1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Community College

  Konu, 'Egitim' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Community College’ler hayata atılmak için mükemmel bir başlangıç sağlar.
  Community College’ler eğitim olanakları açısından son derece zengin bir tarihe sahip olan iki yıllık üniversitelerdir.

  Community College’ler Amerikan yüksek öğretim sisteminin önemli bir halkasını oluşturmaktadır. Bugün 10 milyondan fazla öğrenci, bütün üniversite öğrencilerinin %40’ı, Amerika’da Community College'lara devam etmektedir. Yaklaşık yüz yıldır Amerika'da hizmet veren Community College’lerin sayısı bugün 1,100'ün üstündedir.

  "Fırsatlara açılan kapı"" olarak tanımlanan bu okulların kurulma amacı arzu eden herkese kaliteli ve eşit bir eğitim imkânı sunmaktır.</B></B>Community College’ler hayata atılmak için mükemmel bir başlangıç sağlar. Buradan sadece iki yıllık bir derece alıp çalışma hayatına atılabilir, dört yıllık bir okula transfer olabilir ya da iş hayatınızda kendinizi yenilemenize yardımcı olacak dersler alabilirsiniz.

  Community College’lerin çoğunun özellikle bulunduğu eyalette olan dört yıllık kolej/üniversiteler ile akademik anlaşmaları vardır. Bu da Community College’lerde alınan derslerin kolaylıkla transfer olması anlamına gelir. Birçok Amerikalı ve yabancı öğrenci Community College’lerin ekonomik okul ücretlerini de göz önünde bulundurarak üniversitenin ilk iki yılını burada bitirmeyi tercih etmektedir.

  Community College’ler aynı zamanda komşu üniversiteler olarak da adlandırılır. Sermayelerini bağlı bulundukları şehir ve eyaletten alınan vergiler ile yürütürler. Amerikalılar için son derece ekonomik olmasının nedeni de budur. Yabancı öğrenciler vergi vermediklerinden dolayı, Amerikalı öğrencilere nazaran daha yüksek ücret öderler. Ancak yine de dört yıllık üniversitelerin okul ücretleri ile kıyaslandığında çok daha ucuzdur.

  Bugün, Amerika'daki dört yıllık kolej/üniversitelerde okuyan öğrencilerin yarısından fazlası Community College’lerde ders almıştır. Community College’ler derslerin dışında, spor programları, kültürel etkinlikler, Amerikalı ve yabancı öğrenci kulüp ve aktiviteleri sunarak yeni arkadaşlar edinmenize, Amerikan kültürü ve dili hakkında kısa zamanda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olurlar.

  Community College’ler özel veya devlet okulları olarak ikiye ayrılır. Aralarında çok büyük faklılık olmamakla birlikle devlet okulları daha çok tercih edilenler arasındadır. Amerika'da istediğiniz herhangi bir yerde Community College bulabilirsiniz, ancak sadece %80’i yabancı öğrenci kabul etmektedir.

  Seçiminizi yaparken dört yıllık üniversiteleri araştırdığınız gibi bir araştırma yapmanız gerekir. Okulun bulunduğu yerin iyi bir bölgede, güvenilir olması ve Amerikan yüksek öğretim standartlarına uygunluğu da araştırılmalıdır.</B></B>Community College’ler kendi bölge halkına hizmet etmeyi amaç edindiğinden yurt dışında fazla bilinen okullar değillerdir. Ancak, bugün üniversiteler gibi yurt dışında reklâm yapıp öğrenci getiren Community College’lerin sayısı da gittikçe artmaktadır. Community College seçimi yapmadan önce Community College’ler ile dört yıllık okullar arasındaki faklılıklar ve benzerlikler çok iyi araştırılmalıdır.

  Community College'ler, kendi içinde de farklılık gösterir. Bazıları birkaç kampüsten oluşan geniş bir alanda, şehirde konumlanmış iken; kırsal bir alanda daha küçük öğrenci kitlelerine hizmet verenleri de mevcuttur. Bu farklılıklar haricinde hepsi ortak bir eğitim ve öğretim misyonuna, ulaşılabilirlik ve kalite prensiplerine ve yüksek akademik standartlara sahiptirler.

