1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  çöller nasıl oluşur?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  çöller nasıl oluşur çöl nasıl oluşur çöller oluşmuştur çölleşme çölleşme olur

  Çöller,geniş karasal alanlarda;metrekareye düşen yıllık yağış ortalamasının 25 cm’nin altında olduğu,az sayıda bitki ve hayvanın uyum sağlamış olduğu kurak alanlardır.Yeryüzünün yaklaşık üçte biri çöllerle kaplıdır.Bu bölgelerde çok az sayıda insan yaşar.Çöller;sıcak,soğuk ve orta kuşak çöller diye ikiye ayrılır.Orta kuşak çöllere örnek olarak Orta Asya’da ve ABD’deki Great Basin (Büyük Havza)dır.Bu yörelerde kışın çok soğuktur. Soğuk çöl olarak Çin’deki Taklamakan Çölü.Sıcak çöllere örnek olarak Şili’deki Atakama Çölü.


  Çöller nasıl oluşur?

  Çöller; yeryüzündeki her kıtada görülebilir.Bütün çöllerin ortak özelliği çok az yağış almalarıdır.Çöllerin oluşumu,yüksek basınçtan kaynaklanan kuru havadır.

  Sıcak ve nemli hava,yükselerek tropikal bölgelere doğru hareket eder.Yükseldikçe yoğunlaşır,soğur ve her iki yarımküredeki 30. enlemlerde alçalan hava,üzerindeki basınç nedeniyle sıkışır ve ısınır.Nem tutma kapasitesi artar.Bu bölgelerde yağmur ort.yıllık 200 mm’nin altında yağar.Oluşacak çölün üzerinde bulutsuz bir ortam oluşur.Güneş ışınları da direkt topraktaki suyu buharlaştırır.Çöllerin oluşmasına gereli olan nedenlerden biridir.

  Çöllerin oluşmasıyla ilgili nedenlerden ikisini açıklayacağız:Okyanustaki soğuk akıntılar ve yağmur gölgesi. Ilıman bölgelerdeki karaların batı kıyıları boyunca görülen soğuk su akıntıları,deniz yüzeyinin soğumasına neden olur. Bu yüzden hava kütlesi soğur.Soğumuş olan bir hava kütlesi su tutma kapasitesi azaldığından yağmur kıyılara ulaşmaz.Örnek olarak Şili’deki Atakama Çölü ,Güneybatı Afrika’daki Namib Çölü gösterilir.Yağmur gölgesi olayı da bu şekildedirenizlerden karalara doğru ilerleyen nemli hava kütlesi,kıyıda dağ sırasıyla karşılaşınca,yamaç boyu yükselir.Doğa yağmuru olarak yağış bırakır.Dağı aşan bulutlar iç bölgeye ilerlediğin de hava kuru olur,alçalırken ısınır.Bu şekilde oluşan çöller California’daki Nevada dağlarının gölgesindeki Mojave Çölü örnektir.

  Çölde yaşayanlar

  Dünya’daki insanların %5’i çöllerde yaşamaktadır.Bu insanlar ya göçebe yaşarlar ya da vaha denilen,su kaynaklarının yakınlarındaki verimli bölgelerde yerleşmektedirler.

  Çölde yaşayan hayvanlar çöl şartlarına uyum sağlamaktadırlar.Kabuklu domuz,akrepler,değişik böcekler ve örümcekler gibi hayvanların terlemeyi sınırlayan sert ve geçirimsiz bir kabuğa sahiptirler;develer ve ceylanlar da su kaybını en aza indirmek amacıyla idrar çok yoğundur.Arap develeri ,normalde vücut ağırlıklarının %30’unu yitirebilirler(insanlar için bu oran tehlikelidir).Sonra 120 litreye kadar su içerler.Sıcaktan kaçmak için yılanlar yarıkların içlerine saklanırlar;kertenkelelerde kumun içine sığınak kazarlar;piramit faresiyle kanguru-fare zıplayarak hareket ederek çölde yaşamaya uyum sağlayanlardandır.Bu hayvanların dışında kutlar,tilkiler,çöl kaplumbağaları,kuşlar (baykuş,ağaçkakanları)gibi hayvanlarda yaşamaktadır.Hayvanların çoğu geceleri barınaklarından çıkıp yaşarlar.Gündüzleri özellikle öğle vakitlerinde barınaklarına girerler.Kertenkeleler vücut ısısını dengelemek için öğle vak- tine kadar barınaklarına girmezler.

