1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Demirin ateşle dansı...

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  demir karyola modelleri Demirin ateşle dansı...
  Ferforje Fransızca bir sözcük. Sözlük karşılığı 'ocakta çalışılan ve dövülerek işlenilen demir' olan ferforje sözcüğü, bugün günlük hayatta demir işçiliğiyle yapılan bir sanatın adı. Kömür ocağında kızdırdıkları demiri, örste çekiçle döverek şekil veren eski demirci ustaları, zamanla işi ilerleterek bunu bir sanata dönüştürmüşler. Demirin ateşle dansından ferforje sanatı doğmuş.

  Günlük işlerde kullanılan at nalı, kazma, saban demiri gibi kaba demir aletleri yapan demirci ustalarından bazıları, zamanla ustalaşarak süslü ve ince işler yapmaya başlamış. Ocakta kızaran demirin, hünerli ustaların ellerinde oya gibi işlenmesiyle ortaya çıkan sanat eserlerine ferforje denmiş. Eski zamanlarda demiri ocakta kızdırarak çekiçle döverek işleyen ustalar, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte daha bir ince işler yapmaya başlamışlar ve bugün ferfoje adını verdiğimiz sanat ortaya çıkmış.Yılmaz Köksal da günümüzün ferforje ustalarından biri. Üç kardeşiyle birlikte 20 kişilik atölyesinde çalışan Yılmaz Usta, birbirinden güzel eserlerini Çağlayan'daki dükkanında teşhir ediyor.

  Hayallerinizi demire dönüştürün
  Yılmaz Köksal, "Kalıpsız çalışırız. Hayallerinizde ne varsa onu demire dönüştürüp size veririz" diyor. Günümüzün ferforje ustaları, eski ustalar gibi körüklü ocakta demiri kızdırıp örsün üzerinde çekiçle dövmüyorlar. Zaman zaman, çekiçle kızgın demir dövdükleri de oluyor. Ama artık onlar da teknolojinin nimetlerinden yararlanıyorlar. Çeşitli makina ve kimyasal maddeler kullanıyorlar. Bu nedenle günümüzün ustalarının yaptıkları, eski ustaların yaptıklarından çok daha farklı ve güzel oluyor. Hepsinden önemlisi, makina kullanıldığı için maliyet düşüyor ve fiyatlar çok daha makul düzeyde olabiliyor.

  Yılmaz Usta'nın Köksallar firması, bilgisayarda tasarım yapıyor. Hayalinizde düşündüğünüz bir işi hemen bilgisayarda tasarlayıp nünüze koyuyorlar. Beğenmediyseniz yeniden yapıyorlar. "Hah.. Tamam, işte bunu istiyorum" dediğinizde de hemen oturup onu imal ediyorlar. Yılmaz Köksal, şöyle konuşuyor; "Hayallere sınır koymuyoruz. Sonsuz seçenekte tasarımla model üretiyoruz. Kapı, pencere, cumba, masa, sandalye, avize, mumluk, saksı, meyve sepeti, cibinlik, bahçe korkuluğu, merdiven küpeştesi, tırabzan, karyola, şömine, kapı kolu, kuş kafesi, köpek kulübesi... Aklınıza gelen, modern yaşamın gerektirdiği tüm ev eşyası, mobilya ve yapı elemanını yapabiliriz.

  Suud Sarayı'na merdiven
  Yılmaz Köksal Suud saraylarına da, Çırağan Sarayı'na da iş yapıyor. Çırağan Sarayı'nın pencere demir parmaklıkları Köksallar Ferforje atölyesinden çıkmış. Kendisini ziyaret ettiğimizde yine Çırağan Sarayı için yaptığı ayaklı kül tablalarını gururla gösterdi. Köksallar Ferforje, Suud saraylarına altın yaldızlı muhteşem merdiven tırabzanları yapmış. Ürdün'e tavan avizeleri satmış. Sudan'a bile villa kapısı göndermiş. Ali Koç, Saray Muhallebicisi, Tolga Han, Fantasia Otel, Magic Life Köksallar'ın müşterilerinden bazıları.

