Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e fahri doktora

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Tataristan'ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül'e, Kazan Devlet Üniversitesi'nden fahri doktora verildi.


  "Türkiye ile Rusya Federasyon ve Tataristan Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin her seviyede ileri gitmesinden kıvanç duyuyorum" diyen Gül, her alandaki ilişkilerin daha da geliştirileceğine inandığını söyledi.

  Kazan Üniversitesi'ne eşi Hayrünisa Gül ve Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev ile gelen Gül'ü Rektör Makzum Salahov karşıladı. Gül ve beraberindekiler, okula ellerinde Türk-Rus ve Tatar bayrakları taşıyan öğrencilerin alkışları arasında girdi.

  Bazı öğrencilerle bir süre Türkçe sohbet eden Gül, gençlerle anı fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile üniversitenin müze kısmını ziyaret etti.

  Müzede, Kazan Üniversitesi'nde bir süre öğrenim gören, Rus devlet adamı Lenin'e ait belgeleri inceleyen Gül, üniversitede geçmişte yapılan buluşlarla ilgili de yetkililerden bilgi aldı.

  Cumhurbaşkanı Gül'le beraberindekiler daha sonra fahri doktora törenine geçti.

  Rektör Salahov, hakkında kısa bilgiler verdiği Cumhurbaşkanı Gül için "Önemli bir bilim adamı ve politikacıdır. Bu sıfatıyla da Türkiye Cumhuriyeti'nin Gül'e bugünlerde çok ihtiyacı vardır" dedi.

  Kazan Devlet Üniversitesi Yönetim Kurulu'nun, "bilim eğitim ve demokratik kurumların sağlamlaştırılması ve bilim kültür alanında uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi yönündeki katkıları" dolayısıyla Gül'e fahri doktora unvanı verilmesini kararlaştırdığını bildiren Salahov daha sonra Cumhurbaşkanı Gül'e fahri doktora unvanı diplomasını verdi.

  Gül de, Rusya Federasyonu'na yaptığı ziyaret çerçevesinde Kazan Devlet Üniversitesi'nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, fahri doktora unvanı verilmesi kararına imza koyanlara teşekkür etti.

  Kazan Devlet Üniversitesi'nin sadece bilimsel çalışmalarıyla değil, yetiştirdiği devlet adamları ve edebiyatçılar açısından da önem taşıdığını vurgulayan Gül, bugün de aynı şekilde üniversitenin prestijini koruduğunu belirterek, "Böyle bir üniversiteye sahip olduğunuz için ne kadar gurur duysanız azdır" dedi.
   
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e fahri doktora konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ermenistan-Türkiye maçını izlemek için Erivan'a gidiyor

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ermenistan-Türkiye maçını izlemek için Erivan'a gidiyor

  Cumhurbaşkanı Gül, bir süredir tartışılan Ermenistan ziyareti konusunda kararını dün akşam açıkladı. Gül, 6 Eylül'de milli maçı izlemek üzere Erivan'a gidecek Gül'ün "Bu maç önemli fırsat" diyen yanıt mesajını özel temsilci Çeviköz iletti. Sarkisyan'ın cevabı ise "Bu ziyaret aramızdaki ilişkileri geliştirmek için bir şans" oldu .. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye...
 2. Obama Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür telefonu etti

  Obama Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e teşekkür telefonu etti

  ABD Başkanı seçilen Obama, Ankara ile ilk teması Cumhurbaşkanı Gül nezdinde kurdu. Seçildikten tam 12 gün sonra Gül’ü arayan Obama, tebrik mesajı için teşekkür etti. ABD’deki bir kaynak "İlk tebrik Gül’den geldiği için ilk onu aradı, Erdoğan’ı aramasını beklememek gerekir" dedi. ABD’nin 44. Başkanı seçilen Barack Obama, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü telefonla ve tebrik mesajı için...
 3. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suudi Arabistan'a gidiyor

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suudi Arabistan'a gidiyor

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 günlük bir resmi ziyaret için bugün Suudi Arabistan’a gidecek. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın davetlisi olarak, Kral Abdullah'ın 2006 ile 2007 yıllarında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretleri iadeten, 3-6 Şubat 2009 tarihlerinde Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunacak....
 4. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Euronews'da

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Euronews'da

  Cumhurbaşkanı Gül, 9 ay sonra Türkçe yayına başlayacak olan Avrupa kanalı Euronews'un sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hamas'ı PKK gibi terör örgütü olarak nitelendirip nitelendirmediğinin sorulması üzerine "Hamas ile PKK terör örgütü arasında bağlantı kurarsanız çok büyük yanlışa girersiniz" yanıtını verdi. Gül, terörle mücadelede kandırılarak terörist...
 5. abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır

  abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır

  abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır abdullah gül Selam arkadaşlar şimdiki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile ilgili bir merakım var. Acaba abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır ? Bilen var mı

Sayfayı Paylaş