Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  dansta süsleme sanatı

  Konu, 'Dans' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Süsleme (embellishments), dans sırasında kadının erkeğin kendisine attırdığı adımları daha estetik göstermek amacıyla yaptığı küçük hareketlerdir.
  Tango yaparken kadınlar ağırlıklarını sürekli olarak bir bacaklarının/ayaklarının üzerine verirler, diğer bacakları/ayakları ise bir ağırlık taşımaz, her zaman adım atmak veya bir süsleme hareketi yapabilmek için serbesttir. Kadının üzerinde durduğu bacak, dans boyunca erkeğin kontrolündedir, yani kadın ağırlığını taşıyan bacağını erkek kendisini başka bir figüre yönlendirene kadar değiştirmez. Bununla beraber, kadının serbest olan -ağırlığını taşıtmadığı- bacağı/ayağı ise kadına aittir ve erkek tekrar yürümek istediğinde adım atmaya hazır olmak koşuluyla kadın bu bacağı ile adımlarını, dolayısıyla dansını daha estetik göstermek için çeşitli hareketler yapabilir ki, bunlara süsleme denir.

  Süslemeler ana hatlarıyla iki kategoriye ayrılabilir:

  Durağan süslemeler; Dans sırasındaki duraklamalar sırasında yapılan süslemeler.
  Hareketli süslemeler; Bir adımı atarken yarım vuruşu vurgulamak üzere yapılan süslemeler hareketli süslemeler olarak adlandırılır ve bunları da iki alt kategoriye ayırmak mümkündür.
  Ritmik süslemeler (kısa ve keskin, daha hızlı ritmik müziklere uygun süslemeler).

  Lirik süslemeler (daha yavaş ve daha akıcı, yavaş dramatik müziklere uygun süslemeler) olmak üzere iki alt kategoriye daha ayırmak mümkündür.

  Süslemeler için ilk sırada sayılabilecek en açık gerekçeler, süslemelerin keyifli olması ve dansı güzel göstermeleridir. Bir kadın sadece müzikten ve eşinin yönlendirdiği danstan ilham aldığında süsleme yapar ve süslemeler müziğe uygun olarak yapıldığında dansa güzellik anlamında çok değer katar. Ayrıca süslemeleri yapmayı öğrenmek, eşlerin müziği duymayı öğrenmelerine yardımcı olur ve özellikle kadınların hızlı ve güçlü adımlara sahip olmalarını da kolaylaştırır.   
dansta süsleme sanatı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. cam süsleme sanatı

  cam süsleme sanatı

  anasınıfı cam süsleri anasınıfı cam süslemeleri süslemeleri süsleme örnekleri süsleme Önceleri hep büyük mimari yapılarda rastlardık bu süsleme sanatına. Çok özel ve o büyük yapılara dair birşeydi sanki, onlara özeldi. Camilerin pencerelerindeki o rengarenk camlardı bize göz kırpan, baktıran. Veya önemli bir mekanın paravanıydı, tablosuydu, aynasıydı... Size neler çağrıştırıyor...
 2. tavan süsleme sanatı

  tavan süsleme sanatı

  tavan süslemeleri bebek odası süsleri nasıl yapılır tavan süsleme süsleme sanatı bebek odası süsleri
 3. Kutu süsleme sanatı

  Kutu süsleme sanatı

  kutu süsleme sanatı ayakkabı kutusu süsleme kumaşla kutu kaplama ayakkabı kutusu kaplama --- İlk önce kumaşımızı düz bir zamine yayıyoruz,kutumuzu kumaşın üzerine koyup kutunun içine çevirdiğimizde biraz pay kalacak şekilde kesiyoruz Kestiğimiz parçayı ütüleyip tekrar yayıyoruz ve üzerine kutumuzu yerleştiriyoruz Kutunun köşe kısımlarında yarım santim kadar pay kalacak şekilde...
 4. Türk Süsleme Sanatları

  Türk Süsleme Sanatları

  Türk Süsleme Sanatları. Orta Asya’dan Anadolu’ya taşınan süsleme sanatları, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde büyük önem kazanmış ve yüzyılların birikimi ile Cumhuriyet dönemine ulaşmıştır. 1936 yılında Devlet Güzel SanatlarAkademisi’nde Türk SüslemeSanatları bölümü açılmış; tezhip, hüsni hat, ebru, minyatür ve çini deseni eğitimi verilmeye başlanmıştır. Günümüzde İstanbul ve İzmir’deki üç...
 5. Tabak Süsleme Sanatı

  Tabak Süsleme Sanatı

  tabak süsleme şekilleri tabak süsleme sanatı süslemeleri Meleklerim çok hoşuma gitti sizlerinde görmenizi istedim baksanıza ne güzel şeyler yapmışlar tabaklardan. Yapılısı hakkında bilgim yok fakat belki bir kısmınız anlayabilirsiniz. bu basitmiş..

Sayfayı Paylaş