  Kaktüs bitkisi susuz yaşar,kökleri çevresinde olur ve böylece yağmur yağdığında daha fazla su toplayabilir.Toplanan sular gövde de ya da yapraklarda depolanır.Kaktüslerin yüzeyleri su kaybını önlemektedir.

  Çöl bitkilerinden bazıları:Kaktüs,feorocactüsler,gasteria bekeri,cereuslar,carnegia,hurma ağaçları gibi.Çöl çiçekleri de vardır:Echinopsis,hodtricia ve chamacerus rhodatric.Bazı çöl bitkileri hayvanlara hem besin hem de barınak sağlarlar.   
çöller nasıl oluşur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çöl

  Çöl

  Bakınız; Sahra.Rüyada ne şekilde olursa olsun çöl görmek her konuda çözüm, mutluluk ve gelişme işarettidir . Çok hayırlıdır. Rüyada çöl görmek her sorunun çözüleceğine, mutluluk ve gelişmeye işaret eder. Issız bir çölde yürümek, fakirliğin işaretidir. Mal kaybına uğrayabilirsiniz.Fevkalade büyük para ve servettir. Çölün büyüklüğüne göre servetin miktarı belli olur.Çöl görmek yalnizliga...
 2. Bitkiler Çölde Nasıl Hayatta Kalıyor?

  Bitkiler Çölde Nasıl Hayatta Kalıyor?

  Çöl denilince akla çoğu zaman hiçbir canlının kolay kolay yaşayamayacağı bir ortam gelir. Gerçekten de çölde yaşayan canlıların sayısı oldukça azdır. Ancak bu kurak ortam daha yakından incelendiğinde özel tasarımları ve farklı çeşitleriyle çok zor koşullarda yaşayan bitkiler dikkat çekmektedir. Yaşamlarını sürdürmek için uykuda kalan bitkiler de bunlardan biridir. Çöl bitkilerinin aşırı...
 3. Anne sütü nasıl oluşur****

  Anne sütü nasıl oluşur****

  anne sütü nasıl çoğalır anne sütü nasil cogalir sutu nasil cogalir gebelikte süt ne zaman oluşur hamilelikte süt ne zaman oluşur Meme kısmen salgı dokusu, kısmen destek ve yağ dokusundan oluşmuştur. Salgı dokusunda yapılan süt, ufak kanallar ve daha sonra ana toplayıcı kanallar boyunca meme ucuna ilerler. Kanallar, meme ucuna ulaşmadan önce daha da genişleyerek laktiferöz sinüsler şeklini...
 4. Toprak Nasıl Oluşur?

  Toprak Nasıl Oluşur?

  Toprak Nasıl Oluşur? Bu konuda bilgisi olan var mı aranızda?
 5. Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur Neden Oluşur ?

  Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur Neden Oluşur ?

  Kıl Dönmesi Nasıl Olur Kıl Dönmesi Nasıl ve Neden Oluşur Sevgili melekler, daha önce ki konumuzda kıl dönmesi tedavisi ile ilgili bilgiler vermiştikl sizlere. Bu yazımızda ise kıl dönmesi nasıl olur, bu konuda bilgiler vermeye çalışacağız :) Kıl dönmesi kıl,tüy,cilt döküntüsü ve elbise tozu gibi yabancı cisimlerin sonradan oluşan delik aracılığıyla cilt altına girip yumak...

Sayfayı Paylaş