1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Denizli Şehir Tanıtımı

  Konu, 'Ege Bölgesi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Denizli ilinin şehir tanıtımı ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz. < Konu Resmi..>

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 11.868 km²

  Nüfus: 750.882 (1990)

  İl Trafik No: 20

  Horozları ile ünlü Denizli zengin bir tarih ve kültüre sahiptir. Denizli, Hierapolis ve Laodikeia, Tripolis, gibi antik kentleri, kaplıcaları ve dünyada eşi olmayan travertenlere sahip Pamukkale ile görülmesi gereken bir turizm merkezidir.

  İLÇELER:

  Denizli ilinin ilçeleri; Acıpayam, Akköy, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas'dır.

  Beyağaç: İl merkezine 94 km. uzaklıkta olup ilin güneyinde yer almaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile gelecekte önemli bir turizm merkezi olma yolundadır. Kartal Gölü adı ile bilinen bölgede yaşları 1265'i bulan görülmeye değer tabiat harikası karaçamlar bulunmaktadır. Eşine az rastlanan bu ağaçlar anıt ağaç statüsüne alınmış, bölge ise Tabiat Parkı Koruma alanı olarak ilan edilmiştir.

  Buldan: Denizli il merkezine mesafesi 46 km.dir. İlçe sınırlarında Tripolis yerleşim merkezi görülmeye değer yerlerdendir.

  Güney: İlçenin güneyinde 5 km. uzaklıkta Güney Şelalesi bulunmaktadır.

  Honaz: Ege bölgesinin de en yüksek noktası olan 2571 m.lik zirve ilçeye adını veren Honaz Dağı'nın doruğudur.

  Sarayköy: Denizli merkeze 20 km. mesafededir. Yakın çevrede Kızıldere, Tekke, Yenice ılıcaları vardır. İlçe sınırları içinde ayrıca İn hamamı ılıcaları da vardır.   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ağustos 2016
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Denizli'de bulunan kaplıcalar
  Kaplıcaların Adı ve Yeri
  Sarılık şifalı Suyu / Yeşilyaka-Çivril
  Acısu Ilıcası / Özdemirci Kasabası-Çivril
  Bölmekaya Madensuyu/Bölmekaya Köyü-Buldan
  Buldan Madensuyu / Buldan
  Çıban Pınarı / Goncalı Köyü – Denizli
  Çizmeli Kaplıcası/Yenicekent-Buldan
  Çukurbağ Ilıcası / Pamukkale Ksb.-Denizli
  Demirtaş Ilıcası / Tekke Köyü-Sarayköy
  Doğa Memba Suyu / Çaybaşı Mah.-Buldan
  Gölemezli şanlıalp Kaplıcası / Akköy Kas.-Denizli
  Gölemezli Kaplıcası / Akköy Kas.-Denizli
  Gözpınarı Ilıcası / Akköy Kas.-Denizli
  Hamamcık Ilıcası/Pamukkale Ksb.sı-Denizli
  Haydar Düdeni Ilıcası/Kaklık-Honaz
  Ilıcataşı Ilıcası / Beylerli Ksb.-Çardak
  ınaltı Kaplıcası/Tekke Köyü-Sarayköy
  Bubacık Kaplıcası/Sarayköy-Denizli
  Kamara Kaplıcası/Yenicekent-Buldan
  Karahayıt Kaplıcası / Katrahayıt kas.Denizli
  Karşıyaka Ilıcası/Yenicekent-Buldan
  Kavakbaşı Ilıcası / Akköy Kas.-Denizli
  Kızıldere Kaplıcası/Sarayköy-Denizli
  Kızılharman Ilıcası/Develi-Akköy
  Pamukkale Ilıcası / Pamukkale Örenyeri-Denizli
  ş.Tepesi Kaplıcası / Sarayköy Kas.-Denizli
  Tekkeköy Kaplıcaları / Sarayköy
  Gerenci şifalı Suyu / Narlı Köyü-Kale
  Kuşkoru şifalı Suyu/Hisar Köyü-Sarayköy

   
 3. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Denizli Şehir Tanıtımı
  denizliye gitmiştim bi kez gerçekten çok güzel bi şehirimiz.emeğine sağlık canım:)
   
 4. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Pamukkale Üniversitesi

  Pamukkale Üniversitesi

  Pamukkale Üniversitesinin kurulusu 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayili Yasa ile gerçeklesmistir. Bu Yasa ile öngörülen teskilat yapisinda 6 fakülte, 5 yüksekokul ve 3 enstitü bulunmaktadir.10 Kasim 1992 tarihinde gerçeklesen Rektör atamasi ile, bu tarihe dek Dokuz Eylül Üniversitesine bagli egitim-ögretim veren Tip ve Mühendislik Fakülteleri ile Egitim ve Meslek Yüksekokullari, iki fakülte ve iki yüksekokul halinde Pamukkale Üniversitesi adi altinda egitim-ögretim vermeye baslamislardir. Bugün Pamukkale Üniversitesi 6 fakülte, 8 yüksekokul ve 3 enstitüsündeki normal ve ikinci ögretim programlari ile egitim-ögretim, arastirma, danismanlik ve uygulama islevlerini yürütmektedir.

  Kınıklı Kampüsü,Çamlık Kampüsü,İncipınar Kampusu olmak üzere 3 kampus ile eğitimine devam etketedir.


  Üniversitemiz öğrencilerinin barınma ihtiyaçları Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı toplam 4150 öğrenci kapasiteli öğrenci yurtları ile karşılanmaktadır. Kınıklı kampüsünde 3 kız 2 erkek yurdu bulunmaktadır. 1550 erkek ve 2600 kız olmak üzere toplam 4150 öğrenciye hizmet verilmektedir.Yurtlarda sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Kampüste barınan öğrencileri için 4000 metrekare alanda hizmet veren kantin-kafeterya binası mevcut olup, aynı anda 2500 öğrenciye yemek verebilecek yemek salonu, kantini, bilardo salonu, bayan kuaförü, erkek berberi, fotokopi, terzi, ayakkabı tamircisi ve çamaşırhanesi ile birlikte öğrenciye hizmet vermektedir. Ayrıca her blok altında kantin mevcut olup, yemek fiyatları 3. sınıf lokanta fiyatlarından %20 eksik uygulanmaktadır. Çivril Meslek Yüksekokulu ve Çivril Kadir Kameroğlu Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinden 75 öğrenci üniversitenin sağladığı barınma hizmetlerinden faydalanmaktadır.

  Üniversitemiz öğrencilerinin beslenme ihtiyaçları rektörlük merkez yemekhanesinde hazırlanan yemeklerle karşılanmaktadır. Ayrıca ilçemizde bulunan okullarımızdaki öğrencilere öğle yemeği, yurtta kalan öğrencilere ise kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği hizmetleri verilmektedir. Yemekhane hafta içi her gün 11.30 - 13.30 saatleri arası hizmet vermektedir. Her gün 4 çeşit yemek çıkmaktadır. Yemeklerin seçilmesinde ve içeriğinde uzman diyetisyenlerden yararlanılmaktadır.Öğrencilerin yemek ihtiyacı dışında beslenmelerine katkıda bulunmak üzere 9 kantinimiz sabah 07.00’den akşam 23.00’e kadar hizmet vermektedir.  Üniversitemizin öğrencilerinin ve personellerinin sağlık hizmetleri Mediko-Sosyal Merkezinde yapılmaktadır. Aile hekimliği bazında poliklinik hizmetleri, acil müdahele, pansuman, küçük cerrahi müdahalelerinin yanı sıra laboratuvar hizmetleri bu merkezde yapılmaktadır. Mediko-Sosyal Merkezinde 7 hekim, 7 diş hekimi, 4 hemşire, 1 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 biyolog ve 2 idari personelle hizmet verilmektedir. Hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet verilmekte olup, 2 adet tıbbi donanımlı ambulansımız mevcuttur.Gerek görüldüğünde üniversitemiz rektörlüğüne bağlı eğitim, araştıma ve uygulama hastanesine sevk edilerek hastaların tedavi ve muayeneleri yapılmaktadır.
  Adres Pamukkale Üniversitesi Incilipinar Kampüsü 20020/DENIZLI
  Telefonlar Santral 0 258 212 5555
  Faks: 0 258 212 5531


  _________________________________FAKÜLTELER______________________________

  Eğitim Fakültesi:  Fakültemizin baslangicini olusturan Denizli Kiz Ögretmen Okulu 1957’lerde kurulmustur. Daha sonra Denizli Egitim Yüksekokulu’na dönüstürülen okul, 2547 sayili Yüksekögretim Kanunu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Egitim Fakültesi’ne baglanmistir.Bünyesinde İlköğretim,Türkçe,Güzel Sanatlar,Eğitim Bilimleri,Beden Eğitimi ve Spor,Bilgisayar ve Öğr. Teknolojileri bölümlerini bulundurmaktadır.
  Ulasım Garaj’dan: Garajdan II. Ticari yola yürüyünüz.’ Pamukkale Üniversitesi’ dolmuslarina bininiz. Dolmus kampüse kadar gelmektedir.
  Gar’dan: Tren Gar’indan II. Ticari yola yürüyünüz.’ Pamukkale Üniversitesi’ dolmuslarina bininiz. Dolmus kampüse kadar gelmektedir.
  Telefonlar:258.212 55 55
  Fax:258.212 55 24


  Fen Edebiyat Fakültesi:

  Tarih,Türk Dili Edebiyatı,Arkeoloji,Sanat Tarihi,Batı Dilleri ve Edebiyatları,Coğrafya,Felsefe,Psikoloji, Sosyoloji,Fizik,Kimya,Biyoloji,Matematik bölümleriyle eğitim ve öğretim vermektedir.
  Telefonlar :258.213 40 30


  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:

  Üniversitemizin 03.07.1992 tarih ve 3837 sayili kurulus yasasinda öngörülen teskilat yapisinda yer alan Fakültemiz 26.02.1993 tarihinde Isletme ve 21.03.1994 tarihinde de Iktisat Bölümlerinin açilmasiyla egitim ögretime baslamistir. 1994-1995 egitim ögretim yilinda Isletme ikinci ögretim programi, 1997-1998 egitim ögretim yilinda da Iktisat Ikinci ögretim programi,


  2000- 2001 Egitim Ögretim yilinda Kamu Yönetimi programi açilmasiyla ögrenci sayimiz yaklasik 1000’e çikmistir. Bu dönemde Fakültemizden 2000-2001 Egitim Ögretim yilinda 124 ögrenci mezun olmustur. 2001-2002 Egitim ögretim yilinda Kamu Yönetimi Ikinci Ögretim ve Maliye Bölümü Normal ögretim programlarina da 50’ser ögrenci alinacaktir. Egitim Ögretim faaliyetlerine 48 ögrenci, 1 yardimci doçent ve 13 arastirma görevlisi ile baslayan Fakültemiz akademik kadrosu 2001 yili itibariyla 5 profesör, 2 doçent, 8 yardimci doçent, 8 ögretim görevlisi ve 56 arastirma görevlisi olmak üzere toplam 79 ögretim elemanina yükselmistir.

  Fakültemizin 4 bölümünde de Yüksek Lisans programi yürütülmektedir. ADIM projesi kapsaminda Isletme Bölümü ortak doktora programinda yer alacaktir.Fakültemizde akademik ve bilimsel faaliyetlerin yogun olarak yapildigi, ayni zamanda Üniversitemizin bilimsel faaliyetlerinde de kullanilan, yaklasik 200 kisilik kapasiteli, data projeksiyon donanimli ve Internet baglantili konferans salonu bulunmaktadir. 2000-2001 Egitim Ögretim yilinda bu salonda akademik personele ve ögrencilere yönelik olarak 1 Panel, 10 Konferans, 6 Seminer ve 4 Dinleti gerçeklestirilmistir. Bilgisayar laboratuarimiz 20 adet Pentium III özellikli bilgisayar kapasitelidir ve ögrencilerimize uygulamali olarak bilgisayar ve muhasebe dersleri verilmektedir.
  İşletme,Maliye,Kamu Yönetimi,Uluslararası İlişkiler,İktisat,Çalısma Ekonomisi vr Endüstri İlişkileri,Ekonometri bölümleriyle eğitim vermektedir.
  Telefonlar :258.213 40 30


  Mühendislik Fakültesi:

  Mühendislik Fakültesi 1976-1977 yilinda Denizli Mimarlik ve Mühendislik Akademisi olarak, Milli Egitim Bakanligi Halk Egitim Müdürlügü binasinin bir bölümünde egitim ögretime Makine ve Insaat Mühendisligi Bölümleriyle baslamistir. 1979 yilinda Çamlik mevkiinde bulunan Özel Çamlik Koleji’nin bina ve müstemilatlariyla birlikte alinarak bu binaya tasinmis ve egitim ögretimine devam etmistir.1982 yilinda Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kurulmasiyla Denizli Mimarlik ve Mühendislik Akademisi, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizli Mühendislik Fakültesi olarak egitim ögretim faaliyetlerine devam etmistir. DEÜ Denizli Mühendislik Fakültesi binalarinin yetersiz olmasindan dolayi Mühendislik Fakültesi için Kinikli Mevkiinde yaklasik 1000 dönümlük bir arazi kamulastirilmistir. Bu arazi üzerine yapilan binaya 1990 yilinda Insaat Mühendisligi Bölümü tasinmistir. DEÜ Denizli Mühendislik Fakültesi 1990 yilindan itibaren Çamlik Kampüsünde Dekanlik, Makina Mühendisligi Bölümü, Kinikli Kampüsünde Insaat Mühendisligi Bölümü egitim ögretim hizmetlerine 1992 yilinda Pamukkale Üniversitesi’nin kurulusuna kadar devam etmistir.
  < Konu Resmi..>


