Dekorasyonda renk uyumu nasıl olmalı?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Dekorasyonda renk uyumu nasıl olmalı?
dekorasyonda renk uyumu nasıl olmalı,dekorasyonda renk uyumu,dekorasyonda renk uyumunun önemi,dekorasyonda renkler nasıl olmalı,evde renk uyumu nasıl yakalanır,dekorasyonda renk uyumu hakkında bilgilerMimari ve dekorasyonda başarılı sonuçlar elde etmek için, tüm ayrıtılar kadar renk kombinasyonlarında çok dikkatli ve bilinçli seçilmesi gerekir. Her rengi tamamlayıcı başka bir renkle kullanılması gibi kontrast renklerinin de bir o kadar dikkatli oluşturulması gerekir. Renklerin dilini bilerek mekânın kullanım amacına uygun tercihler yapmak hem psikolojik olarak hem de görsel olarak bizi mutlu eder. Gelin bunlara bir göz atalım.

Toprak Tonları: Toprak tonları sade ve modern mekânlar kadar klasik mekânlarda da sıkça kullanılan tonlardır. Dikkat çekici bir etki yaratırken aynı zamanda sakinleştirici etkisiyle mekânı huzurlu kılar. İki toprak tonunu bir arada kullanırken gümüş rengi, açık maviler, turuncu tonlarıyla kontrast oluştururken daha açık bej tonlarıyla da aydınlatabilir, dikkat çekici halini hafifletebilirsiniz...

Ateş tonları: Ateş tonları yani sarılar, turuncular, kırmızılar, pembeler dikkatli kullanılması gereken renklerdir. Fazla yoğunlukta kullanıldığında sert etkiler yaratırlar. Dramatik sonuçlar oluşturacak psikolojik etkilere de sahiptirler. Sarı renkleri güneş ışıgının etkisini yansıttığı için küçük mekânlarda kullanılması gereken renklerden biridir. Turuncu renkleri mekânlarda sıcaklık hissini fazlasıyla hissedeceğiniz dinamik etkilere sahiptir. Kırmızı tonları çarpıcı bir etkiye sahip oldugu için mekânlarda ölçülü kullanılması gereken renklerin başında gelir. Ana renk olarak ateş tonlarını kullanmaktan ziyade kontrast ya da odak noktalarında kullanmak dekorasyonda en doğru tercih olacaktır.

Mavi tonları: Mavi tonları mekânlarda huzur ve sakinlik etkisi yaratan renklerdir. Mavinin koyu tonlarını, çivit mavisi, lacivert yakın tonlarını yine dikkatli kullanılması gereklidir. Açık mavi renklerini çalışma odalarında çocuk odalarında, salonlarda yaşam alanlarının her bölümünde kullanabilirsiniz. Önemli olan yoğunluğu ve kontrast oluşturduğunuz renk seçimleridir. Mavi tonlarını kullanırken mor renginin her tonunu kontrast olarak ya da tamamlayıcı olarak kullanabilirsiniz.

Yeşil tonları: Yeşil tonları doğa hissini en çok yaşatan renklerdir. Çünkü doğada var olan en yoğun renk yeşilin her tonudur. Yeşil renkleri sakinlik ve huzur etkisi vereceği gibi aynı zamanda canlandırıcı dinamik alanlar içinde oldukça sıkça kullanılan renklerdendir. Çocuk odalarında yeşilin açık tonları sakinlik ve güven duygusu yarattığı için kullanılabilir. Yeşil rengi kombinasyon olarak toprak tonlarıyla çok uyumludur. Ağaç ve yaprak gibi... Dekorasyonda dikkat çekici alanlar yaratmanın dışında kontras olarakda sıkça kullanılan renklerdendir. Mavi tonlarıyla oldukça dinamik mekânlar yaratılabilir.
iç Mimar Meral Akçay

dekorasyonda-renk-uyumu.jpg
images (1).jpg
images.jpg
indir (6).jpg
indir (7).jpg
indir (8).jpg
indir (9).jpg
indir (10).jpg
indir (11).jpg
indir (12).jpg
indir (13).jpg
 
Üst