  Amerikalı öğrenciler için son derece gözde olan Community College'lar son yıllarda diğer ülkelerden gelen öğrenciler tarafından da keşfedildi. Sayıları giderek artan uluslararası öğrenciler, yüksek eğitimlerine Community College'larda başlamayı tercih ediyorlar. Başvurular, son 5 yılda %32 oranında bir artış gösterdi. Şu an 200.000’den fazla uluslararası öğrenci Amerika’daki eğitimlerini bu okullarda sürdürmektedir.
   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Community College
  Diğer Üniversitelerden Farkları

  Öğrenci kabulü daha kolaydır
  TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavında istenilen puan normal üniversitelere nazaran çok daha düşüktür. Hatta bazı Community College’ler TOEFL sınavı bile istememektedir. Bunun nedeni ise kendi bünyelerinde uyguladıkları yerleştirme sınavıdır. Okula kabul için istenilen belgeler ise dört yıllık kolej/üniversitelere göre daha az ve de yerine getirilmesi daha kolaydır: Örneğin, tavsiye mektuplarına, üniversiteye giriş amacınızı belirleyen bir yazıya ya da okula kabul için aylar öncesinden müracaat etmeye de gerek yoktur. Fakat bunun yanında yabancı öğrencilerden istenilen bütün başvuru formlarının tamamlanması gerekir. Özellikle F-1 öğrenci vizesi alarak gelenlerden istenilen belgeler üniversiteler ile aynıdır.

  Yıllık okul ücretleri daha düşüktür
  Community College’lerin okul ücretleri, dört yıllık okul ücretlerinden %20 ile %80 oranında daha ucuzdur. Bu ücret farkı Community College’lerin en büyük avantajlarından biridir. Community College’lerin ücretleri bağlı bulundukları eyaletlere göre değişebilir. Örneğin, en pahalı eyalet New York iken en ucuz eyaletler arasında Californiya gelmektedir. Bütün eyaletlere genel bir bakıldığında senelik okul ücretleri 3 bin dolar ile 10 bin dolar arasında değişir. Ancak bu ücretler yine de okulun bulunduğu yere göre farklılık gösterebilir.

  Community College’ler dört yıllık okullardan daha küçüktür
  Bunu fiziksel bir farklılıkla karıştırmamak gerekir. Çok büyük kampüslere sahip Community College’ler de vardır. Burada kıyaslanması gereken öğretmen-öğrenci oranıdır. Sınıflara düşen öğrenci adedi 15 ile 30 arasında olduğundan bu okullarda öğretmen-öğrenci ilişkileri daha rahat kurulur. Bu da İngilizce problemi yaşayan yabancı öğrencilerin başarı oranını artıran önemli bir unsurdur.

  Öğretim görevlileri zamanının çoğunu ders vererek geçirir
  Yapılan istatistiklere göre yaklaşık %81’i master ve doktoralı olan hocalar zamanlarının %70’inden fazlasını ders vererek geçirir. Dört yıllık okulların öğretim görevlileri zamanlarının çoğunu araştırma ile geçirdiğinden öğrenciye ayırdıkları zaman daha kısıtlıdır.

  Yurt imkânları daha kısıtlıdır
  Community College’lerin ancak % 33 ‘ünde kampüs içinde yurt bulunur. Çoğunda yurt olmadığından, burada okuyan yabancı öğrenciler ya okulların özenle seçtiği aileler yanında ya da kiraladıkları civar apartmanlarda kalırlar. Bazı Community College’lerin bulunduğu bölgelerde toplu taşıma araçları bulunmaktadır ancak yine de öğrencinin ehliyetli olması ve araba alması tavsiye edilir.

  Bölüm seçmek veya değiştirmek daha kolaydır
  Eğer istediğiniz bölüme karar verdiyseniz, bu konuda iyi olan bir Community College’i seçmeniz faydalı olur. Örneğin, bir okulun mühendislik bölümü çok iyi ama işletme bölümü daha zayıf bir konumda olabilir. Bu dört yıllık üniversiteler için de geçerlidir. Community College’lerin çoğunun bir avantajı da iki yıllık genel eğitim veren transfer programlarının olmasıdır. Bu avantajla, herhangi bir bölüm seçimi yapmadan da iki yıllık derece alarak transfer olabilirsiniz.

  Community College’ler, bütün bu özelliklerini göz önüne alan yabancı öğrenciler arasında gittikçe büyük önem kazanmaya başlamıştır. Bugün, Community College’lerde yaklaşık 200 bin yabancı öğrenci okumaktadır ve bu rakam hızla büyümektedir. Yabancı öğrenci nüfusunun büyük bir çoğunluğunu sırası ile Asya, Hindistan, Latin Amerika, Avrupa, Kanada, Orta Doğu, Afrika oluşturur. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilere eğitim sağlamaktan son derece hoşnut olan Community College’ler, bu kültür alışverişini devam ettirebilmek ve de daha iyi hizmet verebilmek için araştırmalarını sürdürmektedirler.
   

Sayfayı Paylaş