  DEÜ Denizlik Mühendislik Fakültesi 1992 yilinda Pamukkale Üniversitesi’nin kurulmasi ile Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ismi ile egitim ögretim faaliyetlerine devam etmistir. Kurulusundan beri iki bölüm ile (Makine-Insaat) egitim ögretim faaliyetini sürdüren Fakülte, 1994-1995 egitim ögretim yilinda Jeoloji Mühendisligi, 1995-1996 egitim ögretim yilinda da Gida, Elektrik-Elektronik ve Tekstil Mühendisligi bölümlerine ögrenci alarak egitim ögretim hizmeti vermeye devam etmistir. Ayrica Mühendislik Fakültesinin egitim yapan alti bölümden dört (Makine, Insaat, Elektrik-Elektronik ve Gida Mühendisligi) bölümde ikinci ögretimde yapilmaktadir.Pamukkale Üniversitesinin kurulusu ile birlikte Mühendislik Fakültesinde yeni bölümlerin açilmasi ve ögretim üyesi sayisinin artmasina bagli olarak ile egitim ögretim hizmetlerinde büyük gelismeler kaydedilmistir. Ayrica bölümlerin laboratuar imkanlari artirilarak egitim ögretim hizmetine sunulmustur. Mühendislik Fakültesi bulundugu bölgenin teknik eleman ihtiyacini da gözönüne alarak ihtiyaç duyulan bölümleri açmis ve ögrenci almis, ilerde ögrenci alacagi bölümlerin alt yapisini hazirlamak için 1994 yilindan itibaren çalismalara baslamistir.

  Mühendislik Fakültesi Üniversite-Sanayi isbirligine inanan bu konuda büyük gayretler sarfeden ögretim üye ve elemanlarina sahiptir. Denizli, sayisi her geçen gün artan sanayi ve ticaret kuruluslari ile yaklasik bir milyar dolarlik ihracati, devlete verilen vergide sahip oldugu dördüncülük sirasiyla, ekonomik alanda Türkiye’nin en canli, en dinamik ve en hizli gelisen illerin basinda gelmektedir. Bu sebeple egitim ögretim kurumlarina büyük görevler düsmektedir. PAÜ., Mühendislik Fakültesi de yörenin ihtiyaçlarini karsilayabilecek biçimde egitim ögretimine devam etmekte, mezun ettigi mühendislerle özellikle Türkiye’nin parlayan yildizi Denizli sanayisine büyük bilgi akisi saglamaya devam etmektedir.

  İnşaat Mühendisliği,Makine Mühendisliği,Enüdstri Mühendisliği,Kimya Mühendisliği,Elektrik-Elektronik Mühendisliği,Bilgisayar Mühendisliği,Teknoloji Mühendisliği,Jeofizik Mühendisliği,Çevre Mühendisliği,Tekstil Mühendisliği,Gıda Mühendisliği,Rezerv bölümleri ile gerekli insan gücünü yetiştirmektedir.
  Telefonlar :258.212 55 32
  Fax :258.212 55 32


  Teknik Eğitim Fakültesi:  Fakültemiz Pamukkale Üniversitesi bünyesinde 03.07.1992 Tarihinde 38375 Sayili Kanunla kurulmustur.Fakültemiz Mühendislik Fakültesine ait Üniversite Kampüsündeki binada Idari Birimleri ile faliyetlerini sürdürmektedir. Mühendislik Fakültesi dersliklerinden yararlanilmaktadir.
  Fakültemizde halen faliyette bulunan Makine Egitimi Bölümü ile Bilgisayar Egitimi Bölümü olmak üzere iki bölümü Egitim ve Ögretime devam etmektedir.Makine Egitimi Bölümü Otomotiv Egitimi Ögretmenligi 1.sinif 31, 2. sinif 32, Elektronik ve Bilgisayar Egitimi Bölümü Elektronik Ögretmenligi 1. sinif 31, 2.sinif 30, olmak üzere 124 ögrencimiz bulunmaktadir.
  Makine Eğitimi Bölümü,Elektrik Eğitimi,Eloktronik ve Bilgisayar Eğitimi,Yapı Eğitimi,Tekstil Eğitimi,Matbaa Eğitimi,Metal Eğitimi,Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi bölümleriyle eğitim vermektedir.
  Telefonlar:258.213 75 74
  Fax:258.211 00 98


  Tıp Fakültesi:

  Tip Fakültesi 1987 yilinda Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bagli olarak Izmir’de egitimini sürdüren ’Denizli Tip Fakültesi’ olarak kurulmus, 1992 yiilinda Pamukkale Üniversi’nin kurulmasiyla, bu üniversiteye bagli olarak egitim ve ögretimini Izmir’de vermeye devam etmistir. 1996-1997 ögretim yilindan itibaren 4,5 ve 6. siniflar Denizli’de ögretime baslamistir. 1999-2000 yilindan itibaren tüm siniflar Denizli’de egitim ve ögretim görmektedir. Tip Fakültesi egitim ve ögretimini 1) Egitim-Uygulama ve Arastirma Hastanesi ve 2)Morfoloji Binasinda sürdürmektedir:Egitim-Uygulama ve Arastirma Hastanesi, Doktorlar Caddesinde aktif olarak kullanilan 110 yatak kapasiteli, 4 ameliyat mamasi olan iki binadan ibarettir. Birinci binada yatakli üniteler, Acil Servis, Anestezi ve Reanimasyon, Nörosirürji, Yogun Bakim Üniteleri, Dogumhane, Endoskopi, Ürodinami, Radyoloji, Nükleer Tip, Liyazon, Eczane, Idari Birimler, Yemekhane ve Toplanti Salonu içermektedir. Ikinci binada ise poliklinikler, Merkez Labrotuari ve Hasta Islemleri Birimi yer almaktadir.
  Morfoloji Binasi Kinikli’daki Kampüs alaninda yer almaktadir. Bina, iki bloktan olusmaktadir. Egitim blogunda dekanlik ve idari hizmet birimleri, Probleme Dayali Ögrenim(PDÖ) odalari, sunum salonlari, kütüphane ve diger egitim destek alanlari, Labrotuvarlarin yer aldigi blokta Temel Tip Bilimleri egitim ve arastirma laborutuvarlari ile Patoloji Anabilim Dali yer almaktadir. Ayrica Kinikli Kampüsünde yer alan Kalp Merkezi de 2002 yilinda hizmete girmistir.
  Temel Tıp Bilimleri,Dahili Tıp Bilimleri,Cerrahi Tıp Bilimleri bölümleriyle eğitim vermektedir.
  Telefonlar :258.213 29 40
  Fax :258.213 28 74


  ________________________________ENSTITÜLER_______________________________

  Fen Bilimleri Enstitüsü:  Enstitümüz 03.07.1992 tarih ve 3837 sayili yasa ile Pamukkale Üniversitesi bünyesinde kurulmustur. 1994-1995 Güz döneminde ögretime baslamistir.Enstitünün kendisine ait bagimsiz binasi bulunmamaktadir. Mühendislik Fakültesi içerisinde müstakil bir bölümde faaliyet göstermektedir. Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Egitim Fakültesi’nin derslikleri ve uygulama alanlari ortaklasa kullanilmaktadir.
  Enstitümüzde mevcut anabilim dallarinin faaliyetleri ve lisansüstü egitim, ilgili Fakültelerin Ögretim üyeleri tarafindan gerçeklestirilmektedir.
  Adres:Çamlık Mah. Fakülte Cad. No:30 (Mühendislik Fakültesi içinde) DENİZLİ
  Telefon:0-258 212 55 40
  Fax:0-258 212 55 79


  Sağlık Bilimleri Enstitüsü:  Enstitü 03.07.1992 tarih ve 3837 sayili yasa ile Pamukkale Üniversitesi bünyesinde kurulmustur. 1996-1997 Güz döneminde Biyoistatistik, Biyokimya, Halk Sagligi, Mikrobiyoloji Anabilim Dallarina ögrenci alinarak faaliyete baslamistir. 1997-1998 Güz döneminde bu Anabilim dallarina, Halk Sagligi Hemsireligi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dallari, 1998-1999 Bahar döneminde Anatomi Anabilim Dali, 1999-2000 Egitim-Ögretim yilinda mevcut anabilim dallarina Beden Egitimi ve Spor, Fizyoloji, Tibbi Biyoloji, Biyofizik, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dallari da eklenerek toplam 13 anabilim dalinda egitim-ögretim faaliyetleri devam etmektedir.
  Telefonlar :258.265 53 00
  Fax:258.265 52 19

  Sosyal Bilimler Enstitüsü:

  Enstitümüz 25.02.1993 tarih ve 3837 sayili Kanunla kurulan ve söz konusu kanunun geçici 23. Maddesinin 5. fikrasi geregince Yüksek Ögretim Kurulu Baskanligi’nin 26.02.1993 tarih ve B.30.0.EÖB.0.00.00.03-06.03-801-3576 sayili yasasi ile Pamukkale Üniversitesi bünyesinde kurulmustur. Enstitümüz 1993 yilinda 3 Yüksek Lisans Programi ve 23 ögrenci ile Egitim– Ögretime baslamistir.
  Telefonlar :258.213 40 35

  _____________________________YÜKSEKOKULLAR______________________________

  Çivril Kadir Kameroğlu Sağlık Yüksekokulu:

  Çivril Kadir Kameroglu Saglik Yüksekokulunda 4 yillik lisan egitimi veren Saglik Memurlugu Bölümü bulunmaktadir. Hemsirelik ve Ebelik Bölümleri Bulunmamaktadir. Ögrenciler PAÜ Bilgi Islem Daire Baskanligi Bilgisayar Labaratuvarindan yararlanabilmektedirler.
  Adres:Çivril Kadir Kameroğlu Sağlık Yüksekokulu Müdürlüğü Çivril/20100 Denizli
  Telefonlar :258.713 27 46
  Fax :258.264 68 38


  Denizli Sağlık Yüksekokulu:

  Bölümde 2 Ögretim Üyesi, 7 Ögretim Görevlisi, 8 Arastirma Görevlisi olmak üzere toplam 17 ögretim elemani bulunmaktadir. Yüksekokulumuz hemsirelikte lisans derecesi vermektedir : Ögrenciler PAÜ Bilgi Islem Daire Baskanligi Bilgisayar Labaratuvarindan yararlanabilmektedirler.
  Telefonlar :258.241 05 76
  Fax: 258.241 10 05

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu:

  Pamukkale Üniversitesi kuruluş yasasında (03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı) öngörülen teşkilat yapısında yer alan ve eğitim öğretim faaliyetlerine 1995-1996 eğitim öğretim yılında 21 öğrenci ve 7 öğretim elemanıyla başlayan Yüksekokulumuzun, 2001-2002 eğitim öğretim yılı sonu


  itibariyle akademik personel sayısı; 2 Öğretim Üyesi, 5 Öğr. Gör, 9 Araş. Gör. olmak üzere toplam 16’dır. Yüksekokulumuzda öğretim gören öğrenci sayısı 157’dir.Yüksekokulumuzun eğitim öğretim ve idari faaliyetleri Devlet hastanesi yanında yer alan, eski sağlık koleji binası 1. katında yürütülmektedir.
  Ayrıca Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi eğitim, uygulama ve araştırma hastanesi ile Yüksekokulumuz bünyesinde yer alan el rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, kadın sağlığı ve rehabilitasyonu, kardiyopulmoner rehabilitasyon ve geriatrik rehabilitasyon ünitelerinde yüksekokulumuz öğrencileri uygulamalı eğitim ve yaz stajını yapmaktadırlar.
  Adres: Devlet hastanesi yanı, eski sağlık koleji binası zemin kat.
  Tlf: 0258 2655487
  Fax: 0258 2655487


  Spor Bilimleri ve Teknolojisi :

  Yüksekokulumuz; Kredi Yurtlar Kurumu Kampüsünde Halim Küçük Kapali Spor Salonunda faaliyetlerini sürdürmektedir.
  Telefonlar:258.213 81 03


  Bu yüksekokulların yanı sıra Serinhisar Tütün Eksperliği Yüksekokuluda Pamukkale Üniversitesi bünyesinde eğitim vermektedir.

