1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.139
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Dağların Hakimi filmi tanıtımı

  Konu, 'MeleKritiK' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  İspanyol yönetmen Gonzalo López-Gallego‘nin son filmi Dağların Hakimi, İspanya’nın izbe, kırsal ve karışık yollarında arabasıyla ilerlemekte olan Quim ile tanıştırır önce bizi. Avrupa sinemasının şikayetçi olmadığım yakın plan çekimleriyle, ilk tanıştığımız karakterle daha baştan özdeşleşiriz. Daha sonra öğreneceğimiz üzere sevgilisiyle arası kötü olduğu için ona doğru yol almakta olan Quim, benzin almak için durduğu istasyona girer, orada bir kadınla yolları/hayatı kesişir ve işte Quim:dünyanın en bahtsız insanının başına gelenler bir bir sıralanır.
  Kesinlikle kabul etmek lazım ki merakı, şüpheyi ayakta tutan bir yapıya sahip bu film. Seslerin kullanımı da oldukça etkileyici, toprak yolda giden arabanın sesi, toprakta yürüyen Quim’in ayak sesleri, nereden geldiği başta belli olmayan bir elma ısırışı sesi, nefes alış veriş sesleri... Filme doku katan detaylar olmuş bunlar... Yakın plan ve sesler sayesinde sanki oradayız, Quim ile birlikte o klostrofobik arabanın içindeyiz ve ne yapacağımızı bilmiyoruz.

  < Konu Resmi..>


  Quim’in neden o yola çıktığını uzun süre, hayatına giren Bea’nın neden o yola çıktığını ise filmin sonuna kadar öğrenmememiz, filmde varolan gizem duygusunu iyice artırır ve insanda hem “nasıl olsa sonunda öğreneceğim”, hem de “hiç öğrenmesem mi acaba” gibi düşünceler uyandırır.

  Filmin gene Avrupa filmlerine özgü sakin havası ise başta bu filmde çok da fazla gerilim yaşamayacağımızı, kanla, silahla işimiz olmayacağı duygularını yaşatsa da, filmde şiddet, gerilim ve hatta vahşet, resmen dozajı belirli bir şekilde artarak ortaya çıkar. Bu anlamda, bir sonraki karede ne olacağını pek kestiremeyiz.

  İspanya’nın doğasından olağanüstü şekilde faydalanmış olan yönetmen, görüntü ve kurgu anlamında gerçekten harikalar yaratmış. Klostrofobik ve gergin olan konuya rağmen insanın içine aslında konuda hiç de yeri olmayan bir ferahlık duygusu veren geniş plan çekimler, ormanın dar yollarından bile karakterlerle birlikte yürüyoruz hissi uyandırır.

  Filmin sonlara doğru gizeminin ortaya döküldüğü noktada, akıllara Sineklerin Tanrısı’nı getiren, insanın kaç yaşında olursa olsun içinde barındırdığı şiddet unsurunu ön plana çıkaran sahneleri de gayet başarılı bulmak mümkün. Film bittiğinde ise insanı rahatsız eden his şu oluyor: Eeee??

  < Konu Resmi..>


  Kanımca burada hatayı senaryoda aramak gerekiyor. Bir olaylar silsilesi izliyoruz ve elde güzel doneler var, bir yerlere bağlanacak doneler ama senarist bu olayları hiçbir yere bağlama telaşında değil. Böyle böyle iki kişi vardı, başlarına bunlar geldi deyip çekiliyor. Evet özellikle Avrupa sinemasında kamerayı gündelik olaylara sokup çıkarmak ve hiçbirşey dememek var ama bu filmde olan bitenler gündelik olaylar değil ve bir şey, hatta çok şey denecekmiş gibi duruyor ama denmiyor. Şunu diyebiliriz ki bu film, tam Sineklerin Tanrısı’ndaki gibi insanın içindeki şiddeti anlatacakmış gibi olurken kaçıyor.

