1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Çöküş Filimi

  Konu, 'Filim Tanıtımları Fragmanları' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Avrupa sinemasının Amerikan sinemasından farklı olarak, ele aldığı konuları bir aksiyon ya da kahraman yaratmadan ,bir belgesel tadında ama asla ritmini kaybetmeyen sürükleyicilikte ve derinlikte anlatabilme geleneğinin en güzel örneklerinden biridir bu film.

  İzlediğiniz süre içinde sanki bir film izlemiyormuşsunuzda ,olayların içinde biriymişsiniz gibi hissedersiniz sahiciliği...Film çok objektif olarak çöküşe giden yolda kullanılan (faşist)argümanların sonuçlarını ortaya koyarken,sanıldığı gibi Hitler'in masumiyetinide ilan etmiyor.Aksine, diktatör ruhlu acımasız insanların bir iktidarın gücünü bu kadar acımasız ve sert kullanmalarının arkasındaki kişilik bozukluklarının niyelerini göz önüne seriyor.

  Ve bu yok oluşa gidişte:Ruhun akla dayattığı körlüklerin arkasındaki zayıflıkların, itilmişliklerin, yaşanmamışlıkların ,sevgisizliğin oluşturduğu aşağılık komplekslerinin faşizan bir karakterin oluşma nedenleri olduğunu ortaya koyuyor.

  İnsanlara, özellikle çocuklara beyinlerinin yönlenmesi konusunda kör ve dayanıksız milliyetçiliğin yüklenmesinin minicik yürekleri bile nasıl katı ve düz yapabildiğini; ve bunun ne büyük bir acımasızlık olduğunu sergiliyor.Ve mutlak doğrucu ve sorgulanamayan bir yönetim anlayışının çocukları bile savaşın göbeğinde kullanabilmesinin, insanlıktan, kalpten, sevgiden uzak halini ; bu katılığın bir anneye bile çocuklarına doğru sandığı bir hayalin kör inanmışlığıyla ,doğru olduğunu düşünerek nasıl bir yanlış yaptırabildiğini ortaya koyuyor(çok dramatik bir sahnedir ve Corinna Harfouch tarafından mükemmel oynanmıştır)...


  Film bir savaş sürecinin insanlığa verdiği zararların fonunda, buna neden olan karakter odağında, genel bir psikolojik yanılgı ve buna bağlı kör bir itaatın sorgulanmasına olanak sağlayan ''psikanalist'' bir filmdir.Bir masumiyet methiyesi asla değildir.Görkemli sahneleriyle savaşın ve çöküşe gidişin tüm boyutlarını ortaya koyarken;tüm bunları insanları odak alarak, ilişkiler,hayatlar ve karakterler odağında yapmaktadır.Çok sıkı bir filmdir,kesin izlenmelidir.

  Yönetmen:Oliver Hirschbiegel

  Oyuncular:Bruno Ganz , Alexandra Maria Lara,Corinna Harfouch,Ulrich Matthes,Juliane Köhler


   
Çöküş Filimi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Filiz

  Filiz

  Bayanların işlerinin hayırlı, kısmetli ve iyi sonuç vereceğini belirtir. Sağlık, huzur, bereket, bolluk, aşkta mutluluktur.
 2. Fil..

  Fil..

  rüyada yavru fil görmek rüyada fil yavrusu görmek belden aşağısını çıplak Dünyalığı ile mağrur, kaba yaratılışlı kimseye, Filin hortumuyla savrulduğunu görmek görevden uzaklaştırılmaya yahut vefata, Onun hortumundan bir şey çıkarma yahut onu sağmak, idare edenler tarafından gelecek helal kazanca, File binmek ehli olan için memmuriyete, Çıplak file binmek evlenmeye, Fil yabancı devlet reisine,...
 3. File

  File

  Rüyada file görmek nimete isarettir. Elinde bos bir file ile pazarda dolastigini görmek, kismet aradigina; filesi dolu olarak evine döndügünü görmek, evine hiç beklemedigi bir yerden bir çok mal ve esya gelecegine; yolda bos bir file bulup aldigini gör-mek, birisinden bir is hususunda vaat aldigina, dolu bir file buldugunu görmek, kendisine büyük bir is hususunda teklif yapildigina delalet eder.
 4. Athena - Çöküşlerdeyim

  Athena - Çöküşlerdeyim

  Athena - Çöküşlerdeyim bir iyilik et kendine lütfen git geri dönme kaldım çıkmazda beni bekleme o dumanlı tepeden sana bakan penceremden bir haber son defa cereyanda kaldım baktım olmuyor caydım olmuyor aralarda kaldım bitmiyor usandım burdan belki orada kalanlar silinir aklımdan yaklaşma yaklaşma nasıl olucak nasıl olucak nelere kaçsam kurtulsam nasıl olucak nasıl olucak derdime derman...
 5. İspanya ekonomisi çöküşe gidiyor

  İspanya ekonomisi çöküşe gidiyor

  İspanya ekonomisi, 2008'in 3. ve 4. çeyreklerinde daralarak teknik olarak durgunluğa girdi. İspanya Merkez Bankasından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin geçen yılın son çeyreğinde yüzde 1,1 daraldığı bildirildi. 3. çeyrekte ekonomi yüzde 0,2 küçülmüştü. Durgunluk, geleneksel olarak, 2 arda arda çeyrek negatif büyüme yaşanması olarak tanımlanıyor. Bankadan yapılan açıklamada,...

Sayfayı Paylaş