  __________________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI__________________________

  Bekilli Meslek Yüksekokulu:

  Bekilli Meslek Yüksekokulumuz 2000-2001 Ögretim yilinda Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesine bagli Bilgisayar Destekli Muhasebe ve Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programlariyla ögretime baslamistir. 2001-2002 Ögretim yilinda ayni programlarin Ikinci Ögretim bölümleride eğitim vermeye başlamıstır.
  Bilgisayar Destekli Muhasebe,Biro Yönetimi ve Sekreterlik,Dış Ticaret ve Pazarlama bölümlerini bünyesinde bulundurmaktadır.
  Telefonlar :258.791 14 90


  Çivril Meslek Yüksekokulu:


  Yüksekokulumuz 3837 sayili yasa ile 1992 yilinda kurulmus olup 1995-1996 ögretim yilinda egitim-ögretime baslamistir. Yüksekokul kampüsü Denizli il merkezine 100 km uzaklikta Çivril ilçe merkezindedir. Denizli-Usak sehirler arasi yolcu tasima firmalari ça
  Yüksekokul önlisans egitim-ögretimi vermektedir. Halen Iktisadi ve Idari Programlar Bölümü kapsaminda Bilgisayarli Muhasebe ve Vergi Uygulamalari ile Isletmecilik Programi Normal ve Ikinci Ögretim olmak üzere 4 programda egitim-ögretim yapilmaktadir.

  Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama,İşletme alanlarında eğitim vermektedir.
  Telefonlar :258.713 86 00


  Denizli Meslek Yüksekokulu:

  Yüksekokulumuz Dokuz Eylül Üniversitesine bagli olarak 1987-1988 ögretim yilinda Tekstil ve Elektrik olmak üzere 2 programla ögretime baslamistir. 1990-1991 ögretim yilinda Turizm ve Otelcilik ile Makine programlari eğiitime baslamıstır.
  Telefonlar :258.264 77 07
  Fax :258.263 37 94


  Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekoklu:

  Yüksek Ögretim Kurulu ile Saglik Bakanligi arasinda 10.09.1992 tarihinde imzalanan protokol uyarinca 1993-1994 ögretim yilinda Ulu Çarsi binasinda Pamukkale Üniversitesi Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Ebelik programi açilmis ve ögretim faliyetlerini sürdürmektedir.
  Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği,Anestezi,Tıbbi Dökümasyon ve Sekreterlik,Tıbbi Labaratuar bölümleriyle eğitimini sürdürmektedir.
  Telefonlar :258.241 05 76
  Fax :258.241 10 05


  Honaz Meslek Yüksekokulu:

  Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu 2000-2001 ögretim yilinda Egitim-Ögretime baslamistir. 2000-2001 Egitim-Ögretim yilinda Bilgisayar Destekli Muhasebe Programina 30 ögrenci, Dis Ticaret Programina 30 ögrenci olmak üzere 60 ögrenciyle faaliye


  2000-2001 Egitim-Ögretim yilinda ögrenime giren Bilgisayar Destekli Muhasebe Programi ile Dis Ticaret Programlari ilk mezunlari vermistir.
  Pamukkale Üniversitesi, Yapı İşleri Daire Başkanlığının uygun gördüğü biçimde ve standartlara uygun olarak Honaz Meslek Yüksekokulunda her biri 50 öğrencilik 14 adet derslik, kütüphane olarak kullanılmaya müsait odaları bulunmaktadır. SOSYAL VE KÜLTÜREL ALANLAR: Honaz ilçe merkezinde Pamukkale Üniversitesi Honaz Meslek Yüksekokulu öğrenci ve personelin ihtiyacına cevap verecek şekilde misafirhane, lojman, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yaptırılan tam teçhizatlı 300 kişilik öğrenci yurdu, mutfak ve yemekhanesi (okul ve yurt binasında ayrı ayrı olmak üzere ), açık spor tesisleri, sağlık ünitesi (50 yataklı Honaz Hastanesi ve Sağlık Ocağı), garajı ve çamaşırhanesi, restoran ve kafeleri bulunmaktadır.
  Bilgisayarlı Muhasebe,Dış Ticaret,Bankacılık,Pazarlama,İşletmecilik alanlarında eğitim vermektedir.
  Adres:pamukkale Üniversitesi, Honaz Meslek Yüksekokulu Honaz/DENIZLI
  Tel. : +90 258 811 10 60
  Faks : +90 258 811 10 62

  Pamukkale Üniversitesi bünyesinde Acıpayam Meslek Yüksekokulu,Buldan Meslek Yüksekokuluda bulunmaktadır.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ağustos 2016
 5. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ağustos 2016
 6. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Denizli yemekleri

  -Yöresel Yemekler :

  Denizli'de geleneksel yemek türleri ve beslenme alışkanlıkları sürmektedir. Kedi börülcesi çorbası,Mercimek çorbası,Domates çorbası, kuru börülce çorbası, Tarhana çorbası, ovmaç çorbası gibi yöreye özgü çorba türleridir. Et yemeklerinin başlıcaları tas kapaması, kumbar dolması, sirkeli et, nohutlu et, Tandır,kol dolması, ciğer sarma, saçta işkembedir.

  Denizli mutfağının temelini sebzeli yemekler oluşturur.Özellikle patlıcan yemek çeşitleri çoktur. Kuru patlıcan dolması, patlıcan gözlemesi gibi vb. Taratorlu börülce salatası, ebe gümeci salatası, filiz salatası Yöreye özgün salata türleridir.
  Börek ve tatlı türlerinde Ege Bölgesi özellikleri görülür. Yufka, şipit, bazdırma evlerde yapılan ekmekledir. Yöredeki beslenme alışkanlıklarından biri de yatmadan önce yenen “yat geber ekmeği”dir. Kışın darı, kavurga, ceviz, kestane; yazın türlü meyveler, salatalık, kavun, karpuz yenir.

  -Mahalli Yemek Tarifleri ve Özellikleri :

  Bölgemiz itibariyle tanınan fakat yerleşim mahalleri itibariyle değişiklikler gösteren mahalli yemeklerimizden bazılarının özellikleri aşağıya çıkarılmıştır.

  -Çaput Aşı :

  Toplanan taze bağ yapraklarından yapılır,yapraklar küçük parçalar halinde doğranır. Üzerine yağ ilave edilerek haşlanır. Sonra pirinç ve etle birlikte pişirilir. Üzerine yoğurt dökülerek yenir.

  -Alaçora :

  Haşlanmış kuru fasulyenin üzerine tereyağı ve bulgur ilave edilir, tuz,biber ve su konulduktan sonra suyu çekilinceye kadar pişirilir.

  -Un Çorbası :

  Salça, yağla kızartılır. Un, kızartılmış yağla kavrulur. Yeterince su, tuz, biber ilave edilirek kaynatılır. Sıcak içilir.

  -Darı Ekmeği :

  Mısır unu yeteri kadar tuz, su ilave edilerek yoğrulur. Sonra sac üzerinde pişirilir. Sıcak iken üzerine tereyağı sürülüp, üstüne peynir konulup yenir. Soğuk sütün içine soğuk darı ekmeği doğranarak da yenir.

  -Ayran Ufaklaması (Doğrameç) :

  Yoğurda tuz konarak ayran haline getirilir. İçine mısır ekmeği doğranır ve kaşıkla yenir. Acı biber ve domates salatası ile de lezzetli olur.

  -Tirit :

  Buğday, mısır, bakla, nohut ve kuru fasulye haşlanır.. İçine toz kırmızı biber, karabiber, tuz konur ve kaynatılır.. Az sulu piştikten sonra indirilir. Servis yapılır. Üstüne badem içi, ceviz içi fındık kırması konularak kaşıkla yenir. Özel günler ve misafirler için bir eğlence ve toplanma vesilesidir.Acıpayam yöresinde çocukların ilk dişinin görüldüğümde pişirilip dağıtılır. Ayrıca hayır için pişirilip çocuklara dağıtılır.

  -Tarhana Çorbası :

  Yazın hazırlanıp kurutulan tarhana bir miktar suda eritilir. Bir tencerede kızartılan salça, yağ,kıyma ve sarımsağın üzerine ilave edilerek yeterince su eklendikten sonra kaynayıncaya kadar karıştırılır, İyice kaynadıktan sonra sıcak sıcak yenir.

  -Karın (Mumbar) Dolması :

  Pirinç, kıyma, karabiber, kimyon ve tuz dolma içi hazırlandığı gibi karıştırılır. Karışım bol su ilave edilir. Karışım bir huni veya lamba şişesi yardımıyla mumbarın ağzından doldurulur. bir kapta su ilavesiyle pişinceye kadar kaynatılır. Sıcak olarak servis yapılır. Soğuyan dolma dilimlenip tereyağında kızartılarak da yenir.

  -Denizli Turşusu :

  Biber, taze fasulye, salatalık, gök domates bir teneke veya küp içine yerleştirilir. Üzerine tuzlu sirke veya limon tuzu ilave edilir. Sarımsak soyularak içine atılır.Kabın ağzı sıkıca kapatılır.Bir müddet sonra turşu hazırdır.

  -Patlıcan Kebap :

  Bir tencerede kuşbaşı et tereyağı ile birlikte kavrulur, salça ilave edilip pişirilir. Ayrı bir yerde taze patlıcan soyulduktan sonra dilimlenerek doğranıp, yağda kızartılır. Kızaran patlıcanlar tepsiye döşenir. Pişen etler patlıcanın üzerine konur. Üzeri domates ve yeşil biberle süslenir. Tuz ve karabiber konur. Fırında pişirilir.

  -Kaçamak :

  Yarım litre tuzlu su kaynatılır. Su kaynamaya başlayınca, içine serpilerek üzere yeteri kadar un katılır. Bu işlem yapılırken, diğer taraftan tahta bir kaşıkla hızla unlu su karıştırılarak, karışım birbirlerine iyice yedirilir. Karışım koyu bir muhallebi kıvamına gelinceye kadar devamlı karıştırılır. Bir tavada kızdırılmış yağa bir miktar kırmızı biber eklenir. Kırmızıbiberli yağ tenceredeki unlu karışıma eklenerek servis yapılır .

  -Kuzu Çevirme :

  Bütün kuzu eti iyice temizlenerek tuzlanıp biberlenir. Hafifçe sulandırılmış salça içine ve dışına sürülerek terbiye edilir. İçine lezzetli olması için kekik konur. Hazırlanmış olan kuzu eti yakılan odun közü üzerine dikilen çatal kazıkların üzerine bir kazığa geçirilerek oturtulur. Et iyice pişinceye kadar arada sırada çevrilerek pişirilir. Pişirme işlemi bir çukur kazılıp et içine sallanarak da yapılabilir.

  -Sıyırma :

  Ayşe kadın fasulyenin tazeleri toplanıp, yıkanır, temizlenir ve toprak tencereye konur. Üstüne biraz patates eklenerek yeterince su konur. Taze birkaç kabak yaprağı örtülerek, üzerine ağırlık yapması için bir taş konur. Pişirinceye kadar ateşte tutulur. Pişince ateşten alınır ve suyu süzülür. Bir tepsi üzerine ters çevrilerek dökülür. Patatesler üzerinden alınıp, tuzu ekilir.Soğan ve közlenmiş biberle birlikte yenir.

  -Arabaşı :

  Özellikle yüksek bölgelerimizde kış mevsimlerinde pişirilir. Av hayvanlarının etinden ya da tavuk eti ile yapılır. Tavuk ve av hayvanlarının etleri iyice pişirilir. Acılı ekşili et suyuyla hamur yoğrulur ve pişirilir. Büyük bir siniye dökülerek soğutulur. Hamurun ortası açılır,et sulu çorba buraya konulur. Kaşıkla hamur alınıp çorbadan kaşıklanarak yenilir.

  -Et Çevirmesi :

  Babadağ ve Sarayköy yöresinde daha yaygındır. Koyun sırtlarından yağ kesilir. Bu yağlar baharatla ovularak bir şişe dizilerek serin bir yerde bir süre bekletilir. Kuru soğan kıyılarak salça ile ovulur. Köz halinde olan kömür üzerine, şişlere dizilen yağlar pişmeye bırakılır. Yağlar pişerek akmaya başlayınca yufkalara sıra ile basılarak emdirilir. Yağlar iyice küçülünce ye kadar bu işleme devam edilir. Daha sonra iyice emdirilen yufkalar salçalı soğanla siniler üstünde servis yapılır.

  -Yoğurtlu Patlıcan Gömmesi :

  Közde pişirilen patlıcanların kabukları soyulur. Yağ içinde tekrar pişirilir. Ayrı bir tabakta koyun yoğurdu ezilir, içine sarımsak eklenir.. Yağda pişirilen patlıcanın üstüne yoğurt dökülerek karıştırılır.. Üzerine eritilmiş tereyağı gezdirilir. Sıcak olarak taze soğan, tere, maydanoz, nane, biber kızartması, taze biberle birlikte yenir.

  -Et Kapaması :

  Genellikle Babadağ yöresinde pişiririlen bir yemek çeşididir. Koyun, oğlak veya kuzu eti küçük parçalar halinde doğranır, salça ile ovulur. Sarımsak, soğan ve patates doğranır,Hepsi bir tencerenin içine doldurulur. Üzeri bir tava ile kapatılır ve tencere ters vaziyette kömür ateşinin üzerine konur ve pişmeye bırakılır. İstenirse tavanın boş kenarlarına pirinç ilave edilebilir veya suyu ile de ayrıca pilav pişirilebilir.. Et kapaması sıcak olarak, yanında salata ile servis yapılır.

