1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Cumhuriyet'ten AKP protestosu

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Cumhuriyet Gazetesi bugün ilk iki ve son iki sayfasını beyaz sayfa çıkardı.


  Cumhuriyet gazetesi bugün AKP'nin "basındaki muhalefeti sindirmeye çalıştığını ve bu yolda geniş bir saldırı cephesi oluşturduğunu" belirterek beyaz sayfa çıktı.

  Cumhuriyet Gazetesi birinci sayfasında "Biz susarsak.. kim konuşacak?..başlıklı bir yazı yayınlayarak ilk iki ve son iki sayfasını beyaz çıkardı.


  Gazetenin birinci sayfasında yayınlanan yazı şöyle:
  "Biz susarsak kim konuşacak?..."

  "Gazetemizin bugünkü beyazlığı çoğu kişiyi şaşırtacaktır.

  Biz yaşadığımız dönemde basında yazıdan daha etkili bir yöntemin artık kaçınılmaz olduğunu düşündük.

  Geçmişte bu düşüncemizi destekleyecek deneyimleri demokrasi tarihimizde yaşamış bulunuyoruz.

  Türkiye'mizin tarihinde ve bugününde, demokratik süreçleri ve hesaplaşmaları Batı'da daha değişik koşullarda yaşadığımız açık seçik bir bilimsel gerçektir.

  Bu olayın aşamalarında ülkemizin bütün sivil, asker, resmi ve özel güçleri zaman zaman yerlerini almışlardır.

  Bu arada çok partili rejime geçtikten sonra üst üste üç kez tek başına seçimi kazanan bir iktidarın 1950'li yılların sonuna doğru basına nasıl bir saldırı kampanyası başlattığı bir ibret dersi olarak unutulmamalıdır.

  Demokrat Parti bu saldırı sürecinde muhalif gazetelerdeki beğenmediği haber ve yazıları sansüre tabi tutar, kimi sayfalar yer yer okurun karşısına bembeyaz çıkardı.

  İktidarın medyaya karşı antidemokratik ve saldırgan tutumu, Türkiye'yi bir askeri müdehaleye sürüklemiş, bu olay daha sonra yaşanan süreçleri de etkilemiştir.

  Peki, bugünkü durum nedir?

  Üst üste iki seçim kazanmış bulunan AKP'nin tutumu içerde ve dışardaki laik demokratik, aklı başında ve sağduyusunu yitirmemiş kesimlerin kabul edebileceği sınırları çoktan aşmıştır.

  Nitekim AKP'nin iktidara geçmesindeki işlevi artık herkesçe bilinen 'müttefikimiz Amerika'nın son olarak yayımladığı 'Dışişleri Bakanlığı İnsan Hakları Raporu'nda bu gerçekler açıkça dile getirilmektedir.

  AKP, başta 'Cumhuriyet' olmak üzere medyanın iktidara karşı bağımsız gazeteciliğini koruyan ve haber özgürlüğünü savunan kesimine, Başbakan vasıtasıyla ve elindeki devlet olanaklarıyla açıkça savaş açmıştır.

  Bu gidiş gidiş değildir.

  Özgür medyaya karşı, harp süreci öyle bir aşamaya ulaşmıştır ki, 'Cumhuriyet', bu vahim gerçeğin altını tarihsel bir uyarıyla çizmeyi yalnız gazetemiz adına değil; tüm Türkiye'nin varoluşu açısından kaçınılmaz görüyor.

  AKP, elindeki devlet olanaklarını pervasızca kullanıyor; kendinden yana medya oluşturmak için gazete, televizyon satın alıyor, kendinden yana olmayan medyaya vergi cezaları uygulamaya yöneliyor, karşıt bellediği yazar ve gazetecilere asılsız suçlamalarla soruşturmalar açtırarak basındaki muhalefeti sindirmeye çalışıyor; bu yolda geniş bir saldırı cephesi oluşturmuş durumdadır.

  Tüm kamuoyunu uyarmak için herkese soruyoruz:

  Biz susarsak...

  Kim konuşacak?..."

  Cumhuriyet


   
Cumhuriyet'ten AKP protestosu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Cumhuriyet'in 1. Yılında

  Cumhuriyet'in 1. Yılında

  Cumhuriyet Yönetimi Türkiye Büyük Millet Meclisinin Saygıdeğer Üyeleri! Büyük Millet Meclisinin hayırlı ve bereketli elinin, Türk milletinin geleceğini yönetmeye başladığının beşinci senesini kutluyoruz. Bu vesileyle yüksek heyetinizi saygıyla selâmlarım. Geçen sene Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin gerçek arzularına uygun olarak devlet şeklini Cumhuriyet olarak kararlaştırdı....
 2. Erkek Protestosu

  Erkek Protestosu

  Bazı kadınlardaki aşağılık duygularının, ortak yönleri erkeklerle yarışma olan birkaç değişik aktiviteyle bilinçdışı ifade bulduğunu varsayan bir Adler kavramıdır: Spor, entellektüel, politik veya bir sürü değişik aktivite söz konusu olabilir.
 3. Akp kapatılmadı

  Akp kapatılmadı

  Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme 6 karşı 5 oyla AK Parti'nin kapatılmamasına karar verdi. AK Parti kapatma davasında 6 ya karşı 5 oyla kapatma istemi reddedildi. AK parti Hazine yardımlarının yarısından mahrum bırakılacak. Anayasa Mahkemesi aylardır bütün dünyanın merakla beklediği kararını 3 gün süren görüşmelerin ardından bugün açıkladı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim...
 4. AKP Kazlıçeşme'yi dolduruyor

  AKP Kazlıçeşme'yi dolduruyor

  İstanbul'un birçok ilçesinden AK Partililer Zeytinburnu'ndaki miting alanına geliyor. İstanbul Kazlıçeşme'de AK Parti rüzgarı esiyor. Üsküdar'dan Büyükçekmece'ye İstanbul'un farklı ilçelerinden AK Partililer akın akın Zeytinburnu'na geliyor. Üsküdar'dan gelen seçmenlerin deniz yoluyla Kazlıçeşme'ye geldiği görülüyor. İstanbul'da yağmur devam ediyor, miting alanına gelen AKP'lilere...
 5. Sanatçılardan '12. dalga' protestosu

  Sanatçılardan '12. dalga' protestosu

  Bir grup sanatçı, Ergenekon soruşturması kapsamında gerçekleştirilen son gözaltılara tepki gösterdi. Tarık Akan, Müjdat Gezen, Bedri Baykam ve Prof. Muazzez İlmiye Çığ'ın da aralarında bulunduğu 100'e yakın isim, The Marmara Oteli'nde düzenlenen toplantıda Ergenekon soruşturmasına tepki gösterdi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, hukuk...

Sayfayı Paylaş