1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.137
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Dante 01 filmi

  Konu, 'MeleKritiK' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  alana dante film Kayıp Çocuklar Şehri ve Şarküteri’de Jean-Pierre Jeunet’in ortağı olan, film yapımcılığı kadar çizerliği ve grafik tasarım hünerleriyle de isim yapmış Marc Caro’nun bir başına yaptığı filmi Dante01, tahmin edildiği üzere çizgi roman estetiğiyle bilimkurgunun yoğrulduğu, kağıt üstünde değişik ve ilgi çekici bir yapım. Ama Caro; dinsel metaforların zorlamalığı, ağır felsefe yapma talihsizliği, beklenen düzeyde olmayan görüntü işçiliğiyle tatmin edici olmayan bir iş çıkarmış ortaya.

  Atmosfer yaratma hususu elbette böyle bir film için olmazsa olmazlar arasında. Özellikle Jeunet-Caro ortaklığında görsel efektlerde ve set tasarımında daha fazla sorumluluk alan Caro’nun solo denemesinde bu yöndeki maharetini konuşturacağını düşünüyorduk.
  Zafer İlbars

  Caro standartlarını düşünürsek, sırtını neredeyse tamamen klostrofobiye dayamış bir atmosfer görüntüsü bizi büyülemekten ziyade sıkıyor. Çoğu bilimkurgu filmde kapalı alan öğesinin kullanımı olmazsa olmazlardandır ve hikâyenin gücüne güç katar ama bu durum gerçekten bir klişe olmuş. Bunu resmen ilan etmek gerekiyor ki edilmiş de olabilir!

  < Konu Resmi..>  Filmi izleyenler hemen bir Alien havası yakalayacaktır. Kapalı alanın yarattığı müşküliyet ve psikolojik cendere, bu filmde epey zorlama bir hava yaratıyor. Denenmiş ve başarılı olmuş bir durumun üstüne hiçbir yenilik koyamıyor. Aksine nafile bir tekerrür hissiyatı yaratıyor ki, filmi sevmemiz için bu başlı başına bir engel. Alien’in ekmeğini yiyeceğine, bayat bir dilim ekmek çıkarıyor ortaya.
  Caro, bir çizgi romancı olarak, sinema perdesinde hayal gücünü kısıtlamayı kendince doğru bulmamış. Sinemanın çizgi romana göre sınırlayıcı olmasına aldırış etmeden özgür davranmak istemiş. Bu, Caro’nun bir taraftan da gişe kaygısız, sinema seyircisinin olası memnuniyetsizliğini göze almış bir hissiyatla bu işi kotarmaya çalıştığını gösteriyor.

  Kendi içinde saygı duyulacak bu davranış, özellikle çizer kimliğini seven çizgi romancıların epey takdirini kazanabilir. Ama sinema da gişe, dişleri sivri, iştahı her daim kabarık bir canavardır. Bu nedenle Caro’nun sinemadaki solo kariyeri risk içeriyor diyebiliriz. Yine de hayalperest insanların cesurca denemelerine içerik olarak burun kıvırsak da, tavırlarına ve duruşlarına da aynı derecede saygı duymak gerekiyor.

  < Konu Resmi..>


  Jeunet’in de hikâyeciliğinin eksikliğini fazlasıyla hissediyorsunuz bu filmde. Hikaye kasvet ve bitmek bilmeyen bir karanlıkta geçiyor ki bıkkınlık yaşamamak epey zor. Finalde mürettebat ile mahkumların birlikte hareket ederek kader birliği yapmaları pozitiflik namına gözlemleyeceğimiz yegane durum. Ama final, bu anlamda başka bir talihsizliğe yol açıyor. İnanılmaz bir mesaj bombardımanına maruz kalıyorsunuz.

  Yordukça yoruyor film sizi. Aziz George ve İsa koşutluğu, sesler, ısı ve ışık cümbüşü hem görsellik hem de anlatım anlamında, ağır sıklet bir boksörden üst üste yenilen yumruklar misali yorgunluk ve bezginlik yaratıyor. Felsefe ve dini mesajlardan türetilmiş bir bilimkurgunun yarattığı hissiyatı belki böyle bir benzetme anlatabilir. Filmi izlerken bulunduğum ortamda bir havlu olsa hiç çekinmeden atardım.   
Dante 01 filmi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nefes filmi

  Nefes filmi

  Nefes filmi 2009 Nefes Filmi Kısaca Konusu: “Nefes”, Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki komando tugayında bulunan ve Karabal Tepesi’ndeki röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikayesidir. Buz gibi sulardan geçtiler, tepelere tırmanıp, yamaçlardan indiler… Güneşte kavruldular, iki gün iki gece.. Ellerinde tüfekleri… Sırtlarında evleri…...
 2. Emlak vergisi için son gün 01/12/2009

  Emlak vergisi için son gün 01/12/2009

  Bildiğiniz gibi emlaklarımıza ait vergi 2 eşit taksitte bağlı olduğumuz belediyeye ödeniyor. Yaklaşık 19 milyonu ilgilendiren konut, işyeri, arsa ve arazilere ait 2009 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre temizlik vergisinin ikinci taksitinin kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Kasım ayının son gününün Kurban Bayramı tatiline rastgelmesi nedeniyle, ikinci taksit ödemesi 1...
 3. 01/01/2011 Yeni Asgari Ücret ve hesaplamalar

  01/01/2011 Yeni Asgari Ücret ve hesaplamalar

  asgari ücret hesaplama asgari ücret 2011 hesaplama 2011 maaş 2011 Yılı Asgari Ücreti 2011 Yılı Asgari Ücretten Net Ele Geçen 2011 yılı Asgari Ücretin İşverene Maliyeti 2011 YILI ASGARİ ÜCRET TUTARLARI .....YÜRÜRLÜK........ .....16 YAŞ ÜSTÜ..... .. 16 YAŞ ALTI .... TARİHLERİ ........... GÜNLÜK AYLIK .GÜNLÜK AYLIK 01.01.2011 30.06.2011....26,55...796.50 .... 22,65.... 679.50...
 4. terazi burcu 01 kasım

  terazi burcu 01 kasım

  Terazi Burcu Günlük Aşk Falı1 Kasım 2011 Çok hoş olduğu halde olduğu halde yaşadığınız ilişkinin tadını yeterince çıkartamıyorsunuz.Aklınızdan hala çıkartamadığınız birisi var gibi. Çevrenizdekiler her şeyin yolunda olduğunu sanıyor. Terazi Burcu Günlük İş Falı1 Kasım 2011 Planlarınız çok uzun vadeli. Bu size iş ilişkilerinde bir rahatlık, bir olgunluk veriyor. Sakin, sabırlı...
 5. nokia c6 01 kilit kodumu unuttum

  nokia c6 01 kilit kodumu unuttum

  telefonumu orjinal ayarlarına geri döndürmek istiyorum ama benden kilit kodumu istiyor ve ben malesef unuttum :( nasıl çözebilirim yardım eder misiniz?? ..

Sayfayı Paylaş