  -Sura :

  Koyun veya keçi etinin kaburga kısmının etinden yapılır. Etli kaburganın et kısmı kemiğinden ayrılarak açılır. Kemik ile et arasına pirinç, karabiber, kırmızıbiber ve baharat çeşitleri konup et kapatılarak dikilir. Sonra bir tencere içine oturtarak az su ve tuz ilavesiyle pişmeye bırakılır. Piştikten sonra olduğu gibi sofraya konur, sıcak olarak yenir. Bu yemek genellikle Kale ilçemiz ve köylerinde yapılmaktadır.

  -Keşkek :

  Orta Asya'dan bu yana milli yemeklerimizden biridir keşkek. Keşkek en çok Babadağ'da usulüne uygun olarak yapılır. Keşkeğin ana maddesi yağlı keçi veya koç eti ile dövülmüş buğdaydır. Genellikle düğünlerde yapıldığı için, bu tarifimiz 750 kişiliktir. 40-45 kg. kadar yağlı keçi veya koç eti, 30 kg. dövülmüş beyaz buğday, 2 kg. tereyağıdır. Büyükçe bir kazan içinde buğday, başka bir kazanda et normal ateşte pişirilmeye başlanır. Buğday piştikçe ağır ağır ara sıra karıştırılır ve pişen etin suyundan eklenir. Et iyice piştikten sonra çıkarılır ve kemiğinden ayrılır ve iyice ezilir ve tamamen pişen buğdayın içine eklenir ve karıştırarak bir süre daha pişirilir. Daha sonra tereyağı bir tavada kızartılır.. Üzerine kırmızı biber ilave edilir. Keşkeğin üzerine tabaklara konduktan sonra gezdirilir. Yanında turşu veya salata ile birlikte yenir.

  -Gındıra Çorbası :

  Ayıklanan ve temizlenen gındıra önce sıcak suda haşlanır. Haşlandıktan sonra kabuğundan ayrılır. Haşlama suyuna yağda kavrulmuş soğan ilave edilir. Ayrıca erik, ekşi ve tuz katılır. Sonra on dakika kadar daha kaynatılarak yenir. Gındıra çorbası, genellikle Çameli yöremizde yapılmakta olup lezzetli ve bol C vitaminlidir. Gındıra ayrıca bulgur ve pirinç pilavlarına da karıştırılarak yapılabilir.
   
 7. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  denizli gelenekleri

  DÜĞÜN ve BAYRAMLAR

  Denizlinin ilçe ve köylerinde mahalli yemekler ve sofra adabı eski gelenek ve göreneklerimizin çizdiği kurallarla genellikle devam etmektedir. Yemekler ailelerde toplu halde büyük bir sofra etrafında toplanılarak yenilir. Sofrada büyüklere saygı şarttır.

  Bazı köylerimizde toplu halde yemek yeme geleneği devam eder. Mahallenin erkekleri toplu av tertip ettikleri gün kadınlar hazırlık yaparlar. Avlanma sonunda getirilen av etlerinden de hazırlanan yemekler toplu halde yenir. Ayrıca kış günlerinde komşular toplu şekilde mahalli yemeklerle sofralar kurularak birbirlerine saygı geleneği içinde sofra adabım sürdürürler.

  Askerlik çağma gelip askere gidecek gençler, değişik kaza geçirenler, ölenler için ve doğumlardan sonra dini kurallar içinde yemek sofraları düzenlenir.

  DÜĞÜN:

  Çevremizde evlenmeler görücü usulü ile yapılmaktadır. Esini beğenen erkek sevdiği kızı ailesine bildirmekte, ailenin büyükleri "Allah'ın emri Peygamber'in kavli" ile kızı ailesinden istemekte*dirler.

  Kız tarafının gönlü olursa bir nişan yapılmaktadır. Hatta nişandan evvel kız tarafına bir inanmalık gider, inanmalık iki taraf için sözleşmedir. Nişan bittikten sonra düğün hazırlıklarına geçilir. İki tarafta düğün için belirli bir tarihte anlaşırlar. Düğünler genellikle sonbaharda yapılır. Çünkü artık ürünler tarladan kaldırılmış, düğünde kesilecek etlik hayvanlar gelişmiştir. Çameli yöresinde düğün üçgün üç gece sürer. Günümüzde bazı düğünler balo tören*leri şeklinde yapılıyorlarsa da bunlar azınlıktır. Ekseriyetle düğünler cuma akşamı başlar, pazar akşamı biter. Bazen salı akşamı başlayıp perşembe akşamı sona erer.

  Düğünün birinci günü kapma günüdür. Bu gün adım gençler için tertip edilen bir kapma yarışından almaktadır. Bu gün oğlan evinde davullar çalmakta, konuklar ağırlanmaktadır. Türküler söylenir, davulun önünde mahalli oyunlar oynanır. Mevsim uygun olduğu günlerde evin önüne bir ateş yakılır, oyunlar bu ateşin çevresinde oynanır. Bu ateşe meşale denir. Kapma günü kız evinde de eğlencel-' er yapılır. Gelin ve arkadaşları şakalaşır, oynaşırken aynı zamanda konuklarda ağırlanır.

  Düğünün ikinci günü kına günüdür. Bugün adım kına yakma töreninden alır. Bu günün gündüzünde davullar eşliğinde oğlan evinden kız evine bir etlik hayvan, konukların ağırlanmasında kul*lanılacak şeker, yağ, bulgur, keşkek gibi türlü gıda maddeleri gider. Davul kız evinin önünde bir kaç saat çalar, oğlan evinden gelenler yemeklerin! yer kahvelerim' içerler.

  Kına günü öğleden sonra oğlan evinden gelen çalgı ile kız evin*den gelinin çeyizleri gider. Çeyiz yüklü araba davul sesleriyle yol alır ağır ağır, oğlan evine varır. Artık oğlan evinde büyük bir sevinç ve sağa sola koşuşan kadınlar vardır. Kız tarafından çeyiz getiren kadınlar, oğlan evindeki kadınlar tarafından karşılanır. Birlikte gelen çeyiz oğlanla gelinin oturacağı eve yerleştirilir. Sonra yemekler yenir ve kız evi tarafı uğurlanır.

  Kına gecesi oğlan evi çok neşelidir. Okularla düğüne gelen konuk*lar sofralarda ağırlanır. Sazlar çalınır, türküler söylenir. Gençler ve isteyen konuklar meşalenin önünde veya sofranın bulunduğu odada oynarlar. Ondan sonra damada kına yakma törenine geçilir. Damadın bir eli yumuludur. Gençler ve sağdıç bir halka oluştururlar, davul bu halkanın (etrafında) bir tarafında yerini alır. Kına töreni kına havası ile başlar. Tabakta karılan kınayı taşıyan sağdıç damadın yanındadır.

  Burada kesintilerle devam eden kına havası büyük bir coşku getirir. Kesintiler de davul kıvrak havalar çalar, tüm gençler halkanın etrafında davulla yerel oyunlar oynarlar.

  Törenin sonunda sağdıç; (hadin damadın avcunu açtıralım) der. Bu çağrıya anne babası da dahil damadın tüm yakınları halkanın etrafında toplanır. Bunlar damada belirli bir para yardımı için toplanmışlardır. Sıra ile damadın tüm yakınları ve damadın genç arkadaşları çağrılır. Herkes gönlünce yardımım yapar. Damat avu-cunu açar, kına yakımına geçilir. Ve kına töreni sona ermiştir.

  Kına gecesi kız evine ait geniş bir salon yada bahçede kız kınası yakılır. Gelin ve arakadaşlar, gelinlik kızlar delbek önünde (delbek ritim sazın yerel adıdır) neşeli oyunlar oynarlar. Oynayan kızlara para çevrilir. Bu oyunları bilhassa oğlunu evlendirmek isteyen annel*er dikkatle seyrederler. Anneler gönüllerinde müstakbel gelinlerin! seçme gayreti içine girerler.

  Gece yarışma doğru kız kınası dağılır. Gelin ve yakın arkadaşları kız evine giderler. Odanın birinde gelinin ve kız arkadaşlarının ellerine ayrıca gelinin ayak parmaklarına kına yakılır.

  Düğünün üçüncü günü "Gelin alma" günüdür. Bu arada damadın damatlıkları giydirilir. Oğlan evi saat 12.00-13.00 sıralarında kız evine damat ve büyük bir kalabalık gider. Gelen tüm konuklara yemek çıkar, masalar kurulur, davullar çalar, oyunlar oynanır. Bu arada gelin hazırlanmıştır. Damat gider kayın babasının ve kayın validesinin ellerini öper. Gelinin elinden babası tutar ve gelini damadına teslim eder. Damat ve beraberindekiler gelin arabasına doğru yol alırlar, bu arada davul gelin havasım çalar. Düğüne katılanlar hep beraber arabalara doğru giderler.

  Bu arada gelin arabasına gelinin küçük erkek kardeşi yoksa küçük yaştaki bir yakını gelin arabasına binmiştir. Bir türlü arabadan inmez. Gelinin arabaya binmesine izin vermez. Damadın yakınları sorunu çözümlemek için harekete geçerler. Gencin niyetini sorarlar. oysa onun niyeti bellidir. Bahşiş almak isteyen kişi de teklif edilen parayı kabul etmez. Pazarlık yapılır, sonunda damat tarafının varlığına göre bahşişte karar kılınır. Arabadaki iner, gelin ve damat birlikte gelin arabasına binerler. Düğün konvoyuna katılan her arabaya kız evi tarafından birer duru takılır.

  Gelin arabası başta, bir gencin taşıdığı bir bayrakla oyun havaları çalarak hareket eder. Ardında da gelin arabası ve konvoya katılan diğer arabalar oğlan evine doğru yol alırlar. Gelin alayı oğlan evine vardığında herkes arabalardan iner, yalnız gelin ve damat arabada kalır. Davul bütün coşkusu ile çalar ve gençler yeniden oynamaya başlar. Damat ve gelin yeni bir yaşama başlamanın heyecanıyla oyunların bitmesini beklerler. Bu arada sağdıç gelir ve damadı oyuna davet eder. Damat ve arkadaşları zeybek ve yerel oyunlar oynarlar. Düğüne katılanlar artık seyircidir. Genç oyuncular biraz da yeteneklerini ve yiğitliklerini gösterme duygusu içinde coşkuludurlar.

  Bu oyunlar hava kararıncaya kadar devam eder. Nihayet sözü dinlenen bir kişi araya girerek, düğün töreninin son bulduğunu ve damatla gelinin yalnız bırakılması gerektiğin! hatırlatır. Davul durur ve düğüne katılanlar arabalarıyla oğlan evini yavaş yavaş terk eder.

  Düğün artık sona ermiştir. İki gencin kurdukları yeni bir yuvanın bacası tütmeye başlamıştır. Tuz torbası damadın boynuna geçmiştir. Hayırlı geçincemeler....

  BAYRAM:

  Bayramlar toplumumuzda olduğu gibi iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlardan bir bölümü tüm islam aleminde aynı zamanda kutlanan dini bayramlardır. Uç gün süreyle kutlanan ramazan bayramı, dört gün süreyle kutlanan kurban bayramı dini inançlarımızın ve geleneklerimizin çizdiği kurallara göre kutlanır. Dini bayramlardan bir gün önce aileler mezarlıkları ziyaret ederler. Yardımlaşma artar. Bayram günü yakın akrabalar yaşlıları bayram süresince ziyaret ederler.

  Milli bayramlarda tarihimizin belirli dönüm noktaları simgelenmektedir. Milli idarenin belirlediği kurallara göre okullarımız ve halkımızın katıldığı törenlerle kutlanır. Yakın tarihimizin önemli olay*ları geleceğe ışık tutacak şekilde dile getirilir.
   
 8. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  denizli genel bilgiler

  Anadolu Yarımadası’nın güneyinde yer alan Denizli’nin bir bölümü Ege, bir bölümü Akdeniz bir bölümü de İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Denizli’nin kuzeyinde Uşak, doğusunda Afyonkarahisar ve Burdur, güney ve güneybatısında Muğla, batısında Aydın, kuzeybatısında da Manisa illeri bulunmaktadır. Üç ayrı bölgede yer aldığından ötürü yüzey şekilleri de büyük çeşitlilik gösterir. İlin güney ve doğu kesimleri Torosların batı uzantıları ile engebelenmiştir. Güneybatı sınırından il topraklarına giren ve kuzeydoğuya doğru uzanan Gölgeli Dağlarının en yüksek noktası Bozdağ’ın Eren Tepesi’nde 2.419 m.ye ulaşır. Ayrıca güneydoğuda Burdur ile olan sınırını Boncuk Dağı (2.418), Yaylacık Dağı (2.114) ve Güre Dağı (2.030) engebelendirir. Gölgeli Dağlarının kuzeybatısındaki Doğu Menteşe Dağları da ilin batı sınırını oluşturmaktadır. Bu dağ topluluklarının kuzeyinde, orta kesiminde, doğudan batıya sıralanan Eşeler Dağı, Ak Dağ ve Karıncalı Dağı bulunmaktadır. İl sınırları içerisinde Eşeler Dağı’nın en yüksek noktası Honoz Doruğu’nda 2.528 m.ye ulaşır. Bu yükselti aynı zamanda Ege Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Aydın Dağlarının doğu uzantıları batıdan il topraklarına girer ve kuzeye doğru gidildikçe de yükselti azalır. İlin kuzey kesimindeki Çökelez Dağı (1.841), Beşparmak dağı (1.612), Çatma Dağı da (1.930 m.) il sınırları içerisindeki diğer yükseltilerdir. Ormanlar il alanının %44’ünü kaplar ve bunlar daha çok güneyde yoğunlaşmıştır. Kızılçam, karaçam, sedir, ardıç, meşe, kestane, çınar, karaağaç, sandal ağacı, kayın, dişbudak ve mersin ağaçları bulunmaktadır.

