1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.796
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Cuma namazı saatleri mesaiye göre ayarlanacak

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  illere göre cuma namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı performans hedeflerine ulaşabilmek için 2010 yılında bir çok yenilik getiriyor. Bunlardan birisi de Cuma namazı kılma vakitlerinin mesai saatlerine göre ayarlanması.
  Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesindeki ''2009-2013 Stratejik Plan Taslağı''ndan derlenen bilgiye göre, Başkanlık performans hedeflerine ulaşabilmek için gerçekleştirilecek eylemleri 2010 yılında uygulamaya koyacak.

  CUMA SAATLERİ MESAİYE GÖRE AYARLANACAK

  Din İşleri Yüksek Kurulu bünyesinde bir araştırma merkezi kurulması öngörülen plan taslağında yer alan diğer hedefler şöyle:

  ''-Cemaatin memnuniyeti anketlerle ölçülecek.
  -Personelin niteliklerine göre atanacağı camileri belirlemek için çalışmalar yapılacak.
  -Güncel dini meselelerle ilgili istişare toplantısı kitabı hazırlanacak.
  -Beyin ölümü, ötanazi ve sakat ceninin alınması konusunda araştırma yapılacak.
  -Diyanet personeline yabancı dil kursları düzenlenecek.
  -Arapça öğrenimi için de 100 personel 1 yıl süreyle Arap ülkelerine gönderilecek.
  -Gurbetçilerin çocuklarına 'Kültür Turizmi' ile Türkiye'deki İslami kültür ve medeniyet eserleri tanıtılacak.
  -Gurbetçi vatandaşların ve hacıların ihtiyaçlarını tespit için anket ve araştırma yapılacak.
  -Cuma namazı kılma vakti mesailere göre düzenlenecek.''

  İÇ EĞİTİMLER VERİLECEK

  Camilerde cemaatin namaz dışında da vakit geçirebileceği ortamlar oluşturulacak. Sosyal aktivitelerin artması amacıyla sosyal ve kültürel içerikli programların düzenleneceği camilerde, ayrıca personele halkla ilişkiler ve hitabet konularında hizmet içi eğitimler verilecek.

  Kadın ve engellilerin de camilere gidebilmeleri için gerekli fiziksel şartlar oluşturulacak, vaaz ve hutbeler engel gruplarına uygun yöntemlerle yapılacak.
  CAMİLER SOSYAL VE KÜLTÜREL MEKANLAR OLACAK

  Din hizmetlerinin toplumun her kesimine ulaştırılması amacıyla camiler sosyal ve kültürel mekanlar haline getirilecek. Buna göre, pilot uygulamayla 200 camide kütüphane, çay ocağı, derslik ve çok amaçlı salon açılacak. Her ilde ve metropol ilçelerde 10, nüfusu 20 binden fazla ilçelerde 5, diğer ilçelerde ise 2'şer camide kütüphane veya kitaplık yapılacak.

  Yeni uygulama kapsamında, camilerin yapımı için de proje yarışmaları düzenlenmesi, seçilen projeler yeni yapılacak camilerde uygulanması planlanıyor.

  Kadın din görevlileri için yurt dışı görevinin cazip hale getirilmesini sağlayacak tedbirler almayı planlayan Diyanet İşleri, yurt dışında görevlendirilecek personel için de hazırlık kursları verecek.

  PERSONELİN EĞİTİMİ ARTACAK

  Planda, 2011 yılında işe alınacak personelin yüzde 50'sinin dini yüksek öğrenimli olması, yüzde 2,4'ünün de lisansüstü eğitim alması hedefleniyor. İlahiyat Lisans Tamamlama programına katılan personelin kontenjanının da artırılmasını öngören Diyanet İşleri, lisansüstü eğitimleri için Türkiye Diyanet Vakfından burs ve kredi imkanı sunulmasını planlıyor.


  internethaber

   
Cuma namazı saatleri mesaiye göre ayarlanacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İllere göre bayram namazı saatleri

  İllere göre bayram namazı saatleri

  Kurban Bayramı namazı İstanbul'da 08. 02'de, Ankara'da 07. 43'te, İzmir'de ise 08.00'de kılınacak. Kurban Bayramı namazı, Ankara'da 07.43'te, İstanbul'da 08.02'de, İzmir'de 08.00'de, Edirne'de 08.14'te Hakkari'de ise 06.51'de kılınacak. İllerdeki bayram namazı saatleri şöyle: Adana: 07.23, Adıyaman: 07.13, Afyonkarahisar: 07.48, Ağrı: 07.01, Aksaray: 07.32, Amasya: 07.33, Ankara:...
 2. Mesai saatlerinde yeni uygulama 2012

  Mesai saatlerinde yeni uygulama 2012

  Mesai saatlerinde yeni uygulama 2012 2012 Mesai saatlerinde yeni uygulama nasıl Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda yine misafir istekleri doğrultusunda 2012 Mesai saatlerinde yeni uygulama hakkında merak edieln bilgileri konu alıyoruz. Türkiye'de mesai saatleri ve günlerinin değişimi yönünde atılan adımlar yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor. Elektrik tasarrufu nedeniyle...
 3. Memurların Mesai Saatlerinde Değişiklik Yapıldı

  Memurların Mesai Saatlerinde Değişiklik Yapıldı

  Bu konu memur mesai saatleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, yapılan bir düzenlemeyle memurların çalışma saatleri ile ilgili olarak yeni düzenlemeler yapıldı. Bununla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle... Bakanlar Kurulu, kamuda çalışanların mesai saatlerinde yeni düzenleme yaptı. Bundan böyle ilgili, bağlı ve ilişkili kuruluşlar "hizmet gereklerine" göre...
 4. Kadınların Mesai Saatlerinde Yeni Düzenleme!

  Kadınların Mesai Saatlerinde Yeni Düzenleme!

  çalışan kadınların sorunları çalışan kadınlar çalışan kadınların hakları Sevgili melekler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 18 yaşını doldurmuş kadın çalışanların, her ne şekilde olursa olsun gece postasında 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacakları kanununu yürürlüğe soktu. Kanun, "Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmeliği"nde yapılan...
 5. 2013 İllere Göre Kurban Bayramı Namaz Saatleri

  2013 İllere Göre Kurban Bayramı Namaz Saatleri

  2013 kurban bayramı namaz saatleri, il il bayram namazı saatleri, 2013 bayram namazı saatleri 2013 Kurban bayramı 15 Ekim tarihin de başlıyor. Sabah erken saatlerin de bayram namazı kılınıp kurbanlar hayırlısı ile kesilecek. Şimdiden kurban kesecek tüm müslüman kardeşlerimizin kurbanlarının kabul olmasını dileyerek sizlere il il kurban bayramı namaz saatleri hakkında gerekli bilgileri...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş