1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Deneme sınavları

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Deneme sınavlarının ne faydası var?
  Deneme sınavları bilgi, beceri, zaman kullanımını ölçmemizi sağlayan en önemli fırsatlardandır. Kaygı durumumuzu, stres faktörlerini deneme sınavlarına girerek aşabiliriz.

  Deneme sınavları, gerçek sınavın provasıdır ve öğrencileri gerçek sınava hazırlar. Tiyatrocular sahneye çıkmadan önce sergileyecekleri oyunu defalarca prova eder ve hata yapma ihtimallerini en aza indirirler. Öğrencilerin hayatının yönünü belirleyen ÖSS’nin provası da deneme sınavlarıdır. Deneme sınavlarına giren aday, gerçek sınavda ne yapacağını bilir. ÖSS’nin yaklaştığı şu günlerde deneme sınavlarının adayların durumunu tespit noktasında belirleyici bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle -evde çözülenler de dahil- tüm deneme sınavlarının dikkatle uygulanması gerekir.

  DENEME SINAVLARI, EKSİK KONULARIN TESPİT EDİLMESİNİ SAĞLAR

  Eksik konu, öğrencinin daha önce hiç çalışmadığı konu anlamına gelmez. Daha önceden çalışılan; ancak öğrencinin -o konuyla ilgili olarak- karşılaştığı tüm soruları çözemediği konular da bu çerçevede değerlendirilebilir. Bazen ufak bir çaba, bu konulardaki başarının artmasını sağlayabilir. Adaylar bazı konuları çalışsalar bile çıkan soruları çözemezler.. Bunun sebebi, adayın o konuda yetersiz soru çözmüş olmasıdır.

  DENEME SINAVLARI, EKSİK KONULARI HATIRLATIR

  Deneme sınavları, öğrencilere bundan sonraki çalışma planını hazırlarken yol gösterici olur. Bu nedenle sınavlardan sonra adaylar yanlışlarını ya da yapamadıkları soruları tek tek gözden geçirmeli ve konu eksikliklerini çıkarmalıdır. Bundan sonraki çalışmalarına bu doğrultuda devam etmelidir.

  DENEME SINAVLARI, ZAMANIN NASIL KULLANILACAĞINI ÖĞRETİR

  Deneme sınavları, hangi derse ne kadar vakit ayırmak gerektiğini öğretir. Bu sınavlarla kendi durumunu değerlendiren öğrenci, sözel ve sayısal bölümü çözerken ne kadar zamana ihtiyacı olduğunu ve zamanının ne kadarını yaptıklarını kontrol etmeye ayıracağını bilir. Zamanı iyi kullanmak, ÖSS’de başarıya ulaştıran önemli bir basamaktır.

  DENEME SINAVLARI, KAYGIYI DENGEDE TUTMAYI SAĞLAR

  Deneme sınavlarına yeterince önem veren aday, gerçek sınavda hangi derse ne kadar vakit ayıracağını, çözemediği konular karşısında tutumunun ne olacağını, kısacası nasıl davranacağını bilir. Böylece kaygı düzeyi azalır ve öğrenci, ideal olan orta derecedeki kaygıya sahip olur. Orta düzeydeki kaygı, dikkatimizi yoğunlaştırmamıza yardımcı olur. Kaygının hiç olmadığı durumlarda dikkatsizlik ortaya çıkar.

  DENEME SINAVLARI, YOL GÖSTERİCİ NİTELİKTEDİR

  Deneme sınavları, ÖSS’de çıkabilecek soruları gösterir. Çünkü bu sınavlar, ÖSS mantığıyla hazırlanmış, örnek nitelikteki sorulardan oluşur. Bu nedenle çözülemeyen soruların göz ardı edilmemesi ve sınavdan sonra yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Deneme sınavlarındaki derslerin ve konuların dağılımı ÖSS’deki gibidir. Deneme sınavlarındaki çeldirici şıklar, ÖSS’de karşımıza çıkabilecek türdendir.

  DENEME SINAVLARINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

  Deneme sınavlarında hangi alana (Türkçe, sosyal, matematik, edebiyat, fen) ne kadar vakit ayrılacağı tespit edilmeli ve mutlaka saat bulundurulmalıdır. Deneme sınavlarının gerçek sınavların bir provası olduğu unutulmamalı ve hazırlıklı gidilmelidir. Adayın yanında kalem ve silgi olmalıdır.

