyor

  Çocuklar en çok ilaçlardan zehirleniyor

  Çocukların en çok şeker niyetine yedikleri ilaçlardan zehirlendiğine dikkat çeken uzmanlar, "Dünyayı algılayabilmek için onlar her şeyi ağızlarına alarak test ederler. Evinizdeki birçok şey onları zehirleyebilir veya hastalanmalarına sebep olabilir. Çocuğunuzun zehirlenmesine neden olabilecek birçok şeyin listesini oluşturun." uyarısında bulunuyor. Şeker niyetine yedikleri ilaçtan...
 3. Acele karar vermeyin

  Acele karar vermeyin

  Köyün birinde bir yaşlı adam varmış. Çok fakirmiş ama Kral bile onu kıskanırmış... Öyle dillere destan bir beyaz atı varmış ki, kral bu at için ihtiyara nerdeyse hazinesinin tamamını teklif etmiş ama adam satmaya yanaşmamış… 'Bu at, bir at değil benim için; bir dost, insan dostunu satar mı' dermiş...
 4. astım ilacı(ahmet marankiden)alıntıdır.(çok faydalı)

  astım ilacı(ahmet marankiden)alıntıdır.(çok faydalı)

  3 Şubat 2011 tarihinde Sabahın Sedası Programına konuk olarak katılan Ahmet Maranki Astım hastalarına şifa olacak bitkisel astım ilacı tarifi verdi. Asım İlacı Gerekli Malzemeler * Keçi boynuzu (harnup ) pekmezi, * Tahin, * hibiskus, * Zencefil, * Zerdeçal, * Karabiber, Astım İlacı hazırlanışı ve Kullanım Şekli : Harnup pekmezinin içine, diğer malzemelerin tamamını karıştırın. Sabah, öğlen...
 5. Bebeğe işteh şurubu vermeyin

  Bebeğe işteh şurubu vermeyin

  Altıncı ayından sonra ek gıdaya geçen bebeklerin, düzenli beslenmesini sağlamak kolay olmayabiliyor. Bu süreçte ailelere kolaylık sağlayacak öneriler sunan Dr. Orhan Sevinç Cura, yemeği reddetme davranışının özellikle 2 yaşlarında görüldüğünün de altını çiziyor. Televizyondaki reklam ve müzik yardımıyla ya da başka birinin oyalamasıyla bebeğe yemek yedirilmeye çalışılmasını, yanlış bir yöntem...

Sayfayı Paylaş