  Denizli’de özellikle Pamukkale’de mineralli suların oluşturduğu travertenlerden dolayı ününü antik çağlardan bu yana sıcak ve mineralli (kalsiyum oksitli) su kaynaklarından almıştır. Ayrıca bölge uzun bir tektonik fay hattı üzerinde yer alır. Bu yüzden de çok sayıda termal ve su kaynakları bulunmaktadır. Pamukkale’deki termal kaynak çok fazla kalsiyum tuzları ve karbondioksit gazı kapsadığından kalsiyum çökelekleri meydana getirir ve bu durum da bir doğa mucizesini oluşturur.

  Denizli akarsu bakımından da oldukça zengindir. Türkiye’nin en büyük akarsularından biri olan Büyük Menderes, Işıklı Gölü’nden çıkar, önemli kollarından olan Aksu Çayı (Çürüksu Çayı) Honaz Dağı ile Kaklık, Kocabaş yörelerindeki suları toplar. Büyük Menderes’in önemli bir diğer kolu olan Akçay da güneybatıda Muğla ile olan doğal sınırını çizer. İlin Büyük Menderes’ten sonra ikinci büyük akarsuyu da Dalaman Çayı’dır. Baraj göllerinin dışında il toprakları içerisinde irili ufaklı göller bulunur. Bunların en önemlilerinden biri de, büyük bölümü Afyonkarahisar sınırları içerisinde kalan Acı Göldür. Kuzeybatıda Sazan dağı düzlüğünde yer alan Süleymaniye Gölü de ikinci büyük gölüdür. Denizli’deki bu akarsular üzerinde sulama kanalları, regülatörler ve barajlar kurulmuştur. Bunlar Böceli Regülatörü, Kemer Barajı, Adıgüzel Barajı ve Buldan Barajıdır. İlin en zengin tarım alanları Büyük Menderes’in suladığı Buldan-Sarayköy Ovası ile Aksu’nun suladığı Denizli-Çürüksu Ovasıdır. Ayrıca Buldan’a doğru genişleyen Sarayköy Ovası 350 km2’lik bir alanı kaplar. Böcekli Köyü’nden başlayarak Pamukkale’ye kadar uzanan Denizli Ovası Sarayköy Ovası ile birleşir. Büyük Menderes’in suladığı Çivril ve Baklan Ovaları da ilin en geniş düzlükleridir. Tavas Ovası 300 km2’lik bir alanı kaplar ve Yenidere tarafından sulanır.Ayrıca Kaklık, Hanbat, Eskere ve Acıpayam ovaları da ildeki diğer önemli düzlüklerdir. Denizden yüksekliği 428 m. olan Denizli’nin yüzölçümü 11.868 km2 olup, toplam nüfusu 850.029’dur.

  Denizli’nin ekonomisi tarım, hayvancılık, tavukçuluk, turizm ve imalat sanayiine dayanmaktadır. Tarımsal ürünler olarak buğday, arpa, baklagiller, nohut, pamuk, haşhaş, şekerpancarı, tütün, anason, susam yetiştirilir. Sebze ve meyveciliğin önemli olduğu ilde elma, armut, ayva, badem, kiraz, şeftali ve nar gibi meyveler yetiştirilir. Sebzecilik 1970’lerden sonra büyük gelişme göstermiştir. Özellikle Pamukkale yakınlarında jeotermal enerjiden yararlanılarak seracılık yapılmaktadır. Denizli Tarımsal Gelişme Projesi çerçevesinde kavun, karpuz gibi bostan ürünleri önem kazanmıştır. Zeytin ve antep fıstığı üretimi ise oldukça sınırlıdır. Hayvancılık 1950’lerden sonra ovaların bitkisel üretime yönlendirilmesi ile gerilemiştir. Günümüzde daha çok mera hayvancılığı biçiminde en çok koyun, kıl keçisi ve sığır yetiştirilir. İle özgü uzun ötüşlü Denizli Horozları ile ünlü olarak saf Denizli ırkı horoz ve tavuk yetiştiren üretme istasyonları bulunmaktadır. Hayvansal ürünlerden kaynaklanan süt, et, yumurta ve deri, üretimi de önemlidir. Akarsularda ve göllerde tatlısu balıkçılığı yapılır istakoz üretilir. Denizli’de imalat sanayi 1970’lerden sonra daha da gelişmiş, büyük ölçüde evlerde sürdürülen el dokumacılığı ün yapmış, ihracata yönelinmiştir. Ormanlarından tomruk, maden ve tel direği, çıra, reçine, sığla yağı ve yakacak odun çıkarılmaktadır. Ayrıca Denizli’de XIX.yüzyıldan bu yana krom madeni çıkarılmıştır.

  Denizli’nin tarihi çok eskilere inmektedir. İlin kuzeydoğusundaki Çivril, Beycesultan’da kalkolitik Çağa ait buluntuların ortaya çıkması yöre tarihinin MÖ.5000-4000’lere kadar indiğini göstermektedir. Bugünkü kent merkezinin bulunduğu yerde Milyas isimli bir yerleşim bulunuyordu. MÖ.1800’lerde Arzava Siyasal Birliğinin Myra bölgesinde yer alan Denizli, Hititlerin egemenli altında bulunmuştur. Hititlerin 1100’lerde yıkılmasından sonra yöre Lydialıların egemenliği altına girmiş, bu duruma MÖ.546’da Pers Kralı II.Kyros son vermiştir. Bu arada Milyas halkı Perslere karşı uzun süre direnmiştir. MÖ.334’te Büyük İskender Pers egemenliğine son vererek Denizli yöresini de ele geçirmiştir. Büyük İskender’in ölümünden sonra (MÖ.323) Lysimakhos’a bağlanan yöre, MÖ.261’e kadar seleukosların yönetiminde kalmıştır. Bu arada Seleukos Kralı II.Antiokhos karısı Laodike adına Denizli’nin yakınlarında Laodikeia antik kentini kurmuştur. Pergamon Kralı Attalos Seleukosları yenilgiye uğratmış ve Roma’ya vasiyet yoluyla topraklarını verinceye kadar da Pergamon Krallığı yörede egemenliğini sürdürmüştür. Bölge Roma ve Bizans dönemlerinde gelişerek önem kazanmıştır.

  Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Kutalmışoğlu Süleyman Şaha bağlı beyler, yöreyi ele geçirmiş, bu durum I.-II.- III. Haçlı Seferlerine kadar sürmüştür. Bu dönemlerde yöre Haçlılar, Bizanslılar ve Selçuklular arasında sürekli el değiştirmiştir. Germiyanoğulları 1368’de buraya hakim olmuşsa da 1391’de Yıldırım Beyazıt burasını Osmanlı topraklarına katmıştır. Yıldırım Beyazıt’ın Ankara Savaşı’nda Timur’a yenilmesinden sonra Germiyanoğulları yeniden yöreye hakim olmuşlardır. Kısa bir süre Karamanoğulları buraya hakim olmuş, ardından 1429’da kesin olarak Osmanlı topraklarına dahil olmuştur.

  Tanzimat döneminde Aydın vilayeti, Aydın sancağına bağlı bir kaza olan Denizli 1883’te sancak olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda Kuvay-ı Milliye’nin örgütlenmesinde etkili olmuş, bazı ilçeleri Yunan işgaline uğramıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra da il konumuna getirilmiştir.

  Yörede Laodikeia, Apollania Salbakos, Apollonos Hireon, Attuda, Colosae, Herakleia Salbakos, Hierapolis, Sebastopolis, Tabai ve Tripolis antik kentleri bulunmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait yapılar arasında Denizli-Eğridir yolu üzerinde Goncalı Köyü’ndeki Akhan, Denizli’nin 20 km. kuzeyinde Honaz bucağında Sultan II.Murat Camisi (XV.yüzyıl), Denizli Hürriyet Meydanı’nda Yeni Cami bulunmaktadır. Ancak bunlar günümüze iyi durumda gelememiştir. Acıpayam’da Yazır Camisi (1801), Çal ilçesinde Eski Pazaryeri Camisi, Yatağan Baba Türbesi (XVI.yüzyıl), Çogaşlı Köyü Çeşmesi (1776-1834), Çardak’ta Çardakhan Kervansarayı (1230), Çivril’de Şavranşah-Şavran Camisi (1882), Dedeköy Camisi, Sarayköy’de Ahmetli Köprüsü (Ak Köprü), Baklan Boğaziçi kasabasında Boğaziçi Cami, Mehmet Gazi Türbesi, Ahi Sinan Türbesi, Mahmut Gazi Türbesi, Hüsamettin Bey Türbesi ilin belli başlı eserleridir. Ayrıca Denizli'de Türk sivil mimari özelliklerini yansıtan evler de bulunmaktadır.
   
 9. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Denizli Tarihi

  Denizli şehri, ilk defa bugünkü şehrin 6 km. kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Bu şehir M.O.( 261 - 245 ) yılları arasında, Suriye Kralı II. Antiyokustheos tarafından kurulmuş ve karısının adına izafeten LAODICIA denilmiştir. Türkler Denizli havalisini zaptettikten sonra, şehrin suyunun bol bulunduğu bugünkü Kaleiçi mevkiine naklettirmişlerdir.
  Denizli adına, tarihi kaynaklarda başka başka isimler olarak rastlamaktayız. Selçuklu kayıtları ve Denizli mahkemesi serciye sicilleri (Ladik) ismini vermektedir. Ibni Batuta'nın seyahatnamesi (Tunguzlu) denilmektedir. Mesalikullebsar'da da (Tunguzlu) olarak kaydedilmiştir.
  Timurlenk'in zafer namesini yazan, Ser afettin Zemdi (Tenguzlug) ve (Tonguzlug) gibi iki isimden bahsetmektedir. Tensiz kelimesi eski Türkçe'de Deniz demektir. Tunguzlu ise bugünkü imlasıyla Denizli demektir. Netice olarak Denizli adi, Tunguzlu ve Tunguzlu kelimelerinin zamanla ağızdan agıza, Denizli kelimesi haline gelmesinden bugünkü seklini almıştır.

  Kronoloji


  M.O. 4000'ler
  Kalkolitik donem

  M.O. 3000 - 2000
  ilk Tunç Cağı

  M.O. 2000 - 1200/1100
  Orta Tunç cağı ve Son Tunç cağları

  M.O. 1800
  Denizli'nin Arz ava Sayasal Birliği içinde yer olması

  M.O. 1200
  Deniz kavimleri göçü

  M.O. 1100'ler
  Deniz kavimleri göçüyle Hitit Devleti'nin yıkılması

  M.O. 546
  Ahamenis Kralı II.Kiros'un Lidya Krallığı'nı ortadan kaldırması

  M.O. 360
  Hellespontos, Misya, Lidya ve Karya satraplarının Pers merkezi yetkesine bas kaldırışı

  M.O. 334
  Büyük İskender'in Anadolu seferi ile Denizli yöresindeki Pers etkinliğine son verilmesi

  M.O. 246
  ll.Antiokus'un karisi Laodikeia'yı ziyareti sırasında Laodikeia kentinin kurulması

  M.O. 188
  Roma, Bergama, Selevkoslar arasında barış antlaşmasının yapılması

  649
  Muaviye'nin Kıbrıs seferi

  1070
  Türklerin Denizli'de ilk kez görülmeleri

  1077
  Denizli'nin Türklerce fethi

  1097
  Kentin Bizansın eline geçmesi

  1102
  l.Kılıç Arslan'ın Denizli'ye fethi

  1119
  Denizli'nin yeniden Bizans'ın eline geçmesi

  1148
  Haçlılar'ın Denizli'den geçmeleri

  1190
  Frederik Barbaros komutasındaki bir Haçlı Ordusu'nun Denizli'den geçmesi

  1207
  Denizli'nin yeniden Türkler'in eline geçmesi

  1259
  Türkmenlerin Denizli'nin yönetimini ele geçirmeleri

  1288
  Denizli'nin Germiyanogulları egemenliğine girmesi

  1300 - 1368
  Denizli'de İnançogulları egemenliği

  1368
  Denizli'ni yeniden Germiyanogulları egemenliğine girmesi

  1391
  Denizli'nin Osmanlılar'ın eline geçmesi

  1403
  Timur'un Denizli'yi Germiyanoğulları'na geri vermesi

  1429
  Denizli'nin kesin olarak Osmanlı egemenliğine girmesi

  1874
  Denizli'de ilk Rüştiye Mektebi'nin açılması

  1876
  Denizli'de ilk Belediyenin kurulması

  1879
  İzmir-Aydın demiryolunun Sarayköy'e dek uzatılmasına ilişkin bir antlaşmanın yapılması

