1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Çöpte servet yatıyor

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Çöpte servet yatıyor < Konu Resmi..>
  Artık işinize yaramayacağını sandığınız birçok eşya ya da ürünü çöpe atmadan önce bir kez daha düşünün. Bunları başka türlü kullanabileceğinizi göreceksiniz. Çöpe atmak üzere elinize aldığınız her eşyanın başka bir işe yarayıp yaramayacağını düşünün. Bir tüketim toplumu olduğumuzdan bu tür bir davranışın birçok kişiye son derece demode geleceğini biliyorum. Reklamlar, medya artık bir ürünü değil iki kez kullanmak, henüz ömrünü bile tamamlamadan atıp yenisini almamızı öğütlüyor bize. "Eski buzdolabınızı atın, yerine yenisini verelim!.. Siz hala annenizin bilmemnesini mi kullanıyorsunuz?" gibi sloganlar bize çılgınca, hesapsızca tüketmemizi dikte ediyor. Ancak, ayın sonunda bu hesapsızlığın faturasına katlanmak zorunda olan yüzbinlerce sabit aile bulunuyor.

  Evinizde dönem dönem eskiyen, kırılan, işlevini yitirmiş birçok eşya ortaya çıkar. Örneğin kulpu kırılmış bir fincan, eskimiş bir kilim, çatlamış bir vazo, boş cam şişeler. Bunlara birer çöp değil, geri dönüştürülüp yeniden kullanılabilecek bir zenginlik kaynağı gözüyle bakarsanız, kazanan kesinlikle siz olursunuz.

  İşe yaramaz diye nitelenen bazı eşyaları, işe yarar hale getirmek öyle fazla beceri de istemiyor. Biraz hayal gücü yeterli. İşte size birkaç örnek. Otomatik çamaşır makineleri çamaşır sepetlerini gereksiz kıldı. Eski çamaşır sepetinizi bahçenizde ya da balkonunuzda eski gazete ya da dergileri toplamak için kullanabilirsiniz. Hafif kutular, eskimiş ya da bir yeri kopmuş piknik sepetleri, çocuğunuz için ideal bir oyuncak kutusu olabilir.
  İşyerinizde her gün yüzlerce kağıt çöpe atılıyor değil mi? Birinci hamur, bembeyaz bu kağıtların bir sayfası hep boş. Bunları biriktirip zımbalayarak, okula giden çocuğunuz için harika bir müsvedde kağıdı, bloknot hazırlayabilirsiniz. Kullanılmayacak hale gelen gömlekler, elbiseler, çarşaflar vs. kesilip dikilerek yer bezi, toz bezi, cam bezi haline getirilebilir. Bir kulbu kırık porselen fincanlar, çorba kaseleri, cam kavanozlar harika birer saksı olabilir. Neskafe, reçel kavanozları baharat, tuz, kekik gibi ürünleri koymak için ideal.

  Ayakkabı kutularını parlak güzel bir kağıtla kaplayarak dergi, kaset ya da evle ilgili fatura, belge vs. toplamak için kullanabilirsiniz. Naylon torbalar bazen hayat kurtarır. Büyük bir torba içinde küçük torbaları biriktirip, gerektiğinde çıkarıp kullanabilirsiniz. Çöplerinizi küçük poşetlere koyup, çöp tenekesine öyle atabilirsiniz. Bitmiş parfümlerin şişelerini, çamaşırlarınızın arasına koyun, uzun bir süre koku yayacaktır. Eskimiş kilimleri uygun bir şekilde dikerek, dış kapının eşiğine paspas yapmayı deneyin. Geri verilmeyen kapaklı cam kola veya meyve suyu şişelerini, konstantre mevye suyu hazırlarken kullanabilirsiniz.


   
Çöpte servet yatıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ben yatıyorum(muyum acaba)

  ben yatıyorum(muyum acaba)

  Akşam annemle babam televizyon seyrediyorlardı. Annem, "Geç oldu," dedi, "zaten yorgunum, ben yatıyorum." Annem kalktı, mutfağa gitti. Çerez-meyve tabaklarını çalkaladı kaldırdı. Sabaha hazır olsun diye çaydanlığı doldurdu, demliğe çay koydu. şekerliğe baktı, dibinde az kalmış, üstüne ekledi. Kahvaltı için buzluktan ekmek çıkardı, akşam yemeşi için çözülsün...
 2. Çöp Şiş

  Çöp Şiş

  çöp şiş ile yapılan tasarımlar Malzemeler: Terbiyeli et için: 1 kg kuşbaşı kuzu eti 2 kuru soğanın rendesi 1 baş sarımsak karabiber kekik tuz 2 kaşık salça 1 çay bardağı zeytinyağı Şişte etlerin aralarına dizmek isterseniz: Domates, patlıcan, biber ( şişlere takılacak büyüklukte doğranmış) Yapılışı: Eti soğuk su ile yıka ve süz. Bir geniş kabın içinde tüm malzemeleri karıştır. Etide içine...
 3. Çöp

  Çöp

  süprüntü görmek bayağı işler yapan kimse için hayra, yoksul için zenginliğe, zenginler için yöneticiliğe, mal ve eşya çokluğuna; Çöp, herkes için izzet ve şerefe delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Çöplük, Toz.)İş hayatında başarısızlığa ve adınızın bazı kötü olaylara karışacağınıza işarettir. Kadınlar için bu rüya, aşk hayatında sıkıntı demektir. İş hayatında başarısızlığa ve adınızın bazı kötü...
 4. Çöp:

  Çöp:

  Çöp: Çöpler için çöp öğütücüsü kullanılması tavsiye olunur. Bu sayede çöp kutusuna sadece öğütülmeyen çöpler atılır. Çöp öğütücüsünün bulunmadığı durumlarda birden fazla çöp kutusu bulunmalıdır. Biri gündelik çöpler için diğeri de geri dönüşümlüler için kullanılabilir.
 5. servet tazegül

  servet tazegül

  servet tazegülün sipor hayatı nedir başta sona.

Sayfayı Paylaş