gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Deniz Akvaryumunda Periyodik Kontrol ve Bakım Listesi

  Konu, 'Akvaryum' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Deniz Akvaryumları, şartların sürekli kontrol altında tutulması gereken sistemlerdir. Her ne açıdan bakılırsa bakılsın, sağlıklı bir sistem, şartların sabit kaldığı, ani ya da büyük değişikliklerin ve dalgalanmaların olmadığı akvaryumlarda mümkün olacaktır.
  Bu açıdan bakıldığında; deniz akvaryumlarında periyodik olarak bakım,kontrol,ölçümler yapılarak sistem korunmalıdır. Bir çok canlının ölçülemeyecek kadar ufak değişimlere karşı bile hemen tepki verdiği bilinen bir gerçektir. Bu da rutin ve periyodik kontrollerin önemini ortaya koymaktadır.

  Yapılacak olan kontroller ve bakımları günlük,haftalık,aylık,6 aylık ve gerektiğinde yapılması gerekenler şeklinde sınıflandırabiliriz:

  1) Günlük Kontroller:

  a) Sıcaklık:
  Tropik akvaryumlarda ideal sıcaklık 24-28 derece arasında olmalıdır. 24 derecenin altına ( 21-22 dereceye kadar) kısa süreli düşebilir. Gece gündüz farkı gibi sebeplerle meydana gelebilecek bu düşüşler kısa olduğu sürece problem yaratmaz. Ancak 28 derecenin üzerindeki sıcaklıklar çok tehlikelidir. Bu yüzden yaz aylarında chiller ile ısı sabitlemek ve düşürmek de ülkemiz sıcaklık koşulları için hayati önem taşır. Yerli canlı akvaryumlarında ise ortalama sıcaklık 20 derecedir.16-24 derece arasında dalagalanmalar söz konusudur.

  b)Işıklandırma:
  Işıklandırma düzenli yapılmalı,her gün kontrol edilmeli ve mümkünse zamanlayıcılar ile düzenlenmelidir. (Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi için Deniz Akvaryumlarında Işıklandırma ve Simbiyotik Yaşam adlı makaleye bakınız.)

  c)Protein Skimmer: Ps' nin köpük toplayıp toplamadığı kontrol edilmeli,gerektiğinde toplama kabı temizlenmelidir. Toplama hacminde azalma varsa nedeni tespit edilmelidir.

  d) Su seviyesi: Buharlaşan su günlük olarak kontrol edilmelidir.

  2) Haftalık Zorunlu Kontroller:

  a) Tuzluluk,Yoğunluk: Tuzluluk haftada bir kez ölçülmeli ve gereken ayarlamalar yapılmalıdır. Tropik akvaryumlar için 1022-1028 arasında değerler gözlenmelidir. Bir çok kaynakta ve tuz ölçerlerin üzerindeki "normal" değerine karşılık gelen yerde ortalama 1024 değeri, olması gereken olarak nitelendirirlir.

  b) Ph değeri: 8.2-8.5 arasında olmalı.Karbondioksit kullanımı ile ph değeri düşeceği için, sabahın erken saatleri ile akşam saatlerinde ph farklı çıkabilir. Bu yüzden ölçüm hep aynı saatlerde yapılmalı, takviye karbondioksit kullanımı sırasında ph' ın 8.0 'a kadar düşeceği öngörülmelidir.

  c)Nitrat: Canlı yüküne göre farklı değerler normal karşılansa da, nitrat ölçümü her hafta yapılmalı,ideal değerlerden farklı sonuçlar alınıyorsa nedeni bulunmalı ve derhal önlem alınmalıdır.

  d) Karbonat sertliği: 8-12 arasında bir değer elde edilmelidir.

  e) Nitrit: Ölçülemeyecek değerlerde, sıfıra yakın olduğu tespit edilmelidir. Üzeri tehlikelidir.

  f) Su hacmi:
  Günlük olarak kontrol edilen su seviyesi tespiti sonunda, eksilen su en azından haftada bir ( eğer ps gibi ekipmanların performansını etkiliyorsa 2-3 günde bir) ilave edilmelidir. Mümkünse otomatik bir su tamamlama sistemi kurulmalıdır.

  g) Elyaf Değişimi: Eğer kullanılıyorsa elyaf, en geç haftada bir( mümkünse 2-3 günde bir) değiştirilmelidir.

  3) Aylık kontroller:


  Ayda bir kez %10 oranında su değişimi rutin olarak yapılmalıdır. Bunun yanısıra ps, sirkülasyon motoru gibi sürekli su içinde çalışan ekipmanların motorları da çıkarılıp tatlı su ile yıkanmalı ve tekrar takılmalıdır.

  6 ayda bir tüm ışıklandırma tesisatı gözden geçirilmeli floresanlar mümkünse değiştirilmelidir. MH ampuller ise 8-12 ayda bir yenilense de olur.

  6 ayda bir sump temizlenmelidir.

  4) Diğer kontroller:

  Akvaryumda tespit ettiğiniz bir terslik,canlılardaki değişiklikler yukarıdaki kontroller dışında bazı kontroller de gerektirebilir.


   
Deniz Akvaryumunda Periyodik Kontrol ve Bakım Listesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Deniz Akvaryumları

  Deniz Akvaryumları

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. süper bakım listesi

  süper bakım listesi

  yüz sıkılaştırıcı yağlar gözenek sıkılaştırıcı doğal maskeler yüzü sıkılaştıran yağlar cildi sıkılaştıran cilt Sebze, meyve ve çiçekleri kullanarak, toprak, kil ve sudan faydalanarak doğal reçetelerle sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. kil maskeleri, bitkisel çaylar, buz küpleri, kompresler, buhar banyosu, bitkisel çözeltiler için temel tarifler? sağlıklı ve güzel bir cilt için,...
 3. Gebelikte kontrol ve testler

  Gebelikte kontrol ve testler

  doğal gebelik testleri limonla gebelik testi doğal hamilelik testi limonla nasıl yapılır Gebe bir kadının 8.gebelik ayına kadar ayda bir kez, bu ay içinde 15 gün ara ile iki kez ve son ay içinde 7-10 gün ara ile 3-4 kez kontrolu gereklidir. Acaba bu kadar sık kontrol gerekli midir? Şunu bilmek gerekir ki; gebeliklerin pekçoğu herhangi bir sorun yaşanmadan, problemsiz devam eder. Gebelik...
 4. Periyodik Cetvelde İlk 20 Elementin Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

  Periyodik Cetvelde İlk 20 Elementin Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri

  periyodik cetvel elementler ilk 20 element fiziksel özellikleri kimyasal özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Periyodik cetvel özellikler lisede kimya severlerin (!) baş belası olmuştur melekler :D:D Aslında gayet zevkli olan elementlerin fiziksel ve kimyasal özellikleri bir türlü kimya dersine ısınamayanların zerre kadar anlamadıkları konulardan biridir. Bugün kü yazımız da benim...
 5. Akvaryumumuz

  Akvaryumumuz

  http://www.youtube.com/watch?v=MvcY6DGHYAE&feature=youtu.be

Sayfayı Paylaş