  1883
  Yapılan yönetim değişikliği ile Denizli'nin Sarayköy, Buldan ve Tavas kazalarının bağlandığı bir sancak haline getirilmesi

  1884
  Çal Kazası'nın Denizli sancağına bağlanması

  1888
  Acıpayam Kazası'nın, Denizli sancağına bağlanması, Sarayköy demiryolu hattının Dinar'a dek uzatılmasının kararlaştırılması

  1910
  Denizli'nin "Bağımsız Mutasarrıflık" haline getirilmesi

  22 Mart 1919
  İzmir'de toplanan Reddi İlhak Kongresi'ne Denizli'den bir kurulun katılması

  25 Nisan 1919
  İstanbul Hükümeti'nin Şehzade Abdurrahim Efendi başkanlığındaki bir öğüt kurulunun Denizli'ye göndermesi

  15 Mayıs 1919
  İzmir'in Yunanlılar'ca işgali üzerine, Denizli'de bir protesto mitingi düzenlenmesi

  16 Mayıs 1919
  Yunan işgalinin protesto edilmesi amacıyla Tavas'ta da bir miting düzenlenmesi

  17 Mayıs 1919
  İşgale karsı Çal'da bir miting düzenlenmesi

  29 Mayıs 1919
  Denizli'de Redde-i ilhak Cemiyeti'nin kurulması

  8 Haziran 1919
  Sarayköy'de bir Kuka-yi Milliye Cephesi'nin oluşturulması

  10 Haziran 1919
  Denizli Heyet-i Milliye'nin kurulması ve Sarayköy cephesinin oluşturulması

  3 Ağustos 1919
  İstanbul Hükümeti'nin Denizli'de incelemelerde bulunmak üzere Jandarma Genel Komutanı Ali Kemal Paşa'yı göndermesi

  7 Ağustos 1919
  Denizli Mutassarrıfı Faik Bey'in Dahiliye Nezareti'ne bir telgraf çekerek, Kuka-yi Milliye'nin dağıtılması buyruğunu geri çevirmesi

  18 Ağustos 1919
  Denizli delegelerinin Sivas Kongresi'ne katılmak üzere kentten ayrılması

  12 Ocak 1920
  Emin Efendi ve Faik Bey'in İstanbul'da toplanan Meclis-i Mebusan'a Denizli milletvekili olarak katılması

  21 Haziran 1920
  Çopur Musa çetesinin Çivril'i basması

  5 Temmuz 1920
  Yunanlılar'ın Buldan'a ve Çal'ın bazı köylerine girmesi

  8 Temmuz 1920
  Demirci Mehmet EFE'nin adamlarından Soketli Ali EFE'nin Denizli'de öldürülmesi

  9 Temmuz 1920
  Denizli'ye giren Demirci Mehmet EFE'nin, Soketli Ali EFE'nin ölümünden sorumlu tuttuğu 60 kişiyi öldürtmesi

  29 Temmuz 1920
  Yarbay Nazmı Bey'in 57.Tümen Komutan ive Mutasarrıf vekili olarak Denizli'ye gelmesi

  18 Ocak 1921
  Çivril'in Yunan işgaline uğraması

  1 Nisan 1921
  Çivril'in ikinci bir kez işgale uğraması

  30 Ağustos 1922
  Çivril'in Büyük Taarruzla birlikte Yunan işgalinden kurtarılması

  4 Eylül 1922
  Buldan'ın işgalden kurtarılması
   
 10. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Nüfusu

  İlin 2000 yılı nüfus sayımı sonucuna toplam nüfusu 850.029'dir. İl Merkezi nüfusu 275.480, İlçe ve Beldeler nüfusu toplamı 410.796, Köyler nüfusu 432.346'dür. Nüfus yoğunluğu % 73'dür. Merkez Hariç 18 ilçe, 100 Belediye, 372 köyü vardır. İçişleri Bakanlığınca sürdürülen MERNİS Projesi çalışmaları neticesinde İlimizde de tüm vatandaşların % 97'sine Vatandaşlık numarası verilerek nüfus işlemlerinde gerekli serilik sağlanmış ve işlemler sorunsuz olarak sürdürülmektedir.

  İlçelerin nüfus ve yerleşim durumlarını gösteren tablo aşağıdadır:

  ıya çıkarılmıştır.

  İLÇE ADI
  MERKEZ NÜFUSU
  KÖYLER NÜFUSU
  TOPLAM NÜFUSU
  BELEDİYE
  KÖY SAYISI
  MAH. SAYISI

  Merkez
  275.480
  125.239
  400.719
  22
  27
  111

  Acıpayam
  9.956
  54.454
  64.410
  14
  38
  30

  Akköy
  2.716
  3.721
  6.437
  2
  5
  8

  Babadağ
  4.832
  3.380
  8.212
  1
  9
  3

  Baklan
  2.737
  5.703
  8.440
  3
  7
  4

  Bekilli
  3.931
  6.646
  10.577
  2
  11
  4

  Beyağaç
  2.789
  4.543
  7.332
  1
  7
  3

  Bozkurt
  4.191
  7.671
  11.862
  2
  13
  6

  Buldan
  13.986
  13.008
  26.994
  2
  28
  20

  Çal
  4.926
  28.006
  32.932
  9
  23
  15

  Çameli
  2.740
  16.360
  19.100
  1
  28
  3

  Çardak
  5.649
  5.587
  11.236
  3
  5
  11

  Çivril
  13.749
  48.959
  62.708
  10
  59
  36

  Güney
  6.277
  7.441
  13.718
  2
  17
  10

  Honaz
  7.442
  17.091
  24.533
  5
  12
  15

  Kale
  7.189
  14.201
  21.390
  3
  23
  8

  Sarayköy
  17.760
  18.735
  36.495
  5
  21
  16

  Serinhisar
  15.864
  6.401
  22.265
  2
  3
  9

  Tavas
  11.700
  48.969
  60.669
  11
  36
  26

  TOPLAM
  413.914
  436.115
  850.029
  100
  372
  338
   
 11. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Coğrafyası

  Denizli, Anadolu Yarımadası'nın güneybatı, Ege Bölgesi'nin doğusunda yer almaktadır. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit durumundadır. Denizli İli'nin her uç bölge üzerinde de toprakları vardır. Denizli ili 28o38' - 30o05' doğu meridyenleri (doğu uç noktası; Çivril ilçesi Gümüşsu - Gökgöl Koyu Dinar sınırında Efekli Tepe, bati uç noktası; Buldan ilçesi Alandız Koyu, Manisa - Sarıgöl sınırında Tezek tepe) 38o29' - 38o52' kuzey paralelleri (Kuzey uç noktası; Çivril Çapak Koyu, Afyon sınırında Avgan Damları mezarlığı, güney uç noktası; Çameli - Muğla sınırında Karabayır Koyu) arasında yer alır. Denizli ili doğuda Burdur, Isparta, Afyon; batıda Aydın, Manisa; güneyde Muğla; kuzeyde Uşak illeri ile komşudur. Yüzölçümü 11.868km2, denizden yükseltisi ise 428m'dir.


  Denizli ili Ege Bölgesinde olmasına rağmen, Ege Bölgesinin iklimi tamamen görülmez. Kıyı kesimlerinden iç bölgelere geçit yerinde olduğundan az da olsa iç bölgelerin iklimi hissedilir. Ege Bölgesi ikliminden sıcaklık olarak biraz düşük farklılıklar görülebilir. Denizli'de dağlar genel olarak denize doğru dik olduğundan, denizden gelen rüzgarlara açık bulunmaktadır. Kışlar ilik ve yağışlı geçmektedir
   
 12. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Dağları-Ovaları

  HONAZ DAĞI
  Yükseltisi 2571m'dir.Denizli'nin 17km güneydoğusundadır.Yamaçları dik meyillidir. Kuzey yamaçları ormanlarla kaplı, güney yamaçları daha eğilimlidir. Denizli - Muğla ve Antalya karayolu, dağın güneybatı eteklerinden geçmektedir. Honaz Dağı koruma altına alınarak Milli Park yapılmıştır. Yaz ve kış aylarında dağın tepelerinde kar bulunur ve Denizli ilinin su deposunu oluşturur.

  KARCI DAĞI
  Denizli'nin güneyinde, Babadağ'ın devamı seklinde uzanır. En yüksek yeri Gökbel tepesi 2308m'dir.Karcı Dağı ile Honaz Dağı arasında Akdeniz ve Ege Bölgelerini birbirine bağlayan Kazıklıbeli Geçidi (1250m) bulunur. Ayrıca Karcı Dağı'nın Çamlık üzerinden eski Tavas Yolu olarak bilinen bir geçit bölgesi daha vardır. Dağ üzerinde sürekli kar bulunur.

  BOZDAĞ
  2421m. yüksekliğindedir.
  Acıpayam - Gireniz vadisi ile Tavas - Barza Ovası arasındadır. Pek fazla geçit vermediğinden bu iki yerleşim sahasının bağlantısı zayıftır.

  AKDAĞ
  2449m. yüksekliğindedir. Denizli ilinin ikinci yüksek dağıdır. Denizli - Afyon siniri boyunca devam eder.

  EŞELER DAĞI
  2254m. yüksekliğindedir. Acıpayam Ovası'nın doğusunu kuşatarak Denizli - Burdur siniri boyunca uzanır.

  BÜYÜK ÇÖKELEZ DAĞI
  1840m. yüksekliğindedir. Sarayköy Ovası'nın doğusunda Çal ilcesine kadar uzanır. Pamukkale'nin kuzeyini kuşatır.

  ELMA DAĞI
  1805m. yüksekliğindedir. Gireniz Çayı'nın güneyini kuşatır. Denizli - Burdur sinirini çizer ve Söğüt Dağları'nı içine alır.

  SAZAK DAĞI
  1143m yüksekliğindedir. Çardak, Çal, Çivril ilçeleri ile Afyon ve denizli il sinirini birbirinden ayırır.

  BEŞPARMAK DAĞI
  1307m. yüksekliğindedir. Çardak, Çal, Çivril ilçeleri ile Afyon ve Denizli il sinirini birbirinden ayırır.

  MAYMUN DAĞI
  1733m. yüksekliğindedir. Çardak ilçesini kuzeyindedir.

  BURGAZ (BULKAZ) DAĞI
  1990m. yuksekliğindedir. Çivril'in kuzeyinde Uşak'a doğru uzanır.

  BABADAĞ
  2308m. yüksekliğindedir.
  Denizli'nin güneyinde batıya doğru uzanır.
  Menteşe Dağ sisteminin bir uzantısı olarak sıradağ seklinde AKDAĞ olarak da anılmaktadır.

  SANDIRAS DAĞI
  2294m. yüksekliğindedir. Beyağaç ile Muğla - Köyceğiz ilçesi arasında uzanır. Bozdağ ile birlikte Menteşe Sıradağları'nın devamı olarak Gölgeli Dağlar adı ile anılmaktadır.

  KIZILHİSAR DAĞI
  2241m. yükseklikte, Serinhisar ilçesi ile Tavas arasındadır.


  OVALAR

  ÇÜRÜKSÜ VE DENİZLİ OVASI
  Çömleksaz Köyü'nden başlayan ova, Pamukkale'nin altından, Büyük Menderes (Sarayköy) Ovası'na karışır. Ovayı Çürüksü sular. Yüzölçümü 150km2, denizden yükseltisi 100 ile 600m arasında değişir. Sulu tarım yapılmaktadır. Pamuk, buğday, mısır yetiştirilir.

  BÜYÜK MENDERES VE SARAYKÖY OVASI
  Doğudan Honaz Dağı, Kuzey ve kuzey doğudan Çökelez Dağı, kuzeybatıdan Sazak Dağı, güney ve güney batıdan Babadağ ile çevrilidir. il merkezini doğu, kuzey ve batıdan yarim daire gibi kuşatarak Buldan ilcesine kadar devam eder. Ovayı Büyük Menderes Akarsuyu sulamaktadır. Yüzölçümü 200km2, denizden yükseltisi 70-500m arasında değişir. Sulu tarım yapılmaktadır. Pamuk, buğday, mısır yetiştirilir.