  Deneme sınavlarının öncesindeki akşam adaylar, uykularına ve sabah kahvaltılarına özen göstermelidir.

  Deneme sınavlarına girerken rahat bir giyim tarzı tercih edilmelidir. Adayın ayağını sıkan bir ayakkabı, rahatsız eden bir kıyafet veya takılar, dikkati dağıtarak başarıyı etkiler.

  Deneme sınavlarının sonrasında yanlışlar hemen kontrol edilmeli ve eksik konular tespit edilerek, vakit kaybetmeden tamamlanmalıdır.

  Deneme sınavı sırasında başkalarının ne yaptığı adayı ilgilendirmemeli, yalnızca kendi kitapçığıyla ilgilenmelidir. Öğrenciler, herhangi bir soruda takıldıklarında etrafa bakma ihtiyacı duyar. Bazen hiç tahmin etmediği arkadaşlarının, soruları harıl harıl çözdüğünü görürler ve moralleri bozulur. Bu konuda unutulmaması gereken nokta; az veya çok herkesin takıldığı ve çözmekte zorlanacağı sorular olduğudur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında takınılacak en doğru tavır; bu soruları atlayıp, bir sonraki soruya geçmek ve daha sonra yeniden dönmektir.

  Deneme sınavlarının faydalarını göz önünde bulundurarak gereken hassasiyeti gösteren öğrenciler, üniversiteye giden yolda en önemli adımı atmış olacaklardır.
   
Deneme sınavları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 80'ler deneme sınavı

  80'ler deneme sınavı

  Hemen kağıdı kalemi elinize alın. Süre sınırlaması yok, soruları dikkatli okuyun. Kopya çekmek yasak değil, ama ayıp. Testiniz bitince cevaplarınızı kontrol edin ve doğru cevap sayınıza göre yorumları okuyun. Haydi herkese bol zihin açıklığı. Kolaylar gelsin. ... 1) 80'lerin ünlü 'küçük' şarkıcıları kimlerdi? a) Küçük İbo, Küçük Onur b) Küçük Ceylan, Küçük Emrah c) Küçük Prens, Küçük...
 2. KPSS Hakkında Herşey ve DENEME SINAVLARI

  KPSS Hakkında Herşey ve DENEME SINAVLARI

  8 yıl önce 17 Ekim 1999 tarihinde yapılmaya başlanan Devlet Memurları Sınavı (DMS ) 12 Aralık 1999 tarihinde de DMS adı altında ÖSYM tarafından düzenlendi.Yapılan bu sınavlar sadece 657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanunu çerçevesinde (Düz Memurluk) alımı içindi.Daha sonra Kamu Personel Yasası çerçevesinde yapılan değişikliklerle beraber yapılan eleme sınavının kapsamı daha da genişletilerek 4...
 3. KPSS Deneme Sınavları ve Ders Notları

  KPSS Deneme Sınavları ve Ders Notları

  kpss'ye hazırlanan arkadaşlara faydalı olacağına inanıyorum kpss ders notları , kpss ders notları indir , kpss ders notları 2010 , kpss ders notu , kpss ders notları 2011 , kpss ders notları tarih , kpss ders notları ücretsiz , kpss ders notları vatandaşlık , kpss ders notları coğrafya , kpss ders notları vid KPSS Deneme Sınavları deneme sınavı 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007...
 4. yardımcı olur musunuz? dershanelerin deneme sınavlarına katılmalıyım

  yardımcı olur musunuz? dershanelerin deneme sınavlarına katılmalıyım

  merhaba arkadaşlar. ben 11. sınıf eşit ağırlık öğrencisiyim. sözel derslerim iyidir, sözelle ilgili sorunum yok. ama sayısal yapamıyorum ( mat ve geo derslerini ). bunun için önümüzdeki yıl sizce dershaneye mi gitmeliyim yoksa hafta sonları 3 er saat mat ve geo dan özel ders mi almalıyım (ayrıca okulumdaki hafta içi mat ve geo kurslarına katılmalıyım ve bir dershaneyle anlaşıp denemelerine mi...

Sayfayı Paylaş