Demir eksikliği nedir gebelikte demir eksikliği

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Demir eksikliği nedir gebelikte demir eksikliği
Çoğu insanın ortak problemidir kansızlık. Gebe olan kadınlarda sıklıkla karşılaşılan kansızlık anne adayını hasta, yorgun ve güçsüz hissetmesine neden olabiliyor. Neyseki bu durumun tedavisi var. Demir takviyeleri ile bu problem ortadan kalkabilmektedir. Bu makalede demir eksikliğinin olası septomları hakkın da bilgilere yer vericez.demir eksikliği.jpgGebelik döneminde demir anne ve bebek üzerinde önemli bir yer taşıyor. Zira vücudun demire olan ihtiyacı gebelikte artmaktadır. Bu yüzden gebelerin düzenli olarak sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Demir açısından yüksek besinler tüketilere demir ihtiyacı karşılanabilir. Demir eksikliği genelde demir alımının az olması yada kan kaybı ile gerçekleşmektedir. Örneğin kadınlar adet döneminde aşırı kanama yaşarlarsa bu durum demir eksikliğine yol açabilir.

Esasen demir eksikliği nin nedeni vücuttan demir kaybı değildir. Demir açısın dan besinlerin yetersiz tüketilmesindendir.Gebelere genelde demir ve kan ilaçları verilir fakat bunların yanında demir içeren besinleri tüketmeleride önerilir.

Peki demir eksikliğinin nedenleri nelerdir ?

Çok fazla aşırı çay ve kahve tüketiyorsanız demir eksikliğine maruz kalabilirsiniz. Yetersiz ve dengesiz beslenmede demir eksikliğinin nedenleri arasındadır.. Şayet bağırsakalrınızda parazit varsa yada herhangi bir bağırsak rahatsızlığınız varsa bu durumda demir eksikliğine nedne olabilir. Son olarak aşırı derecede süt tüketiyorsanız bu durum demir emilimini azaltabilir.

Peki demir eksiliği için hangi besinler tüketimeli?

Tavuk eti,kırmızı et,yumurta, yeşil sebzeler,fındık,fıstık, kuru üzüm kayısı, pekmez, özellikle baklagiller demir açısından zengindir. Bu besinleri mutlaka diyetinize ekleyin.. Demir eksikliği bir kişide halsizlik,yorgunluk, baş dönmesi,kulak çınlaması,asabiyet,çarpıntı,çabuuk yorulma,saç dökülmesi,tırnak kırılması iştahsızlık gibi septomlarla çıkabilir.Sevgili okurlar; demir eksikliği mutlaka tedavi eidlmeldir. Diyetinize uygun besinleri koymak ve demir açısın dan zengin besinleri tüketmek demir eksikiliğini giderir. Şayet yukarıda yer alan septomlara sahipseniz en kısa zaman da hekime görünün.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Uzman SühaN

Administrator
Sevgili okurlar; Bu konu yeni bilgilerle güncellenmiş ve güçlendirilmiştir. Gebelikte demir eksikliği ile ilgili beslenme önerilerini aşağıda yer alan linkimizde bulabilirsiniz. Ayrıca bir diğer linkimizde hamilelik dönemin de beslenme önerilerine ulaşabilirsiniz. Konuya dair sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilir, kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz..


Hamilelikte tüketilmesi gereken besinlerHamileyim demir eksikliğim var neler tüketmeliyim?
 
Üst