1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Defter Tutmanin Sona Ermesi

  Konu, 'Miras Hukuku' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  İlanda belirtilen sürenin dolmasıyla defterin tutulması sona erdirilir, bu tarihten sonra deftere bir şey geçirilemez. ( TMK m.623/1 )
  Defter mümkün olan en kısa zamanda hazırlanır, her sayfası mühürlenerek, hakim ve bu işle görevlendirilen katip/defter tutma memuru tarafından imzalanır. ( Tüzük m.44/2 )

  Defter bu tarihten başlayarak, hakim tarafından belirlenecek en az bir aylık süre içinde ilgililerce incelenebilir. ( TMK m.623/1 )

  İnceleme süresi içinde, terekenin aktif ve pasifine itiraz sözkonusu olursa, ne yapılacağı gerek doktrinde, gerekse yargıtay uygulamasında cevap bulamamış bir sorudur.

  Hatırlanacağı gibi ilan metninde, mirasbırakanın kefalet sebebiyle alacaklı ve borçlu olanları da dahil bütün alacaklıları ve borçlularının, gösterilen süre içinde varsa belgeleriyle birlikte alacak ve borçlarını bildirmeleri gerektiği ilan olunmaktadır. Alacaklıların, alacak iddiaları belgeye dayalı değilse ve bilhassa mirasçılar, bu alacak iddiasını kabul etmiyorsa, soyut alacak iddiası, bağlayıcı mı olacaktır ? Mirasçılar, gerek inceleme süresi içinde, gerekse sonunda soyut alacak iddialarına itiraz edebilmelidir.

  Ancak, hakim alacağın esası hakkında değerlendirme yapamaz. İhtilafların halli, tereke hakiminin görevi dışında kalmaktadır. Bu durumda, itiraza konu alacak ve borçların, ihtilaflı tereke aktif ve pasifi olarak değerlendirilmesi, deftere bu kapsamda alınması uygun olacaktır.

  Öte yandan, tereke aktifi borcu karşılamıyorsa, mirasçılar itiraz etmese dahi hakim dayanaksız alacak iddialarının kesin olarak deftere alınmasını kabul edemiyecektir. ( Uygulamada Miras ve Tereke Hukuku – Hakim Ahmet Ertuğrul Bolak, Eğitim Yayınları, İstanbul, 1980 Baskı sayfa 1120 )
   
Defter Tutmanin Sona Ermesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vardiya Defteri

  Vardiya Defteri

  Hadi defter tutalım... Her gelen saati girsin, canı ne söylemek, kime söylemek istiyorsa dilediğini söylesin... Günlük gibi de düşünebilirsiniz. Söylenenlerin birbiriyle ilgili olmasına da gerek yok. Dedim ya, içinizden ne gelirse o an itibariyle... 11.06 Sabah kalkıp eşimi gönderdim ve o gittiğinden beri bilgisayarın başındayım. Birşeyler de yemedim ya. Gidip yemeliyim.
 2. hatıra defteri

  hatıra defteri

  Geçmişle yaşanan zamanın muhasebesini yapmaya, sağlam hafızaya ve geçmişte payılan şeyler için istiğfar getirmeye delalet eder.
 3. Amel defteri

  Amel defteri

  İnsanlar için meydana gelecek önemli gelişmelere, adaletin egemen olmasına, Amel defterlerinin dağıtılarak kendi defterinin sağ eline verildiğini görmek kurtuluşa, sol eline verildiğini görmek günaha dalmaya, bunda ısrar ederse helak olmaya, Amel defterii kişinin yaptığı tüm iyilik ve kötülüğü kaydeden görevli meleklere, Amel defteri haklı ile haksızı ayırt eden adil kimseye delalet eder.
 4. Soda

  Soda

  Temiz, küçük bir kısmettir.Rüyada soda görmek, hos bir hayata ve güzel bir rizka isarettir
 5. Defter

  Defter

  İş yaşamınızda çok yoğun olacağınıza önünüze gelen bu fırsatlardan faydalanacağınıza yorulur. İş yaşamınızda çok yoğun olacağınıza önünüze gelen bu fırsatlardan faydalanacağınıza yorulur. Rüyada defter çok önemlidir ve görülen şeyle beraber yorumlanır. Yaşamda yapılacak olumlu ve olumsuz gelişmelerdir.Rüyada defter görmek, hesaplarinizda hassas davrandiginiz için zarara ugramak ihtimaliniz...

Sayfayı Paylaş