Dağlıca Belgesini Sızdıran Yakalandı

Dağlıca Belgesini Sızdıran Yakalandı
DAĞLICA BELGESİNİ SIZDIRAN YAKALANDI

Genelkurmay Başkanlığı Dün Gece Yaptığı 7 Maddelik Açıklamada, Dağlıca Belgesini Medyaya Sızdıran Köstebeğin Yakalandığını Kamuoyuna Duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığı dün gece yaptığı 7 maddelik açıklamada, Dağlıca belgesini medyaya sızdıran köstebeğin yakalandığını kamuoyuna duyurdu. Açıklamada, "Gizlilik dereceli mesajın nereden, kimler tarafından dışarıya sızdırıldığı tespit edilmiş ve sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmıştır" denildi.
TSK’nın gerekli tedbirleri alacağı vurgulanan aynı açıklamada, Genelkurmay’a ait olduğu ileri sürülen Bilgi Destek Planı bir kez daha yalanlandı. "Türk Silahlı Kuvvetleri’nde böyle bir plan mevcut değildi" cümlesi bildiride büyük harflerle yer aldı. Genelkurmayın internet sitesine konulan 7 maddelik açıklama şöyle:


Yıpratma kampanyası şiddetini artırdı
Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı bazı çevreler tarafından uzun bir süredir yürütülmekte olan yıpratma kampanyası, son zamanlarda internet dahil, basın ve yayın organları vasıtası ile yapılan saldırılarla şiddetini artırmış bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhindeki bu çok boyutlu ve sistematik faaliyetlerin gelecekte de devam edeceği değerlendirilmekte ve gelişmeler yakından takip edilmektedir.
Bu kapsamda, bir günlük gazetenin 20 Haziran 2008 tarihli baskısında, Genelkurmay Başkanlığı’nca hazırlanan Bilgi Destek Planı olduğu iddia edilen bir belge ile ilgili haber yayımlanmıştır.


Bilgi Destek Planı kesinlikle yok
Söz konusu haber Genelkurmay Başkanlığı’nca aynı gün yapılan basın açıklamasında kesin bir dille yalanlanmasına rağmen, bazı basın ve yayın organlarının "Kayıtlarda Komuta Katı tarafından onaylanmış böyle bir resmi evrak veya plan bulunmadığı" ifadesini, "Komuta Katı bilgisi dışında böyle bir plan var" şeklinde yorumlamaları ilginçtir. Bu şekilde bir yorum yapabilmek, ancak TSK’ni hiç tanımamakla mümkündür. Köklü bir disiplin geleneği ve karargah çalışma kültürüne sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, kurum adına planların nasıl hazırlanacağının usül ve yöntemleri bellidir.
TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NDE BÖYLE BİR PLAN KESİNLİKLE MEVCUT DEĞİLDİR. Bu sözde planı üreten, Genelkurmay’a mal eden veya kendilerine ulaşan her belgeyi doğru kabul ederek yayımlayan anlayışın; ne kadar etik, demokratik ve yasal olduğu ortadadır.
Haberler saldırı özelliği taşıyor
Diğer taraftan, başka bir gazetenin 25 Haziran 2008 tarihli haberinde yer alan; "Yoksa bu plan Genelkurmay Başkanı’nın bilgisi dışında Kara Kuvvetleri tarafından mı hazırlandı?" şeklindeki soru, tam bir sorumsuzluk örneğidir ve TSK’ne ve onun komutanlarına karşı mesnetsiz bir saldırı özelliği taşımaktadır. Konunun dayanakları ile açıklığa kavuşturulmadan yayına konulmasının, basın etiği ile ne kadar uyuştuğu kamuoyuna bırakılmaktadır.
Konu yargı sürecinde yaklaşımlar kışkırtıcı
Sözde Bilgi Destek Planını gündeme getiren gazete, ayrıca 25 Haziran 2008 tarihli nüshasında, bir komutanlığın PKK-KONGRA-GEL terör örgütünün olası eylemlerine ilişkin "GİZLİ" gizlilik dereceli mesajını yayımlamış ve Dağlıca’ya yapılacak saldırının bu mesaj ile bildirilmesine rağmen tedbir alınmadığı yönünde bir iddiada bulunmuştur.
Yayımlanan mesaj gerçek bir belge olup, tehdide maruz tüm birimleri uyarma amacı taşımaktadır. Alınan duyumların değerlendirilerek istihbarat haline getirilmesi ve eylem ikazı olarak yayımlanması, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılan standart bir uygulamadır. Nitekim, söz konusu ikazla birlikte, bölgedeki birliklerde emniyet tedbirleri artırılmış ve Dağlıca’da konuşlu unsurlarımız gerekli tepkiyi göstererek, hain saldırının asıl amacına ulaşmasını engellemişlerdir. Konu ile ilgili yargı süreci devam ederken, bu tür kışkırtıcı yaklaşımlar sergilenmesi kaygı verici bir durumdur.
Sızdıran bulundu yasal işlem başladı
’Gizli’ gizlilik dereceli askeri evrakın sızdırılması ve basın yoluyla yayımlanması tamamen yasa dışı bir eylem olup, konu yargıya intikal ettirilmiştir. Kurum içinde yapılan araştırmada, mesajın nereden ve kimler tarafından dışarıya sızdırıldığı tespit edilmiş ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.
Organize saldırı karşısındayız
TSK; belli çevrelerin organize bir yapı içerisinde yürüttükleri, menfur bir saldırıyla karşı karşıya olduğunun farkındadır. Başarısız kalmaya mahkum olan bu saldırılara karşı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendisini koruyacak tedbirleri alacağı şüphesizdir. Bu tür saldırılara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli güvencesi, yasal organlar ve Türk yargısının yanılmaz adaletidir. Her zaman olduğu gibi, aziz milletimizin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne duyduğu sonsuz sevgi ve güven ise, en büyük desteğimizdir."


haberler.com
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Bilge Gökçen 12 ŞEHİT, Hakkari - Dağlıca Güncel Haberler 29
Similar threads

Üst