1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  deniz üstü köpürü

  Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Şu Ula'nın düğünleri düğündür hani...

  Erkekler oğlan evinde yiyip içip yan gelirler; kız evinde de eğlence gırla gider. Bağda üzüm toplayan, bahçede sebze çapalayan, tarlada tütün kıran kızlar; düğün günü, güzellik suyuna batıp çıkmış gibi olurlar. Düğünlüklerini giyip, saçlarını tarayan kızlar, huri-melek kesiliverirler.

  Tef vurup cümbüş çaldı mı; kendinizi düğünde değil, periler ülkesinde sanırsınız. Kızlar salınır da, meydan kız görür.

  Bu yüzden, Datça'lı Durmuş :
  Senin çocuk kara-mara ama, hayli şirin yahu! diyenlere, göğsünü gere gere şu karşılığı verir:
  -Eee, ne olsa O'nun anası Ula'lıdır...
  Demesi o ki Datça'lı Durmuş'un; Ula'nın havası-suyu, güzellik
  ılıcasından daha etkilidir. Bundan olacak, ULA köylüklerinin köylüleri oğullarını ortaokulda okusun diye, kızlarını yorgan -dikiş öğrensin diye Ula'ya yollamanın yolunu ararlar.

  Çaydere'li Osman, dayısıoğlu Nasuh Çavuş'un gelin almasında Ula'ya geldi. Alay, koca Marçal dağlarını aşıp Ula'ya geldiğinde, kız evinde çalgı-çengi sürüp gidiyordu. İlçenin genç kızları halka olmuş; <<Ay alaylar bulaylar -Temeli de süzgün alaylar>> oyununu oynuyorlardı.

  Osman, hayat (avlu) kapısının yanındaki duvarın üstüne dikilip, oynayan kızlara bir göz gezdirdi. Gözleri bir kızın üzerinde mıhlandı kaldı. Hay bakmaz olaydı! Osman'ın gönlü ırmak olup, Balcıların kızı Gülayşe'ye akıverdi.

  Çaydere'li olanca gücüyle asıldığı halde, bakışlarını Gülayşe'den koparamıyordu. Sanki herkes Osman"ın kime, hangi duyguyla baktığını seziyordu. Osman ne gözlerine söz geçirebiliyordu, ne de gönlüne... Artık gönlüne kendi beyni değil; Gülayşe buyruktu.

  Gülayşe ile ona bakmış, gülümsemiş miydi, ne!

  Osman, gelin alayıyle birlikte Çaydere'ye dönerken; <<içimde bulgur kaynıyor: kafamda kireç söndürülüyor>> dediği zaman, yanındaki Çiftçilerin Mehmet; <<Osman mı anlamsız konuşuyor, ben mi anlamıyorum...>> demekten kendini alıkoyamadı.

  O günden öte Osman, ULA düğünlerinin çağrılmayan konuğu olmuştu. Çizmelerini parlatıp atına atlıyor, soluğu Ula'da alıyordu. Marçal dağlarında, Kabaca Pıynar'ın dibindeki yatıra mum adayıp, Gülayşe'ye kavuşmak için dua etmeyi unutmuyordu.

  Çoğu düğünlerde Gülayşe'yi görmüyordu. Ama bir de gördü mü, içinin tüm denizleri köpürüyordu.

  Yine böyle bir düğünde, Gülayşe'ye <<gel Ayşe>> diyecek cesareti toplayabilmek için, birkaç şişe rakıyı su gibi içti. Neydi o öyle? Ayşe mi dönüyordu, dünya mı?

  Derken biri ilişti koluna:

  -Gel be dost, dedi, <<derdin var anlaşılan. Gel bizim meclisimize katıl...>>

  Çaydere'li Osman, kendini Ula'lı gençlerin sofra kurdukları hasırın üstünde buldu. Herkes dostça bakıyordu kendisine. Merhabalaştıktan sonra, bir kadeh sundular ona da.

  Dülger Bekir'lerin Selver, bağlamasını düzenleyip, telleri üzerinde, telleri gezdirirken sordu :

  -Merakımı bağışla Osman arkadaş UIa düğünlerini kaçırmayışının nedeni ne ola ki?

  O güne dek bağlamayı eline bile almamış olan Çaydere'li Osman, birden irkildi. Yeniden doğmuş gibi oldu. Selver'in elinden bağlamayı aldı. O gün çalıp çığırdığı, sevilen bir Ula türküsü olarak günümüze kaldı. Kuşkusuz yarına da kalacak :

  <<Deniz üstü köpürü, ah yarim, lilay lilalay Iom
  Kayığa da binsem götürür ah yarim ah
  Benim de buraya geldiğim ah yarim lilalay lilalay lom
  Bir güzelden ötürü ah yarim ah

  Karıncanın katarı ah yarim lilalay lilalay lom
  Yüreğime değdi batarı ah yarim ah
  Benim de buraya geldiğim ah yarim lilalay lilalay lom
  Bir güzelin hatırı ah yarim ah>>

   
deniz üstü köpürü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. üs

  üs

  Askeri üs güven, hava üssü haber, deniz üssü ise kısmettir.
 2. Haluk Levent - Deniz Üstü Köpürür

  Haluk Levent - Deniz Üstü Köpürür

  Deniz üstü köpürür Hey canım rinna nay rinna rinna nay Kayığa da binsem götürür Hey canım hey Benim de şu dünyaya gelişim Hey canım rinna nay rinna rinna nay Bir güzelin hatırı Hey canım hey Karıncanın katarı Hey canım rinna nay rinna rinna nay Yüreğinde yatarı Hey canım hey Taş üstüne taş koydum Hey canım rinna nay rinna rinna nay Gül yastığa baş koydum Hey canım hey
 3. Polise Terör Yetkisi Veriliyor, Avukatın üstü de aranabilecek.

  Polise Terör Yetkisi Veriliyor, Avukatın üstü de aranabilecek.

  Ankara `daki bombalı saldırının ardından polise `terör yetkileri` veriliyor. TBMM `ye dün verilen kanun teklifi, polisin yetkilerini artırıyor. Bu teklife göre avukatın da üstü aranabilecek. Hükümetin tasarı olarak üzerinde çalıştığı ancak Ulus `taki patlamanın ardından hızlandırılan ve dün AKP milletvekilleri Selami Uzun , Kerim Özkul , Sinan Özkan ve Muharrem Tozçöken `in imzasıyla Meclis...
 4. Deniz üstü köpürür akor

  Deniz üstü köpürür akor

  deniz üstü köpürür akor deniz üstü köpürür tab notaları nota rinanay rina rina nay Dm F Gm Dm C Deniz üstü köpürür, hey canim rinanay rina rinanay Gm Dm C Dm Kayiga da binsem götürür, hey canim hey F Gm Dm C Benim de su dünyaya gelisim, hey canim rinanay rina rinanay...
 5. üsteki

  üsteki

  üsteki üyeyi tahmin edin nasıl biri sinirlimi güzelmi çocugu varmı evlimi hadi bakim bekliyim (dipno:kızlar konu tekrarımı bilmiyorum öyleyse haber verin lütfen):):):):):):)

Sayfayı Paylaş