1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Defter Tutma Memuru ve aktif pasifin deftere geçirilmesi.

  Konu, 'Miras Hukuku' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Terekenin resmi defteri, hakimin gözetimi altında bu işle görevlendirilecek katibe tutturulur. ( Tüzük m.42 ) Uygulamada, büyükşehirlerdeki ( eskiden kalma bir tabirle Ahkamı Şahsiye ) Sulh Hukuk Mahkemeleri'nin ve kalemlerinin ağır iş yükü vb. sebeplerle, hukukçuların da defter tutma memuru olarak tayin edildiği görülmektedir.
  Tüzüğün 42 inci maddesine göre;

  -Tutulacak resmi defterde mirasbırakanın taşınır ve taşınmazları ile alacak ve borçları gösterilir.

  Tereke, koruma önlemleri çerçevesinde tespit edilmişse, öncelikle, bu defterden yararlanılarak eksikler, varsa tamamlanır. Mirasbırakanın yerleşim yerinde, işyerinde varsa banka kasasında tüm menkul eşyanın tespiti yapılır. Bilirkişi vasıtasıyla değerleri tespit edilir.

  -Taşınırlar sıra numarası altında cinsi, türü, adedi ve takdir edilen değeri gösterilmek ve her malın nerede bulunduğu belirtilmek suretiyle resmi deftere kaydedilir. Koleksiyon halindeki eşya bir kalemde ve aynı numara altında gösterilir. Aynı türden veya birbirine benzer eşya mümkün olduğu takdirde birlikte tasnif olunur.
  -Bir mal üçüncü kişinin elinde bulunup da istihkak iddiası ileri sürülmüşse, bunların isimleri ve iddianın ilişkin bulunduğu malın sıra numarası ve belge ibraz edilmişse mahiyeti, tarihi ve numarası gösterilir.

  Taşınmazlar ile varsa bu taşınmazları kısıtlayan ayni haklar tapu kayıtlarıyla beraber yazılır. Taşınmazlar, adi veya hasılat kirası suretiyle kiraya veya işletmeye verilmiş ise kiracıların kimlikleri ve yerleşim yerleri ile sözleşmenin süresi ve kira bedeli gösterilir.

  Taşınmazların ilgili kadastro müdürlüklerinden çap ve Belediye sınırları içinde bulunanların imar durumları da getirtilmek suretiyle, mahallinde gelen kayıtlar uygulanarak değerleri tespit ettirilir.

  -Resmi kayıtlardan veya mirasbırakanın belgelerinden varlığı anlaşılan alacaklar, borçlar ve mevcutlar aynen deftere yazılır.

  -İlan üzerine başvuran alacaklı ve borçluların alacak ve borçları da deftere kayıt edilir. İbraz edilen belgeler, hakimin belirleyeceği güvenilir bir yerde saklanır. İlgilisinin isteği üzerine, belgelerin onaylı birer örneği masrafları kendilerinden alınmak suretiyle verilir.

  Mahkemenin yetki çevresi dışındaki tereke malları ile ilgili yapılacak işlemler, talimat mahkemelerince yerine getirilir. ( HUMK m.559 )

  Yabancı ülkelerdeki eşyalar ise sulh hakiminin toplayabildiği malumat ve izahata göre deftere kaydolunur. ( HUMK m.560 )

   
Defter Tutma Memuru ve aktif pasifin deftere geçirilmesi. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Defter

  Defter

  İş yaşamınızda çok yoğun olacağınıza önünüze gelen bu fırsatlardan faydalanacağınıza yorulur. İş yaşamınızda çok yoğun olacağınıza önünüze gelen bu fırsatlardan faydalanacağınıza yorulur. Rüyada defter çok önemlidir ve görülen şeyle beraber yorumlanır. Yaşamda yapılacak olumlu ve olumsuz gelişmelerdir.Rüyada defter görmek, hesaplarinizda hassas davrandiginiz için zarara ugramak ihtimaliniz...
 2. Pasif İçicilik ve Aktif Zarar Görme

  Pasif İçicilik ve Aktif Zarar Görme

  aktif içici nedir Sigara dumanının zararları saymakla bitmez ve sadece sigara içenler için değil içmeyenler için de çok zararlıdır. Sigara, puro ya da pipo içen bir kişinin yanında duran kişi hem yanan tütününün hem de sigara içen kişinin dışarı verdiği dumanı solur ve oldukça büyük bir zarar görür. Her yıl binlerce pasif içici, sigara dumanın verdiği zararlardan dolayı hastalanarak, hayatını...
 3. VUK göre Zirai kazançlarda defter tutmayı anlatınız?

  VUK göre Zirai kazançlarda defter tutmayı anlatınız?

  1-VUK göre Zirai kazançlarda defter tutmayı anlatınız? Çiftçi İşletme Defteri Madde 213 - Zirai işletme hesabını ihtiva eden çiftçi işletme defterinin sol tarafına Gelir Vergisi Kanununun ilgili maddelerinde gösterilen giderler, sağ tarafına da aynı kanunda gösterilen hasılat kaydolunur. Amortisman Kayıtları Madde 214 - Çiftçi işletme defteri tutanlar, amortismana tabi kıymetleri ve...
 4. Aktif ve Pasif Burçlar

  Aktif ve Pasif Burçlar

  aktif travesti resimleri aktif resimlerim Burçlar aktif ve pasif olarak ikiye ayrılıyor bakalım siz hangi gruptansınız ve hangi özellikleri taşıyorsunuz Aktif Burçlar * Koç * İkizler * Aslan * Terazi * Yay * Kova Dışa dönük, yaratıcı, hareketli olurlar. Sabırsızdırlar, hemen harekete geçmek isterler. Daima bir şeyler meydana getirmeli, bir aktivite içinde bulunmalıdırlar. Bu çalışmaları...
 5. 2011 Bilanço Esasına göre defter Tutma hadleri

  2011 Bilanço Esasına göre defter Tutma hadleri

  bilanço esasına göre defter tutanlar 2011 defter tutma hadleri 2011 bilanço esasina göre tutma hadleri işletmeden bilançoya geçiş Arkadaşlar 2011 Yılında Bilanço esasına göre defter tutma hadlerini ekledim . Bilginize... muhasebenet'ten alınmıştır.

Sayfayı Paylaş