1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Demir - çelikçilere müjdeli haber

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği inşaat demirine yönelik anti-damping soruşturmasında, ön karar Türkiye lehine çıktı. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, kararın Amerika’ya yönelik demir-çelik ihracatını olumlu etkileyeceğini söyledi.
  AA muhabirinin, Dış Ticaret Müsteşarlığından edindiği bilgiye göre, 31 Mayıs 2006 tarihinde ABD’nin Rekabet Kurulunun bir raporunu gerekçe göstererek, Türkiye’den ithal ettiği inşaat demirine açtığı anti-damping soruşturmasında ön karar açıklandı. ABD resmi gazetesinde yayımlanan ön kararda, Rekabet Kurulunun konuya ilişkin raporunun dikkate alınmadığı belirtildi.
  Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Devlet Bakanı Tüzmen ise kararın Türkiye’nin istediği doğrultuda olduğunu belirterek, bunun Türk demir-çelik sektörü açısından son derece kritik bir konu olduğunu söyledi.
  Tüzmen, "sektörün ihracatını etkileyecek bir durum söz konusuydu.
  Konuyla ilgili olarak Amerikalı yetkililerle defalarca görüşme yaptık.
  Konuyu inceleyen uzmanlar heyetini Türkiye’ye davet ettik. Bu amaçla Haziran 2007 tarihinde uzmanlar heyeti ülkemize gelerek üretici firmalarda incelemelerde bulundular" dedi.

  SORUŞTURMA NEDENİYLE ABD’YE İHRACAT DÜŞMÜŞTÜ-

  Yapılan girişimlerin olumlu sonuç verdiğini kaydeden Bakan Tüzmen, Amerika Resmi gazetesinde yayınlanan ön kararın, en kısa zamanda kesin karar haline gelmesini beklediklerini ifade etti.
  Türkiye’den ABD’ye ciddi miktarlarda demir-çelik ihracatı yapıldığına dikkati çeken Tüzmen, şöyle devam etti:
  "Ancak bu anti-damping soruşturması nedeniyle ihracatımızda büyük düşüş oldu. 2006 yılında Amerika’ya 742 milyon dolar demir-çelik ürünleri ihraç ederken, bu yılın ilk 8 ayında ancak 2 milyon dolarlık demir-çelik ürünü ihraç edebildik.
  Bu düşüşün nedenlerinden biri döviz kuru, asıl önemli nedeni de bu soruşturmadır. Amerikalılar anti-damping soruşturmasını geriye yönelik de sürdürebileceklerini açıklayınca ihracatçımız kuşkuya düştü. Şimdi sıkıntı önemli ölçüde aşılmıştır. Karar ABD’ye yönelik demir-çelik ihracatımızı olumlu etkileyecektir. Karar kesinleşince en kısa sürede eski ihracat rakamlarını yakalayacağımıza hatta çok üstüne çıkacağımıza inanıyorum."

  AA
   
Demir - çelikçilere müjdeli haber konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kiracıya müjdeli haber

  Kiracıya müjdeli haber

  Ev sahipleri, 'oğlum gelecek' diyerek kiracıyı evden çıkaramayacak. -Meclis Adalet Komisyonu tarafından oluşturulan alt komisyon, kiracı-ev sahibi ilişkilerini yeniden belirleyen düzenlemeleri kabul etti. Bu yasama yılı sonuna kadar çıkartılması planlanan tasarının benimsenen maddeleri şu yenilikleri getiriyor: ÇATI AKARSA İNDİRİM * Kira artışları bir önceki yılki üretici fiyat endeksi...
 2. Kutluay ailesine müjdeli haber!

  Kutluay ailesine müjdeli haber!

  demet şener hamile DEMET İKİNCİ KEZ HAMİLE! Kutluay ailesine müjdeli haber! Demet Şener ve İbrahim Kutluay çiftinin kızları İrem'den sonra ikinci bir çocukları olacak! Günaydın'ın haberine göre; Demet Kutluay üzüntüyle mutluluğu bir arada yaşadı! Üç hafta önce babasının ölümüyle yıkılan Kutluay, aynı günlerde ikinci kez hamile olduğunu öğrendi. İbrahim Kutluay'ın, eşinin bebek...
 3. Emekli olacaklara müjdeli haber

  Emekli olacaklara müjdeli haber

  SGK Başkanı Acar, 1 yıla kadar uzayabilen emeklilik maaşı bağlama süresini 1 haftaya düşüreceklerini belirtti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, Sosyal Güvenlik Reformu öncesinde, 1 yıla kadar uzayabilen emeklilik maaşı bağlama süresini 1 aya indirdiklerini, yapacakları düzenlemelerle bu süreyi 1 haftaya düşüreceklerini söyledi. ŞİKAYETLER BİTECEK Vatandaşların en fazla...
 4. Yüksek vergi ödeyene müjdeli haber

  Yüksek vergi ödeyene müjdeli haber

  Motorlu araç vergisini yüksek tutarlardan ödeyen binlerce araç sahibine vergi iadesi alma şansı doğdu....İadeyi alabilmek için ise vergi dairelerine kişisel başvuru yapmak gerekiyor. Üstelik iade hakkı, geriye dönük 5 yılı kapsıyor... Hükümetin 2005 yılından itibaren uygulamaya koyduğu indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sistemi binlerce taşıt sahibine vergi iadesi şansı sağladı. 31...
 5. Ssk'dan müjdeli haber

  Ssk'dan müjdeli haber

  Bağkurlulara ssk'dan müjdeli haber...

Sayfayı Paylaş