  Tam politik bir eleştiri yapacakmış gibi yaparken kaçıyor, tam bir aşkı anlatacakmış gibi yaparken kaçıyor, tam insan doğasını anlatacakmış gibi yaparken kaçıyor. Bu da film bittiğinde, “çok heyecanlandım, çok etkilendim, ama sonuç?” gibi bir nevi yarım bırakılmış hissi yaratıyor. Gonzalo López-Gallego, oldukça başarılı olduğu yönetmenliğine, senaryoda da aynı başarıyı eklerse, çok başarılı İspanyol filmler izleyeceğimizi söylemek mümkün olur ilerde.
  Melis Zararsız.   
Dağların Hakimi filmi tanıtımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. O... Çocukları Filmi tanıtımı

  O... Çocukları Filmi tanıtımı

  Senaryosunu Beynelmilel ile tanınan Sırrı Süreyya Önder’in kaleme aldığı filmin Altan Erkekli, Demet Akbağ, Özgü Namal, Sarp Apak, İpek Tuzcuoğlu, Sezin Akbaşoğulları, Gökhan Atalay’ın da aralarında bulunduğu zengin bir oyuncu kadrosu var. O… Çocukları’nın öyküsü ise oldukça ilginç: 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra siyasi suçlu olarak aranan bir karı koca, yurtdışına kaçmadan önce...
 2. Fırtına filmi tanıtımı

  Fırtına filmi tanıtımı

  cahit gök Gösterim Tarihi : 14 Kasım 2008 Yönetmen : Kazım Öz Senaryo : Kazım Öz Yapım : 2008, Türkiye Oyuncular Cahit Gök , Havin Funda Saç , Selim Akgül , Asiye Dinçsoy , Ali Geçimli , Kadim Yaşar , Bertan Dirikolu , Engin Emre Değer 1990'larda, taşrada yaşayan Cemal, üniversite sınavını kazanıp İstanbul’a gelir. Geldiği ilk zamanlarda yalnızlık çekerken sistem karşıtı devrimci bir gruba...
 3. Saddamın askerleri filmi tanıtımı

  Saddamın askerleri filmi tanıtımı

  sadamın askerleri sadamın adamları saddamin adamlari saddamın adamları sedamin askerleri Tür : Dram Gösterim Tarihi : 19 Aralık 2008 Yönetmen : Gani Rüzgar Şavata Senaryo : Gani Rüzgar Şavata Yapım : 2008, Türkiye / İran / Irak , 100 dk. Oyuncular Gani Rüzgar Şavata , Tuğba Özay , Yalçın Dümer , Yusuf Özpolat , Güler Işık , Hüseyin Beyaz , Ali Tutal , Ayla Ötük Kuzey Irak'ta...
 4. Nefes Filminin Tanıtım Fragmanı

  Nefes Filminin Tanıtım Fragmanı

  nefes filmi komutanın konuşması nefes komutanın konuşması filmindeki 40 asker nefes kesti Nefes filmi izleyiciyi koltuğa çivileyecek. 40 askerin mücadelesi anlatılıyor. İçtima sahnesindeki diyaloglar inanılmaz. Bir yandan Kürt açılımı bir yandan da şehit haberleri.. İşte bu atsomferde 16 Ekim'de ayında vizyona girecek "Nefes" filmi çok konuşulacak.. Irak sınırında görevli...
 5. Incir çekirdeği filmi tanıtım

  Incir çekirdeği filmi tanıtım

  GERCEK BİR İKAYEDEN ALINMIŞ OLMASI DİKKAT CEKİCİ YERLERİNDEN BİRİ FİLMİN Yönetmen :Selda Çiçek Oyuncular : Özgü Namal, Derya Durmaz, Sevinç Erol, Nalan Başaran Tür : Dram Yapım : Türkiye, 2009 Günümüzden yedi yıl önce, ailenin tek oğlu Celil, askerden gelecektir. Evde telaşlı bir bekleyiş vardır. Celil'in ablası Delal'in Nazif'le evlenmiş ve ondan bir kız bebek...

Sayfayı Paylaş