  YÜKSEK OVALAR TAVAS OVASI
  Kuzeyde Babadağ, güneyde Alamam Boğazı bağlantısı ile Barca Ovası ve Bozdan, doğuda Kızılhisar Dağları ve Sari ova bağlantısı, batıda Karacasu Ovası ile arasında uzanan yükseltiler ile çevrilidir. Ovanın kuzeydoğu ucunda Tavas, güney bati ucunda Kale ilçeleri yer alır. Yüzölçümü 300km2.dir. Deniz seviyesinden yüksekliği 950m. dir. Ovanın oluşumunda karstik olaylar önem taşır. Doğu kısmında 1000m.den yüksek başka karstik yüksek ova olan, üzerinde yazın kuruyan bir küçük golün de yer aldığı yüzölçümü az, yayla karakterci Kızılca Ovası yer alır. Tavas Ovası'nda birkaç küçük cay ve dere dışında akarsu yoktur. Kısmen yeraltı suyundan faydanılmaktadır. Genel anlamda kıraçtır. Buğday, tutun ve nohut yaygın olarak üretilen tarım ürünlerindendir.

  KAKLIK OVASI
  Honaz Dağı'nın kuzeyinden, doğuya doğru uzanır. Yüzölçümü 60km2, denizden yüksekliği 600m.dir. Sulu tarım yapılmaktadır. Pamuk ve buğday en çok yetiştirilen ürünlerdir.

  HARABAT OVASI
  Acıgöl'ün batısındadır. Kuzeyden maymun Dağı, güneyden Soğut dağları ile çevrilidir. En çok buğday yetiştirilir.

  ACIPAYAM OVASI
  Tavas Ovası'nın doğusunda, Serinhisar ilçesi ve Kızılhisar dağları bitiminde, kuzeyden güneye doğru an, yüzölçümü 443km2, denizden yüksekliği 850m olan karstik oluşumlu ve 1950'li yıllarda bile var olan bataklıklar kurutularak toprak kazanılan, dar bir alanı Dalaman Çayı ile sulanabilen, kıraç özelliği ile dikkati çeken, buğday, tuhtun ve nohut gibi kurakçıl ürünlerin çokça yetiştirildiği bir ovadır.

  ÇİVRİL VE BAKLAN OVALARI
  Kuzeyde Yorga, güneyinde Bozdan ve beşparmak Dağları, doğusunda Akdağ, batısında Çökelez Dağı ile çevrilidir. Çivril ve baklan Ovaları'nı Büyük Menderes Akarsuyu sular. Yüzölçümü 920km2.dir. Denizden yuksekligi850m.dir. Buğday, nohut yetiştirilir. bağcılık ve meyvecilik yapılır
   
 13. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Yaylalar-Vadiler-Göller

  Kale ilçesinde Karayanla. Çameli Yaylası, merkez ilçede Bağbaşı ve Uzunpınar Yaylaları, Tavas'ta Yorgan ve Saçman Yaylaları, Acıpayam'da Eseler yaylası, Buldan'ın Sazak dağı üzerinde Süleymaniye yaylası, Çivril üzerinde Akdağ-Homa Yaylası, Çal ilçesi Beşparmak Dağı'nda Kuyucuk yaylası yerilir.

  YUKARI ERİKLİ-AŞAĞI ERİKLİ YAYLASI
  Honaz ilcesine 10 km uzaklıktadır. Yolu topraktır, konaklama ve altyapı tesisleri yoktur. Etrafı tamamen cam ağaçları ile kaplı geniş düz arazide, Denizli ilinin bütünü ve Honaz ilçesinden Pamukkale'ye kadar olan kısmi tamamen görünür. Kaynak suları vardır.

  LALE BAĞLARI YAYLASI
  Honaz ilcesine 3km. uzaklıktadır. Yolu topraktır. Konaklama ve alt yapı tesisleri yoktur. Etrafı cam ormanı ile kaplıdır.

  GÜNDOĞMUŞ YAYLASI
  Honaz ilcesine uzaklığı 5 km.dir. Yolu topraktır. Konaklama ve alt yapı tesisleri yoktur. Çevresi cam ormanları ile kaplıdır.

  SÜLEYMANLI YAYLASI
  Buldan ilcesine uzaklığı 8 km.dir. Yolu asfalttır. Konaklama ve alt yapı hizmetleri ile alış-veriş imkanları vardır. yayla geniş ve düz bir alandadır. İçi sazlıkla kaplı bir golü vardır. Cam ormanı ile çevrilidir.

  TAS DELEN YAYLASI
  Babadağ ilcesine uzaklığı 5 km.dir. Yolu stabilizedir. Konaklama ve alt yapı hizmeti yoktur. Yayla engebeli arazide olup, cam kestane, ceviz ve benzeri ağaçlarla kaplıdır. Kaynak suları çoktur. Manzarası güzel. güvenli bir yerdir. yer yer turist çadırlarına rastlanır.

  YATAĞAN YAYLASI
  Serinhisar ilcesine uzaklığı 12 km.dir. Yolu asfalttır. Konaklama ve alt yapı hizmetleri yoktur. Suyu bol, ormanlarla kaplı, hafif engebeli bir yayladır. Yatağan Bıçak Festivali'nin bir bolumu burada yapılmaktadır.

  TOPUKLU YAYLASI
  Beyağaç ilcesine 15 km. uzaklıktadır. Yolu stabilizedir. Konaklama ve altyapı tesisleri yoktur. Engebeli bir araziye sahiptir. yaylanın 10 km. kuzeyinde 1903m yükseklikteki Kartal Golü çevresinde 1200 yıllık "Anıt Ormanları" görülmeye değer yerler arasındadır.


  BÜYÜK MENDERES VE ÇÜRÜKSÜ VADİLERİ
  Adıgüzel Barajı'nın güneyinden batıya, Güney ilçesi topraklarında akan Büyük Menderes Akarsuyu, Buldan ve giderek Sarayköy ilçelerinde genişleyen bir vadi tabanı oluşturur. Güneydoğudan Honaz ilçesi toprakları ve Denizli merkez arazileri üzerinde giderek genişleyen Çürüksü Vadisi Büyük menderes Vadisi ile birleşir. Vadi tabanında Denizli ve Sarayköy Ovaları uzanır.

  AKÇAY VADİSİ
  Beyağaç ilçesinde Eslere Ovası'nı oluşturan Ak cay, kendi adi ile anılan bir vadi boyunca güneye, sonra batıya daha sonra da kuzeye yönelir. Tavas Ovası üzerinden Yenidere' yi de alan Akçay'ın derin vadisi üzerinde Aydın ili arazisi içinde Kemer Barajı yapılmıştır.

  GİRENİZ VADİSİ
  Gölhisar ve Acıpayam Ovaları'nın yüzeyinde akan Dalaman Çayı, Acıpayam Ovası'nın güneyinde, Kelekçi Kasabası sonrası giderek derinleşen dar bir boğaz seklindeki Gireniz Vadisi boyunca akarak Muğla ili arazisine geçer. Çameli ilçesi dağları doğusunda, Bozdan batısında yerilir.

  DOĞAL GÖLLER

  ACIGÖL (ÇARDAK GÖLÜ)
  Tektonik oluşumlu bir göldür. Yüzölçümü 41.34km2.dir. Çardak ilçesi ile Afyon-Dazkırı ilçesi arasındadır. Gölü Söğüt Dağları'ndan inen sular besler. Acıtuz Gölü de denilen gölün rakımı 836m.dir. Burdur Gölü (854m rakımlı) tarafından, Söğüt dağı diplerinden, bazen kıyının 1-2 m üstünden acımsı sular çıkar. Bu suların Burdur Gölü'nden geldiği sanılmaktadır. Acıtuz Gölü'nün suları çekilen yerlerinde ince ve bembeyaz tuz örtüsü kalır, bunu hayvanlar yalayarak ihtiyaçlarını giderirler. Goldeki tuz ile birleşik olarak potasyum, sodyum ve sülfat vardır. Bu maddeler gol kenarında kurulan isletmeler tarafından değerlendirilmektedir.

  BEYLERLİ (ÇALTI) GÖLÜ
  Acıgöl'ün 20km güney batısındadır. Derinliği azdır. En derin yeri 4m.dir. Yüzölçümü 4.12km2.dir. Denizden yüksekliği 850m.dir. Gölü, Değirmenderesi ve Başpınar suları besler. Gencalı Koyu göldeki kamış ve sazlıklardan yararlanır. Gölde balık yetişmemekte ancak suluk bulunabilmektedir.

  KARAGÖL
  Yüzölçümü 0.20km, denizden yüksekliği 1250m.dir. Akarsularla beslenen bir krater gölüdür. Cambası Bozkurt ilçesinin üstünde, camlar arasında yer alan 3-4 golden oluşur. suları tatlıdır.

  SÜLEYMANİYE GÖLÜ
  Yüzölçümü 1.05km2, denizden yüksekliği 1150m.dir. Buldan ilçesi sınırları içerisindeki Süleymaniye Yaylası'nda ve Sazak Düzlüğü'ndedir. Gölün suları tatlıdır. Çevresi turistik bir kamp yeridir. Kara avcılığı yapılır.

  IŞIKLI GÖLÜ
  Yüzölçümü 65.87km2, denizden yüksekliği 814m, en derin yeri 8m.dir. Çivril ilçesindedir. Işıklı Suyu, Kufi Çayı gibi sularla beslenir. suların kontrol altına alınması için Işıklı barajı yapılmıştır. suları tatlıdır. İçinde tatlı su balığı yaşar. Sularıyla Büyük Menderes'i besler.

  KARTAL GÖLÜ
  Denizli ili, Beyağaç ilçesi'nin güneyindeki.Çiçekbaba Dağı'nın zirvesinin kuzeye bakan yamacında yer alır. Denizden yüksekliği 1903m.dir. Kartal Gölü ve Çevresi Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Türkiye'nin en yaşlı Karacam ormanı buradadır. Ağaçların yaşları 850 ve 1300 yıl arasında değişmektedir. Kartal Gölü ve "Anıt Orman" civarı, bitki florası bakımından çok zengindir.Doğa bilimcilerin ilgi odağıdır.
  BARAJ GÖLLERİ  HİZMETTE OLANLAR

  ADIGÜZEL BARAJI
  Denizli iline bağlı Güney ilçesinin 16km doğusunda Büyük menderes Akarsuyu üzerinde kurulmuştur. 1990 yılında hizmete girmiştir. Aşağı Büyük menderes Projesi içerisinde yer alan Adıgüzel Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Denizli ve Aydın illerindeki sulama alanlarına hizmet sunma yönünden en Büyük ve en önemli kilit tesistir. Barajın gol alanı, Denizli ve Uşak il sınırları içerisinde yer almaktadır. Adıgüzel barajı Türkiye'de isletmeye açılmış olan ve inşa halindeki barajlar içerisinde temelden 9.sırada, dolgu hacmi bakımından 11.sırada ve yıllık enerji üretimi bakımından ise 20.sırada yer alır.

  Amacı: Sulama, taşkın kontrolü ve enerji üretim.
  Barajın tipi: Zonlu kaya dolgu
  Yüksekliği: 145 m. (Talvegden)
  Kret uzunluğu: 504 m.
  Gücü: 2.30 mw
  Gol Yüzeyi: 50040 ha.
  Üretilen enerji (yıllık): 208.10kwh.dir.

  IŞIKLI GÖLÜ BARAJI
  Çivril ilçesi sınırları içerisindedir. 1953 yılında onu setlenerek bir su rezarvuarı haline gelmiştir. Baraj GÖLÜ sayesinde gölün çevresindeki ilce ve köyler, taşkınlardan korunmakta, yaz mevsiminde Nazilli, Aydın, Söke Ovaları'nın sulanmasında gol suları kullanılmaktadır.

  YAPILMAKTA OLANLAR

  GÖKPINAR BARAJI
  Denizli ilinin 6 km kuzey doğusunda, Gökpınar deresi üzerinde inşa edilmektedir.
  Amacı: Sulama için Talvegden
  Yüksekliği: 43 m.
  Tipi: Zonlu toprak ve kaya dolgu
  Yağış Alanı: 9.350 km2
  Kret Kotu: 272 m, H.E.S
  Proje Düşüşü: 40.50 m.
  Talvegden Yüksekliği: 78.H.E.S
  Kurulu Güç: 28.50mw.

  TAVAS GÖLETİ VE SULAMASI
  Denizli iline bağlı Tavas ilçesinin 8 km. kuzeydoğusundadır.
  Amacı: Sulama için
  Tipi: Zonlu toprak dolgu
  Talveg Yüksekliği: 35 m.
  Depolama hacmi: 2 hm3.
  Yağış Alanı: 89 km2.

  YENİDERE BARAJI
  Denizli iline bağlı Tavas ilçesinin 19 km batısında Yenidere Çayı üzerinde inşa edilmektedir.
  Amacı:Sulama için
  Talvegden Yüksekliği: 43 m.dir.
  Tipi: Kil çekirdekli toprak, dolgu
  Toplam Gol Hacmi: 65 km3
  Kret Kotu: 885 m.
  Yağış Alanı: 739 km2.
   
