1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Çözüm görüşmesi..

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  Cumhurbaşkanı Gül, hükümet-yargı krizinde devreye girdi ve Yargıtay Başkanı Gerçeker ile dün Çankaya Köşkü’nde görüştü. 40 dakika süren görüşme sonrası açıklama yapan Gerçeker, "Son derece olumlu ve sohbet havasında geçti. Bu gerginliğin devam etmemesi için görüş birliğine vardık. Sayın Cumhurbaşkanı gerginliği bitirmek için adım atacak" dedi.
  CUMHURBAŞKANI
  Abdullah Gül’ün, Hükümet ile yargı arasındaki gerginliğini çözmek için yaptığı davet üzerine dün Köşk’e çıkan Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, görüşmeden olumlu izlenimlerle ayrıldı. Gerçeker, görüşme sonrasında Hürriyet’e "Sayın Cumhurbaşkanı ile görüş birliğine vardık. Bunu devletin geleceği açısından önemli gördük. Sayın Cumhurbaşkanı bu gerginliğin devam etmemesi için kendi takdir ettiği adımları atacak. Sanırım temaslarını sürdürecek" diye konuştu.

  Son derece olumlu

  Gerçeker, "Bu gerginliğin devam etmemesi için üzerimize düşenleri konuştuk. Son derece olumlu ve sohbet havasında geçti. Sayın Cumhurbaşkanı gerek yargının sorunlarının çözümü gerekse gerilimin ortadan kaldırılması konusunda üzerine düşeni yapacağını söyledi" dedi. Gerçeker, "AB’ye sunulan reform taslağının geri çekilmesi gibi bir talepte bulunmadım" diye ekledi.

  Gerginliği biz yaratmadık

  40 dakika süren görüşmede Gerçeker’in, Yargıtay’ın bildirisinin kurumsal olduğunu, yargı bağımsızlığını yakından ilgilendiren, reform taslağının yargıya sorulmadan AB’ye sunulmasından rahatsızlık duyduklarını anlattığı öğrenildi. Gerçeker, yargının siyasallaştığı, taraf olduğu sözlerinin kendilerini üzdüğünü ve Yargıtay’ı rahatsız ettiğini vurguladı ve "O bildiriyi çatışma çıksın diye yayınlamadık. Gerginliği biz yaratmadık. Savunduğumuz şey yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü" dedi. Gerçeker, HSYK’nın yapısı, hakim sınavları nedeniyle AB’nin 13 ayrı raporunda, "Yargı bağımsız değil" denildiğine dikkat çekerek, bu konunun da çözümlenmesi gerektiğini söyledi. Gül’den işyükü, bina, personel sorunlarına "acil çözümü" için destek isteyen Gerçeker, "Yargının iyi işleyebilmesi için sorunların bir an önce çözümü şart" dedi.

  Gül’ün, Yargıtay’a destek veren Danıştay’a ise yeni başkanın seçilmesinden sonra davette bulunması bekleniyor. Gül davette bulunsaydı halen Danıştay başkanlığına vekalet eden Gönül Önbilgin Köşk’e çıkacaktı. Danıştay’da başkanlık seçimine bugün devam ediliyor.
  [​IMG]
  Gül kimi kastetti?

  Gül, dün "Güzel Türkçe" ödülleri resepsiyonunda gazetecilerin yargı-hükümet gerginliğine dönük sorularını yanıtlamadı. "Yazılı açıklamamda var" diyen Gül, "Daha fazla konuşursam siyasi polemik olur. Konuşmak istemiyorum. Başka yere çekilir" dedi. Gül, "tartışmaların adap, usül ve düzeye özen gösterme" uyarısı ile kimi kasettiği sorusunu da yanıtsız bıraktı.