  1995 yılında, atölyesinin dışında ilk teşhir mağazasını açan Yılmaz Köksal şöyle diyor; 1995, 96 ve 97 yıllarında işler çok iyiydi. 2000 yılında biz de krize girdik. Şimdi inşaat piyasası hareketli. Villa inşaatları bizim piyasamızı canlandırdı.

  Duvardaki zarif ve eğlenceli kristaller
  İtalyan elektrik anahtarı üreticisi Bticino, Light serisi ile duvarlarda kristal zarafetini ve eğlenceyi bir araya getiriyor. Light serisinin şeffaf anahtar ve çerçeveleri ile Kristal modeli, duvar kağıdınızı sevdiğiniz resim, fotoğraf, çiçek motifi ya da hayranı olduğunuz sanatçının resmi ile detaylandırırken, Kristal modeli anahtarlar duvarlarınızda zarif bir görüntü oluşturuyor. Bu ürünler evinizin duvarlarına olduğu kadar iş yerlerinize de kolayca uyum sağlayabiliyor.

  Böylece modellerini her zevke hitap edebilen ürünler haline gatiren Bticino, aynı zamanda fonksiyonel modelleri ile dikkat çekiyor. Light serisi basit ve minimalist tasarımıyla dikkat çekiyor. Yumuşak renklerin hakim olduğu Light serisi, şeffaf kristal çerçeveleri, şık zamak ve jel efekti veren opal ağırlıklı yarı saydam plastik dokudan, döküm metal alüminyum yüzeye ve gerçek ahşaba kadar priz dizaynını ve ergonomiyi öne çıkaran bir ürün yelpazesinden oluşuyor.

  Light serisi ile eğlenceyi, zevki, lüksü ve zarafeti bir araya getirmeyi amaçlayan Bticino'nun tüm ürünleri, Türkiye'de Bticino Türkiye Eltaş Elektrik Malzemeleri Sanayi ve Pazarlama A.Ş. tarafından piyasaya sürülüyor.
   
Demirin ateşle dansı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AteŞ

  AteŞ

  Ateşe baktım sevgilim ocakta yanan ateşe.. Saydam, kıvrak dalgalı alevlere.. Gecenin içinden akan yıldızlar gibi kıvılcımlar .. yorgun bedenim, dalgın başım ateşin ışığındaki yansımalarda . Ne çok hüzün topladık ....ne çok umut yanıp yanıp gitti şimdi ocağın küllerinde. Sen var mıydın, sen gelmiş miydin.. Hiç tanıdım mı seni.. öyle çok beklediğim.. özlediğim.. sen .. Ateşin dilimleri...
 2. ateş

  ateş

  Ateş Nedir? Günümüzde ateş hekimlerin en sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından birisidir. İnsan vücudunun normal şartlardaki ısısı 36,5 C’dir. Bu değer bebeklerde ve küçüklerde 36,8 olabilir.Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için “ateş” diye adlandırılan vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir. Ateş, kendi...
 3. demir

  demir

  Güç ve kuvvete, mal ve mülke; Demirre istediği şekli kolaylıkla vermek zorlukların üstesinden gelmeye, Demiri dişiyle çiğnemek zorlu bir topluluğa zarar vermeye, Demiri ekmeğe katık yapıp yemek her halükarda başarıya, kurtuluşa ve zafer bulmaya, Demiri eeritmek halkın diline düşmeye, Demirden mamül eşya menfaate, Demir yığını bir kadından arzu ettiği şeye nail olmaya delalet ederRüyada demir...
 4. Afrika Dansı

  Afrika Dansı

  Afrika Dansı ''Konusabiliyorsan şarkı söyleyebilir, yürüyebiliyorsan dans edebilirsin.'' Bir Afrika Atasözü Afrika Dansı, Amerika başta olmak üzere pek çok ülkede giderek yaygınlaşmış, terapisel dans ile egzersizi keyifli bir şekilde birleştirmiştir. Bu yeni dans akımı serbest ve doğal hareketler ile içinizde zaten var olan, fakat uyuyan ritim ve dans yeteneğini çıkarıyor. Afrika Dansı,...

Sayfayı Paylaş