Cünüp olarak uyunabilir mi?

İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Cünüp olarak uyunabilir mi?
Cinsellik Kadın ve erkek her birey için bir gereksinim ve ihtiyaçtır. Kadın ve erkek birbirine muhtaçtır. Dişil enerji eril enerji ile, eril enerji dişil enerji ile tamamlanır. Cinsellik, eşleri fiziksel olarak doyuma ulaştırdığı gibi, ruhsal açıdan da sağlıklı kılmaktadır.


Temizlik ve temiz olmanın önemi nedir?

İslam dini her konuda temizliği ön plana alır. Bütün fıkıh ve ilmihal kitapları evvela temizlik (taharet) konusuyla başlar. Çünkü temiz ve abdestsiz olmadan hiç bir ibadet kabul edilmez. Hatta kabul edilmediği gibi bazı ibadetler vardır ki bilerek temiz olmadan ve abdestsiz olarak yapıldığı zaman kişiyi küfre götürür.

Cinselliği ve Temizliği kısaca anlattıktan sonra dilerseniz bir çok çiftin merak ettiği bir konuya değinelim.

Cünüp olarak uyumak günah mıdır?

Yatsı namazından sonra cünüp olan kimsenin o halde iken uyuması hoş karşılanmamış ,evvela cinsel organını iyice yıkadıktan sonra namaz abdesti gibi abdest alarak yatağına uzanıp uyuması Uygun görülmüştür. Lakin bu Tavsiye O vakitlerde yıkanma imkanı bulan kişilere yönelik değildir. Şayet bir problemi yoksa, gusül abdesti alıp temizlendikten sonra uyuması daha evladır. Ancak tan yeri ağarıncaya kadar geçen zamanda farz bir namaz vakti olmadığı için, daha çok ellerini ve cinsel bölgesini tertemiz yıkadıktan sonra normal abdest alarak uyuması müstehaptır.
Bu bütünüyle ruhen ve bedenen sıhhatli olmak, maddi ve manevi pislik ve mikroplardan kurtulmaya dair bir tedbirdir. Ve Aynı zamanda geceleyin rahat bir uyku uyuyabilmenin de bunda payı vardır.

Biz müslümanların en büyük rehberi olan Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu gibi durumlarda ellerini ve tenasül uzvunu iyice yıkadıktan ve çoğu kere abdest alarak uyumuştur. Bu delillere göre, hareket etmek gerekir.
Cünüp olarak uyumak.jpg

Gusül Abdesti olmayanlar neleri yapamaz ?

Boy abdestine ihtiyaç duyan kadın ve erkeğin zaman geçirmeden gusletmesi gerekir. Bilindiği üzere namaz kılmak islamın şartlarından biridir. Ve yüce Allahın ilk buyruğunun başın da gelir. Cünüp kişinin bu yüzden bir namaz vakti geçirmemesi gerekir. Boy abdesti olmayanlar namaz kılamaz, kuranı kerimi okuyamaz , yazılı hiç bir ayete dokunamaz, mezarlık türbe gibi ziyaretler de bulunamaz , kutsal emanetler den olan hırka i şerif ve sakal ı şerifi ziyaret edemez .

Cünüp ölmenin cezası var mıdır?

Makelemiz de anlattığımız gibi , cünüplükte fazla beklememekte fayda vardır. Namaz vaktini geçirmeden , namazdan önce mutlaka gusül abdesti almak gerekir. Cünüp ölmek ,abdestli ölmekle aynı değildir. Fakat kişinin cünüp ölmesi de günah değildir.

Sevgili din kardeşlerim, Mazeretsiz cünüp gezmek doğru değil. İnsan ne zaman öleceğini bilemez. Her daim ölüme hazır olmak gerekir. Cünüp ölmek ihtimalini de göz önün de bulundurmak gerekir. Her zaman ölüme hazırlıklı olalım , abdestli olmaya dikkat edelim.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst