Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Damacana Suyu Sağlık Bakanlığı Tarafından Nasıl Analiz Ettiriliyor ?

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  damacana su
  hangi damacana su
  sağlıklı

  damacana su analiz raporları  Sevgili melekler, az önce paylaştığımız haberde de yazdığımız gibi 81 ilde yapılan araştırma sonuçları Cuma günü Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacak. Biz de bu yazımızda merak edenler için damacana su nasıl ve nerede analiz ediliyor paylaşmak istiyoruz.. :)


  < Konu Resmi..>  Damacana suların analizlerinin sürdüğü Türkiye'deki 7 laboratuvardan biri olan Ankara'daki Türkiye Halk Sağlığı Güvenliği Laboratuvarları kapılarını Anadolu Ajansı'na açtı.

  Laboratuvarda son bir haftada 14 şehirdeki farklı firmalardan alınan 200'ün üzerinde numuneden, 48 parametre değeri mikrobiyolojik ve kimyasal analize tabii tutuldu.

  Türkiye Hak Sağlığı Kurumu Tüketici Güvenliği Laboratuvarları Daire Başkanı Dr. Yıldırım Cesaretli, AA muhabirinin ambalajlı su analizlerine ilişkin sorularını yanıtladı.

  Cesaretli, 2000'li yıllardan sonra Sağlık Bakanlığı'nın bünyesinde gerçekleştirilen Avrupa Birliği Projesi kapsamında laboratuvarın cihazlarının alındığını, yöntemlerin belirlendiğini ve çalışanların eğitiminin tamamlandığını ifade etti.

  Kapak bölümleri alkolle dezenfekte ediliyor

  Laboratuvarın numune kabul biriminden alınan örneklerin özel kodlama sistemiyle mikrobiyoloji laboratuvarına getirildiğini anlatan Cesaretli, şöyle devam etti:

  ''Öncelikle damacanaların elle tutulan kapak bölgeleri son derece mikroplu olduğu için alkolle bir süre dezenfekte ediliyor. Sonra steril şartlarda damacanalar açılıyor. Damacanaların içerisinden steril ortamlarda pipetlerle örnek alınarak, test ortamına tabii tutuluyor.
  Buralarda öncelikle su örnekleri, 48 saat süreyle mikrobiyolojik analize alınıyor. Üçüncü gün de bunların doğrulaması ve raporlanması işlemleri yapılıyor. Böylece halk sağlığını tehdit etmesi muhtemel bakterilerin analizi yapılıyor. Avrupa Birliği'nde hangi parametreler söz konusuysa burada da aynı parametreler ele alınıyor.''

  14 ilden 200 numune incelendi

  Cesaretli, laboratuvarlarında İç Anadolu Bölgesi'ndeki 14 ilden 200'ün üzerinde numunenin 48 ayrı parametrede teste tabii tutulduğunu belirterek, testlerin üç gün içinde sonuçlandığını, bu sürecin sonunda raporların hazırlandığını ifade etti.

  Numune sayısının artışının da bu testlerin güvenilirliğinde bir etkisinin olmadığını kaydeden Cesaretli, ''Örnek olarak numune yoğunluğu kapasitenin üzerinde diye çalışmalarımızı farklı bir düzeye dönüştürmüyoruz. Laboratuvarın kapasitesi günde 20 ya da 30 su numunesini analiz etmekse bu sayıyı 60'a çıkarmıyoruz. Çünkü her artış bir riski de beraberinde getiriyor'' dedi.

  Cesaretli, damacanalarla birlikte şebeke sularında da mikrobiyolojik ve kimyasal tüm parametrelerin analizini yaptıklarını belirtti.
  Kimyasal analizde ise 30'un üzerinde parametrenin incelendiğini belirten Cesaretli, ''Bunlar içinde insan sağlığını tehdit edecek kanserojen maddeler dışında tarımdaki böcek öldürücü ilaçlara, PH düzeyine, ağır metallere bakıyoruz. Halkımız buradan çıkan sonuçlardan hiç bir tereddüt yaşamasın. Son derece güvenilir'' diye konuştu.

  Erken uyarı sistemi devrede

  Su Güvenliği Birimi Sorumlusu Uzman Biyolog Şenol Yılmaz ise şehir şebeke sularında uygunsuz parametreler için acil uyarı sistemleri oluşturduklarını bildirdi.

  Türkiye'de tüm yerleşim yerlerinin şebeke sularının yazılımını oluşturduklarını belirten Yılmaz, ''Aynen seçim sonuçlarının açıklanması gibi Türkiye'nin tüm şebeke sularında hangi uygunsuz durumlar var bunları inceleyebiliyoruz. Burada erken uyarı sistemi de mevcut. Hangi parametre uygunsuzsa bunu sistem üzerinden görebiliyoruz'' dedi.

  Şebeke suyunun analiz sonuçlarının, sisteme otomatik olarak girildiğini anlatan Yılmaz, böylece şebeke suyunun kalitesinin kısa aralıklarla takip edilebildiğini söyledi.

  Yılmaz, şebeke suyunun analiz sonucunun 2010 yılından önce yaklaşık 1 ay sürdüğünü, ancak yeni teknolojilerle bu sürenin 2-3 güne düşürüldüğüne dikkati çekerek, ''Uygunsuzluk durumunda müdahaleyi bir aydan üç güne düşürdük. Çok daha kısa bir süre bu. Bu önemli bir gelişme'' dedi.

  Yılmaz, mikrobiyolojik kirlilik sonrasında su yapılarının klorlanması gerektiğine de işaret ederek, ''Süper klorlama tabiriyle serbest klor düzeyinin 10 katı düzeyiyle su yapıları dezenfekte ediliyor, sonra normal sürece dönülmüş oluyor. Bu şekilde tedbirlerimiz oluyor'' dedi.

  Evinde şebeke suyunu tercih ediyor

  Soru üzerine evinde daha çok şebeke suyu kullandığını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

  ''Şebeke suyunda şuna dikkat etmek gerekiyor. Bakanlık olarak suyun klorlanmasını istiyoruz ve bu konuyu önemsiyoruz. Vatandaşlarımız 'Suda klor kokuyor biz bu suyu içmeyeceğiz' şeklinde yanılgıya kapılıyor. Bu çok yanlış. Lütfen yerel teşkilatları vatandaşlarımız zorlasın ve klorlu su içmeyi talep etsinler. Klor bir dezenfektandır. Suyun muhtemel kirlenmesini önleyecek tedbir almış oluyorsunuz. Vatandaşlarımız mutlaka klorlanmış su içmeli. Köylerinde, kasabalarında ilçelerinde klorlanmıyorsa köy muhtarlarını, belediye başkanlarını, il özel idarelerine klorlu su içmek istediklerini belirtsinler.''


   
Damacana Suyu Sağlık Bakanlığı Tarafından Nasıl Analiz Ettiriliyor ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlık Bakanlığı Atamaları 2012

  Sağlık Bakanlığı Atamaları 2012

  2012 Yılı Sağlık Bakanlığı Atamaları Sağlık Bakanlığı Atamaları 2012 Merhaba Melek'ler ve 2012 yılında ki Sağlık bakanlığı atamaları hakkında bilgi edinmek isteyen siz sevgili misafirler, aradığınız ve merak ettiğiniz tüm bilgiler bu yazımızdadır! Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS 2012 bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme işlemlerine ilişkin tarihler...
 2. Sağlıksız Bulunan Damacana Su Markaları Açıklandı !

  Sağlıksız Bulunan Damacana Su Markaları Açıklandı !

  hangi damacana su hangi damacana su sağlıklı hangi damacana su iyi Sevgili melekler, günlerdir basından damacana sularda çıkan mikroplar ile ilgili haberleri izliyoruz. Sağlık Bakanlığı araştırmalarını yapmaya başladı ve nihayet ilk açıklama İstanbul için bugün yapıldı. Hangi damacana su sağlıklı merak edenlere haberin detayları şöyle; Sağlık Bakanlığı, İstanbul genelinde faaliyette...
 3. Gebelere Damacana Su Kullanmayın Uyarısı !

  Gebelere Damacana Su Kullanmayın Uyarısı !

  damacana su damacana su haberleri Sevgili melekler, bildiğiniz gibi son günlerde damacana su haberleri ile medya dünyası çalkalanıyor. İstanbul içi mikrolu damacana sular raporunun ardından 81 ilde yapılan araştıremalarda elde edilen sonuçlarla 15 markanın adı daha Sağlık Bakanlığı tarafından ifşa edildi. Bu haberlerle gözler damacana sular üzerine iyice çevrilmiş durumda. Bu haberlerin...
 4. Damacana suda sağlığın markası: Ideal su

  Damacana suda sağlığın markası: Ideal su

  DAMACANA SUDA SAĞLIĞIN MARKASI: İDEAL SU Halk Sağlığı kurumu tarafından yapılan analizler sonucunda insanların rahatlıkla tüketeceği markalar arasında yeralan İdeal Su hedefini büyülttü. İngiltere, Almanya, Danimarka, Japonya, Katar, Dubai, Malta, Kuveyt gibi hijyene önem veren onlarca ülkeye ihracat yapan firma iç piyasada da önemli bir marka olarak her geçen gün büyümeye devam ediyor. İdeal...
 5. Bebeğime damacana suyu kaynatıpmı vermeliyim ?

  Bebeğime damacana suyu kaynatıpmı vermeliyim ?

  Merhaba.Bebeğime yeni yeni su vermeye başladım ama aklıma takılan kaynatmalımıyım?Mikrop kaparmı? Ne zamana kadar kaynatmalıyım kaynatacaksam?

Sayfayı Paylaş