Defibrilatör nedir?

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Defibrilatör nedir?
defibrilatör defibrilatör ne işe yarar nedir defibrilasyon nedir kullanımı
Biliriz ki artık her hastalığın bir çaresi var ! ama yinede Rabbim kimseye dert vermesin sonuçta hastalık süreci çekiliyor kimi hastalıklar ise tamamı ile giderilemiyor ama tıbbın baya yararlı bir hizmetinden bahsetmek işstiyorum sizlere ;

kalpil1-1424.jpg


DEFİBRİLATÖR NEDİR?

Defibrilator
GencMekan.gif
kalbin normal dışı atımını tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan araçtır.
Fibrilasyona uğramış veya yeni durmuş kalbe elektrik enerjisini şok halinde verildiği taktirde kalp dışarıdan uyarılmış olur ve kasılır.
Kalbe defibrilatörle şok verilebilmesi için kalbin ventriküler fibrilsyonda(ölümcül ritim bozukluğu) olması gerekir.
Aynı zamanda defibrilatör kalpteki ritim bozukluklarının tedavisinde de kullanılır.

life_point_defibrilator_monitorlu1-2492.jpg

Fibrilasyon:
Kalp kası fibrillerinin veya liflerin herhangi bir hastalık nedeniyle düzensiz
GencMekan.gif
birbirine bağımsız zamanda gerginleşmesine fibrilasyon denir.
Fibrilasyona Uğramış kalp eğer bu şekilde çalışmaya devam ederse bir süre sonra kalp fibrilleri birbirinden ayrılır ve artık çalışamayacak bir hal alır.


FİBRİLASYON VE DEFİBRİLASYON NEDİR?


Defibrilasyon:
Fibrilasyona uğramış veya yeni durmuş kalbe elektrik enerjisini şok halinde verildiği taktirde kalp dışarıdan uyarılmış olur ve kasılır.
Tıpkı bir motora ilk hareket verildikten sonra motorun çalıştığı gibi
GencMekan.gif
bu şekilde uyarılmış kalp yeniden çalışmaya başlar.

 

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
daha fazla detay için defibrillator, defibrilator, defibrilatör, desfibrilador, defibrillatore veya automated defibrillator, automated external defibrillator, defibrillator adreslerını ınceleyebılırsınız
Life-Point Pro AED
Otomatik Defibrilatör Cihazı

AED - otomatik eksternal defibrilatör cihazı küçük, taşınabilir ve kalp ritmini analiz edebilme yeteneğine sahip ve gerektiğinde dolaşımı sağlayacak normal bir ritmi tesis etmek için elektroşok uygulatabilen bir cihazdır.

AED - otomatik eksternal defibrilatör cihazı ilkyardımcılar için özel olarak geliştirilmiş bir cihaz olup olay yerine sağlık görevlilerinin yardımı ulaşıncaya kadar kullanılmaktadır.

Ani kalp durmasının tedavisi olan erken defibrilasyon uygulaması, kalbin yeniden dolaşımı sağlayabilecek bir ritimle atmasını sağlayabilir ve yaşam kurtarıcı olabilir.

Gelişmiş ülkelerde stadyum, alışveriş merkezi, havaalanı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu alanlarda kolayca erişilebilecek şekilde yerleştirilmiş AED - otomatik eksternal defibrilatör cihazları bulundurma mecburiyeti vardır.

İdeal şartlar altında ACLS sertifikalı kişiler tarafından kullanılması doğru olan AED - otomatik eksternal defibrilatör cihazları, gereği halinde içinde gelen talimatlar ve sesli yönlendirmeler sayesinde eğitimsiz kişiler tarafından da başarıyla kullanılabilmektedir.
 
Üst