1. ARWEN

  ARWEN Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  240
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Deniz Ülkesi

  Davranışlar Sözlerden Daha Yüksek Sesle Konuşur.

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında ARWEN tarafından paylaşıldı.

  “Çocuğuma binlerce kere ‘yapma’ diyorum, diyorum, diyorum... Yine yapıyor, yine yapıyor, daha çok yapıyor.”
  Sigara paketlerinin üzerinde de ‘İçme, öldürür’ yazıyor, ama yaşamayı çok sevenler bile içmeye devam ediyor.

  Hayvan belgesellerini, rahat kolutuğumuza kurulur izleriz, tek bir görüntü için kameramanın sırtından kaç yağmur, kaç kar geçtiğini düşünmeden! Kameraman; kendi anadilini bilen hayvanları bulamadığından, hayvanların davranışlarını görüntüleyebilmek için sabırla beklemesini bilmek zorundadır.
  “Sirkteki aslanları terbiye ediyorlar, ben çocuğumu terbiye edemiyorum.” diye hayıflanır, dil ile, lisan ile, davranışların yola getirilmesinin hemen hemen imkansız olduğunu anlamayız. O aslanların lisan bilmediğini idrak edemeyiz. Onlar yapıyor ben yapamıyorum der de onlar nasıl yapıyorlar diye düşünmeyiz.
  Amerikalı bir annenin, beş yaşındaki kız çocuğu amansız bir hastalığa yakalanır. Tedaviler, hastaneler, doktorlar ,hemşireler... Çocuk bunları görmek istemez, hastaneye gitmek istemez. Herkes çocuğa tatlı dil dökmek, onu ikna etmek için elinden geleni yapar. Çocuğun mutsuzluğu hiç etkilenmez.
  Çaresiz anne, çocuğunun hastalığını na mı yansın, tedaviler sırasında acı çektiğine mi, üstüne üstlük tedavi öncesi çocuğunun yaşamakta olduğu strese mi, şaşırır. Çocuğu oyalamak için ona bir bez bebek diketr.
  Bez bebek, çocuğun ebatlarındadır. Kıyafetlerinden başka, gözleri, kirpikleri, kaşları, ağzı, burnu, kulakları, saçları vardır. Ağzını açtığınızda dili, dişleri, küçük dili vardır. Göğsündeki bir fermuarı açtığınızda bez bebeğin kaburgaları onların altında akciğerleri ve kalbi vardır. Karnını açtığınızda midesi, mideyi açtığınızda içinde en son yediği yumurta vardır. Kollarının üzerindeki fermuarı çektiğinizde kasları, kemiği, ve hatta hemşire ablaların serum taktığı damarları vardır.

  Anne ve çocuk bez bebeği aynı doktorların ve hemşirelerin kız çocuğunu tedavi ettikleri gibi evde tedavi ederler. Serum takar, boğazını muayene eder, sırtını dinlerler. Çocuğun tedaviye gidişleri acısız, tepkisiz, sakin olmaya başlar.
  Bu anne, çocuğunu amansız hastalıktan kurtaramamıştır, ama bez bebek yıllardır hastanelerde çocukları ağlatmadan tedavi edebilmek için hemşirelerin baş tacı olarak kullanılmakta nice çocuğun mutsuzluğunu dindirmekte rol üstlenmektedir.
  < Konu Resmi..>
  Bez bebeği dikmek, “Tedavi olurken bir şeycik olmayacak. Sakın ağlama, Yavrum” demekten çok daha vakit alıcı, çok daha zor olmuştur. Olmuştur, ama yüzlerce kere ‘Ağlama' demenin yapamadığını yapmış çocuğun hastane ve tedavi endişesini yenmiştir. Davranışının altında yatan erek çocuğun tedaviye ağlamadan gidebilmesini sağlamıştır. Çocuğun ağlama davranışı, buz dağının sadece su üstünde kalan kısmıdır. Lisan bu görünen kısma hitap ettiği sürece başarılı olamamış, bez bebek buz dağının su altında kalan koca gövdesindeki endişeyi, anksiyeteyi ortadan kaldırmıştır.

  Davranışların davranış ile tedavisi budur işte. Söz yok eylem vardır. Söz varsa da, davranışın suyun altında kalan buzdan koca gövdesine hitap edecek boyuttadır. Çünkü davranışlar onların dilinden anlayan davranış dilinden anlarlar. Tıpkı lisanları yok diye küçümsediğimiz, bizden daha geri canlılar olarak varsaydığımız aslanlar, balinaların davranış dilinden anladığı gibi.
  Canlılar sosyaldir. Toplum halinde yaşarlar. Lisanları yoktur ama davranışları ile anlaşırlar.

  Doç.Dr. Sabiha Paktuna Keskin
  Pediatrist, Pediatrik Nörolog   
Davranışlar Sözlerden Daha Yüksek Sesle Konuşur. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Masal Dinleyen Çocuk Daha Güzel Konuşur

  Masal Dinleyen Çocuk Daha Güzel Konuşur

  çocuklar ne zaman konuşur çocuklar kaç yaşında konuşur cocuklar kac yasinda konusur çocuk kaç yaşında ortalama Masal ya da öykü anlatmanın doğal yolla sözel dili öğretme tekniği olduğuna dikkati çeken uzmanlar, öykü ya da masal dinleyen çocukların iletişim becerilerinin daha hızlı gelişeceğini, soyut kavramları daha iyi öğreneceğini ifade ederler. İletişim becerileri dinlemeyi, anlamayı ve...
 2. Davranış

  Davranış

  En geniş anlamıyla «davranış», bireyin herhangi bir sitüasyon karşısındaki total tepkisidir. Belli bir davranış biçimi ortam veya bireyle ortam arasındaki ilişki üzerinde birtakım etkiler yaratarak sitüasyonu değiştirir. Psikoloji artık bir davranış bilimi olarak tanımlanmaktadır. Bu düşünce j. b. watson tarafından ortaya atılmıştır. Watson, psikolojinin objektif bir bilim olabilmesi için,...
 3. en yüksek ses hangisidir?

  en yüksek ses hangisidir?

  ses seviyeleri ve mekanlar Sesin seviyesini ölçmede kullanılan birim Desibel'dir ve kısaca dB olarak yazılır. İnsan kulağı inanılmaz şekilde hassas olduğundan bu dB ölçüsü de biraz tuhaftır. Kulağımız en hafif bir yaprak hışırtısından, jet motorunun yüksek sesine kadar her şeyi işitebilir. Halbuki jet motorunun sesi insanın işitebileceği yumuşak bir fısıldamadan bir trilyon kat daha...
 4. İnsanlar konuşurlarken niçin laflarının arasında bazı sesler çıkartırlar?

  İnsanlar konuşurlarken niçin laflarının arasında bazı sesler çıkartırlar?

  Bu soru, 'insanlar konuşurlarken niçin laflarının arasında bazı sesler çıkartırlar' ve 'ağır ağır konuşan insanlar laflarının arasında niçin -ııı-, -eee- derler' şeklinde ikiye ayrılabilir. Birinci sorunun cevabı, sırasını yani sözü karşısındakine kaptırmamak veya sözlerinin bittiği görüntüsünü vermek istememek olabilir. İnsanlar karşılıklı konuşurlarken birbirlerini dinler gibi...
 5. olumsuz davranışlar ile ilgili atsözleri

  olumsuz davranışlar ile ilgili atsözleri

  kötü davranışlarla ilgili sözler kötü davranışlarla ilgili yazı olumsuz davranışlar ile ilgili atsözleri

Sayfayı Paylaş