Deniz Taksi hizmete giriyor

Deniz Taksi hizmete giriyor
İstanbul'da, şehir içi deniz ulaşımında 365 gün 24 saat kişiye özel hizmet veren, yolcuyu çağırdığı duraktan alıp istediği yere bırakan "deniz taksiler" hizmete alınıyor.

Eylül ayında hizmete alınması planlanan ancak yapımı erken tamamlanan deniz taksiler, söz verilenden önce İstanbullular'a hizmet vermeye başlayacak ve yarın düzenlenecek törenle Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete alınacak. Kabataş İDO İskelesi'nde yapılacak törenin ardından ilk olarak 4 deniz taksi sefere başlayacak. Ağustos ayının sonunda da 2 adet deniz taksi daha hizmete alınacak.

10,86 metre uzunluğunda, 4,28 metre genişliğindeki deniz taksiler, fiber gövdeli ve kapalı yolcu kabinine sahip. Deniz Taksi'nin yolcu kapasitesi 10 yolcu ile sınırlandırıldı. Telefon ve SMS ile çağrılabilen bu vasıtalar, ilk etapta 27 iskelede hizmet verecek. Zamanla 82 iskeleye yayılacak. İstanbullular, 444 4 436 İDO Çağrı Merkezi kanalı ile bu hizmeti alabilecek.

Tüm dünyada özellikle yolcu taşımacığında tercih edilen Katamaran gövde yapısında üretilen ve manevra kabiliyeti yüksek bu araçlar, konforlu ve hızlı olduğu için Boğaz'ın iki yakası arasında otomobille seyahate alternatif olacak, iki nokta arasındaki erişim artık daha da kolaylaşacak. Deniz taksiyi kullanan vatandaşlar, taksinin kendisini kaç dakika sonra alacağı ve gideceği yere kaç dakikada ulaşacağı bilgisine de sahip olacak.

Ücretlendirme ise kara taksilerinde olduğu gibi taksimetre ile yapılacak. Taksimetre açılışı 15 YTL. olacak araçlarda her deniz mili başına 10 YTL. artış olacak.

Gece 24.00 - 06.00 saatleri arasında ise taksimetre açılışı 20 YTL, gece kat edilen her deniz mili başına 15 YTL. olacak. Nakit veya kredi kartı ile ödeme yapılabilecek.


haber7.com
 
Üst