  Şahin’den geri adım

  Bildiriye "Dam üstünde saksağan" benzetmesi yapan ve "Maaşlarınıza zam yaptık siz de siyasete karışmayın" diyerek, yargının tepkisini çeken Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin geri adım attı. Şahin, Gerçeker-Gül görüşmesinden iki saat önce AA’ya açıklama yaparak sözlerini şöyle yumuşattı:"Basın yayın organlarında, ’Maaşlarınıza zam yaptık siz de siyasete karışmayın’ şeklinde değerlendirmeler yapılmıştır. Benim maksadım kesinlikle bu değil. Ben hakim ve savcılarımıza yaptığımız hizmetlerden bahsettim. Böyle algılandıysa üzüntü duydum."

  Çiçek’ten Gül’e destek

  Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu sonrasında gazetecilerin Gül’ün Gerçeker ile görüşmesine ilişkin sorusuna bu gelişmeyi olumlu bulduğu yanıtı verdi. Çiçek, "Bu gelişmeyi ben şahsen olumlu karşılarım. Bize yakışan da budur. Makulu da budur. Netice de yargı da bizimdir, hükümet de bu ülkenin hükümetidir. Parlamento da bu ülkenin hükümetidir" dedi.
   
Çözüm görüşmesi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İş Görüşmesi

  İş Görüşmesi

  İş Görüşmelerinde en çok karşılaşılan sorular * Şu ana kadar sahip olduğunuz en iyi işvereni tanımlayın? * Bulunduğunuz pozisyonu hakettiğinize inanıyor musunuz? * Başvurduğunuz pozisyonun en beğendiğiniz beğenmediğiniz tarafı? * Yetkilerinizin astlarınıza devrinden yana mısınız, yoksa bütün fonksiyonları kendiniz mi kontrol etmek istersiniz? * Ne tür kişilerle daha rahat çalışırsınız, ne tür...
 2. Microsoft'tan internetten telefon görüşmesi atağı

  Microsoft'tan internetten telefon görüşmesi atağı

  Microsoft, internet üzerinden telefon konuşmasına olanak sağlayan "VoIP" pazarında pay sahibi olmayı hedefleyen, şirketler için yeni Office yazılımlarının tanıtımını yaptı. "Unified Communications" adı altında toplanan yeni yazılımlar "Office Communication Server 2007" ve "Office Communicator 2007", şirketlere; elektronik mesajlarını, anında mesaj...
 3. İş Görüşmesi Sözcük Rehberi

  İş Görüşmesi Sözcük Rehberi

  Hertfordshire Üniversitesi''ndeki psikolog ve uzmanlar iş başvurularında iyi bir izlenim yaratmak için en iyi ilk 10 kelime listesi ve ''nefret ederim'', ''hiçbir şey'' kelimelerinin de yer aldığı en kötü 10 kelime listesi hazırladılar. BBC''nin haberine göre, verilen tavsiyeler arasında başvuruda bulunanların ''hata'' kelimesi yerine ''değerli dersler''e değinmeleri bulunuyor. Eğer başvuruda...
 4. Erdoğan-Sarkisyan görüşmesi bugün

  Erdoğan-Sarkisyan görüşmesi bugün

  Başbakan Erdoğan ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, bugün saat 20.30'da Davos'ta bir araya gelecek. İki liderin merakla beklenen buluşması, Dünya Ekonomi Forumu Yıllık Toplantıları'nın yapıldığı İsviçre'nin Davos kasabasında bu akşam saat 20.30'da gerçekleşecek. Erdoğan, görüşmeyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi: ''Biz umutluyuz ama Ermenistan tarafı ne kadar...
 5. İş Görüşmesindeki Soruların Cevapları

  İş Görüşmesindeki Soruların Cevapları

  İş görüşmesi daveti geldiğinde eliniz ayağınız birbirine dolaşır. Acaba neler sorulacak, nasıl cevap vermeliyim gibi soruların içinde bulursunuz kendinizi. Şimdi size, iş görüşmesi sırasında insan kaynakları uzmanı tarafından en çok soruları ve cevapları sunacağım. Sizi niye işe alalım? Banko soru! Mutlaka cevabınızı hazırlayın, iş görüşmesine öyle gidin. İş dünyasında onların işine...

Sayfayı Paylaş