 14. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Göletler-Akarsular-Ilıcalar

  Tavas: Aydoğdu, Gökçeler. Yahşiler, Kayapınar göletleri
  Beyağaç: Esen Göleti
  Çal: Bahadırlar, Kabalar Göleti
  Çivril: Bozdağ Göleti
  Denizli Merkez: Gözler Göleti
  Çardak: Söğüt, Hayriye Göleti
  Buldan: Boğazçiftlik, Sarımahmutoğlu Göleti
  Güney: Güney Köyleri Göleti
  Kale: Karagöl Göleti

  SULAMA KANALLARI
  Sarayköy, Çürüksü, Pamukkale, Işıklı, Irgıllı, Baklan Ovası Sağ Sahil, Gümüşsü, Sundurga-Sütlaç, Kumavşarı, Kelekçi, Gölcük-Alici, Baklan Ovası Sol Sahil ve Çal Sulaması faaliyette olanlardır.
  AKARSULAR

  BÜYÜK MENDERES
  Toplam uzunluğu 529 km2 dir. Denizli ili içindeki uzunluğu 194 km.dir. Debisi 44.32m3/sn dir. Dinar ilçesindeki "Su çıkan" dan çıkarak Dinar Ovası'na iner, burada Düden adini alan kaynama suları ile beslenerek Başpınar Ovası boyunca uzanır. Bir kısmı sazlık ve bataklık olan Gökgöl'e ulaşır. Gölün çıkısında bu suya "Homa Suyu" (Akçay) katılır. Çivril'de Işıklı Barajı'ndan çıkarak Çivril, Çal ve baklan Ovaları'nı geçerek, Çal ilçesinin doğusundan kuzeye dönerek Güney ilçesi sınırlarından içeri girer.
  Baklan Ovası'ndan sonra suyun ilk sokulduğu derince, sarp boğaza "Seyit Boğazı" denir. Çallılar'ın "Dere alanı" dedikleri vadinin uzunluğu 20 km. dir. Burada BÜYÜK Menderes çok dar boğaza girer. BÜYÜK Sarıkaya kısığında 6-7m yüksekten sut yapar. Bekilli'nin elektrik tesisi burada kurulmuştur. BÜYÜK Menderes, Mandek Koyu yakınında Uşak'tan gelen Bağnaz Çayı'nı Sarayköy yakınlarında Denizli'den gelen Çürüksü Çayı'nı da alarak Aydın sınırına girer ve Söke ilçesine bağlı Balat Koyu Dipburnu Mevkii'nde Ege Denizi'ne dökülür.

  BAĞNAZ ÇAYI
  Uzunluğu 170 km. il içi uzunluğu 13 km.dir. Murat Dağı'nın güneyinden doğar. BÜYÜK Menderes'e katılmadan biraz yukarıda 50 m. yükseklikten kuvvetli bir sut yapar. Güney'in elektriği bu su ile sağlanır. Bu çevrede küçük yan sularla bir çok değirmen döndüğünden Güneyli'ler buralara değirmen Deresi de derler. Bu boğazda Çal yönünden Menderes'e açılan Kurudere'ye Cehennem Deresi de denir.

  ÇÜRÜKSU
  Uzunluğu 101km, il içi uzunluğu 96km, debisi 9.26m3/sn'dir. Suyu çok kireçli olduğu için bu adi alır. Araplar çayı, Subaşı Deresi, Sazlı Dere ve Karakısık Çayı'nı alarak Hambat kırı kenarından geçer. Kaklık yönünden tekrar boğaza sokulur. Buralarda buna Emir çayı, aşağılarda Çürüksü denir. Yaz aylarında suları azalır. Kaklık güneyinde Kelkaya dibinde Karaçay'ı, sonra Honaz Çayı'nı alır. Denizli'nin 10 km. kadar Güney doğusunda Gökpınar Suyu'nu alır.Korucak Mevkii'nde suları bir kanalla alınarak Sarayköy'e doğru uzatılmıştır.

  AKÇAY (BOZDOĞAN ÇAYI)
  Uzunluğu 157 km., il,içi uzunluğu 70 km., debisi 17.37m3/sn.dir. Kaynağını Bozdağ ve Sandraz Dağları'ndan alır. Kızılcabölük yakınlarından çıkan Yenidere Çayı'nı da içine alarak sularını çoğaltır. Eskere Ovası ve BOZDOĞAN Ovası'nı sular. BOZDOĞAN Ovası, BÜYÜK Menderes Ovası'na açılmadan önce biraz daralır. Buralara donduran denir. Su buralarda BOZDOĞAN çayı adini alır. Üzerinde taşkından koruma, sulama ve elektrik üretimi amacıyla kurulmuş Kemer Barajı bulunur.

  DALAMAN (GİRENİZ) ÇAYI
  Uzunluğu 201 km, il içi uzunluğu 81km, debisi17.37m3/sn.dir. Akarsu karstik kaynaklarla beslenir. İlk kuvvetli kaynaklarını Söğüt Gölü ve Dirmil Yaylaları tarafından alınır. Gölhisar Ovası'nda birleşerek Dalaman Çayı'nı oluşturur. Acıpayam Ovası kenarından sonra, suyun içine sokulduğu Gireniz Boğazı'na girer. Girenez (Kelekçi) suyunu alır. Muğla-Köyceğiz sinirini geçerek Akdeniz'e dökülür.

  KUFİ ÇAYI
  Uzunluğu 97 km, il içi uzunluğu 32 km, debisi 3.34m3/sn.dir. BÜYÜK Menderes'e dökülür. Çivril'in Çapal Köyü'nün 5 km doğusunda baslar, Işıklı rezarvuarında biter.

  HAMAM ÇAYI
  Uzunluğu 48 km, il içi uzunluğu 117km.dir. Güney Aşağı Çeşme Koyu'nun 9km kuzey doğusunda baslar. Güney Adigüzeller Koyu'nun 3 km kuzey doğusunda sona erer.

  GÖKPINAR ÇAYI
  İl içi uzunluğu 38km, debisi 2.86m3/sn.dir. Tavas'ın 10 km. kuzey doğusundan baslar, Denizli'nin 9 km kuzeyinde sona erer. Çürüksu'ya dökülür.

  YENİDERE
  İl içi uzunluğu 70km, debisi 2.46m3/sn dir. Kale'nin 13 km Güney doğusundan baslar. Kale'nin Karakaya Köyü'nün 2 km batısında Akçay'a dökülür.

  DERBENT ÇAYI
  İl içi uzunluğu 32 km, debisi 1.00m3/sn.dir. Buldan'ın 6 km batısından baslar, Buldan'ın 16km kuzeyinde Alaşehir Çayı'na dökülür. Bölgenin iklimine bağlı olarak akarsuların debileri Aralık, Ocak,Şubat ve Mart aylarında ortalama debinin 15 kati seviyesine çıkabilir.

  KAPLICALAR
  Yerin derinliklerine sızan veya yeryüzüne ilk defa çıkan suların, yerin iç sıcaklığının etkisi ile ısınarak yer yüzüne çıkması sonucunda oluşan sıcak su kaynaklarına kaplıca veya termik kaynak denir. Suyu daha az sıcak olanlarına ılıca denmektedir. Suların kimyasal birleşimlerinde çözünmüş hailde çeşitli mineraller varsa bu sulara da maden suyu denir.

  IŞIKLI BARAJI GOLÜ
  Işıklı Baraj Golü içerisinde mahalli deyimle "Hopa" denilen, sazlık ve ot köklerinden oluşan adacıklar oluşur. Bu adacıklar av esnasında ideal gizleme yerleri, kuşlar için de barınma ve üreme yerlerdir. Gol sularında turna ve sazan baliği ile bol miktarda kerevit bulunur.
  Amacı: Sulama
  Barajın Tipi: Toprak dolgu
  Yüksekliği: 8.70m.
  Golün Yüzölçümü: 65.87 km2.
  Gol Hacmi: 206 milyon m3.

  BULDAN BARAJI
  Buldan İlcesine 20 km. uzaklıkta Derbent Koyu civarında Derbent çayı üzerinde kurulmuştur. 1967 yılında hizmete girmiştir. Barajın tamamı Denizli ili sınırları içerisindedir. Manisa ili Sarıgöl İlçesi Ovası'nı sulamaktadır.
  Amacı: Sulama ve taşkın koruma.
  Golün Yüzölçümü: 400 ha
  Barajın Tipi: Kaya dolgu ve toprak
  Gol Hacmi:54.106.m3
  Yüksekliği: 59m.


  KAVAK BAŞI ILICASI
  Pamukkale'ye 4 km. uzaklıktadır. Suyunun sıcaklığı 30o C dir. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

  KIZIL DERE ILICASI
  Sarayköy'e 11 km. uzaklıkta, kızıl renkli kayalardan çıkar. Suları sodyum karbonatlı ve sodyum sülfatlıdır. Su sıcaklıkları 63o, 65o, 88oC'dir. Suları yorgunluğa ve romatizmaya iyi gelmektedir.

  ORTAKÇI ILICASI
  Sarayköy yakınında ikisi sıcak, birisi soğuk uç kaynaktan çıkar ve sularının sıcaklığı 47o, 50oC'dir. İçme ve banyo suyu olarak kullanılır. Romatizma ve sindirim hastalıklarına iyi gelmektedir.

  YERALTI SU KAYNAKLARI

  BULDAN MADEN SUYU
  Buldan'a 2 km. uzakta 2 ayrı çeşmeden akmaktadır. Soğuk ve sıcak olarak dakikada 25 litre su çıkar. Suyun sıcaklık derecesi 19o C dir. Denizden yüksekliği 600 m. olan maden suyu, sindirim sistemi ve karaciğer işlevleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir.


  Yüzey sularının yer altına sızarak tabakalar arasındaki boşluklarda ya da geçirimsiz tabaka üstündeki geçirimli tabakada birikmesine yer Alpu suyu denir. Sızma olayı sonucu yer altında depolanan bu suların yer yüzüne kendiliğinden çıktığı yerlere ise kaynak denir. Kaynak suları kisin ilik, yazın soğuk olurlar. Vali Çeşmesi (Cankurtaran), Kocapınar (Honaz) Değirmenönü (Yeşilköy). Kestane Deresi ( Buldan, Gümüşsü, Işıklı), Gürpınar (Çivril), Güney Suyu Akgöz Pınarı (Işıklı), Göz adini taşıyan sular (Honaz), Kırkpınar (Kara hisar-Tavas) Daha 1960-1970 yılları arasında il merkezinde akmakta olan, Yenimahalle semtinde Akpınar (Eğitim Fak.Batisi), Benli Pınarı (Eğitim Fak.doğusu), Mutassıp Pınarı (Kıbrıs Şehitleri Cad.) ayrıca Kuşpınar, Başpınar (Askeri Gazinonun kuzeybatısı), Fındıksuyu (Camlık-Atış Poligonu arası), Kozpınar (Zeytin köy batısı) gibi kaynakların büyük bölümü kent içme suyu şebekesine alinmiş, bazıları az da olsa akışlarını sürdürmekte, piknik yeri olarak faydanılmaktadır. Bazı kaynak suları üzerinde de kültür balıkçılığı amacıyla tesisler kurulmuştur.
   
 15. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Kaplıcalar

  Yerin derinliklerine sızan veya yeryüzüne ilk defa çıkan suların, yerin iç sıcaklığının etkisi ile ısınarak yer yüzüne çıkması sonucunda oluşan sıcak su kaynaklarına kaplıca veya termik kaynak denir. Suyu daha az sıcak olanlarına ılıca denmektedir. Suların kimyasal birleşimlerinde çözünmüş hailde çeşitli mineraller varsa bu sulara da maden suyu denir.

  IŞIKLI BARAJI GOLÜ
  Işıklı Baraj Golü içerisinde mahalli deyimle "Hopa" denilen, sazlık ve ot köklerinden oluşan adacıklar oluşur. Bu adacıklar av esnasında ideal gizleme yerleri, kuşlar için de barınma ve üreme yerlerdir. Gol sularında turna ve sazan baliği ile bol miktarda kerevit bulunur.
  Amacı: Sulama
  Barajın Tipi: Toprak dolgu
  Yüksekliği: 8.70m.
  Golün Yüzölçümü: 65.87 km2.
  Gol Hacmi: 206 milyon m3.

  BULDAN BARAJI
  Buldan İlcesine 20 km. uzaklıkta Derbent Koyu civarında Derbent çayı üzerinde kurulmuştur. 1967 yılında hizmete girmiştir. Barajın tamamı Denizli ili sınırları içerisindedir. Manisa ili Sarıgöl İlçesi Ovası'nı sulamaktadır.
  Amacı: Sulama ve taşkın koruma.
  Golün Yüzölçümü: 400 ha
  Barajın Tipi: Kaya dolgu ve toprak
  Gol Hacmi:54.106.m3
  Yüksekliği: 59m.  KAPLICALAR

  PAMUK KALE KAPLICASI
  Denizli'ye 20 km. uzaklıkta, eski Hierapolis kentinin bulunduğu alandadır. Kars tik alanlardan çıkan suların bünyesindeki kireç çözeltisi buharlaşma ve sudaki karbondioksitin ayrışması sonucu çökelerek genellikle beyaz renkte ve pamuk balyalarını andıran kalker tüfleri Pamukkale travertenlerini oluşturmuştur. Kaplıca suları kalp, damar sertliği, tansiyon,romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıkları, ilik içildiğinde spazmlı midesele iyi gelmektedir. İdrar sokturucudur. Böbrek kum ver taslarında, idrar yolu iltihaplarında etkilidir. Damar iltihapları ve reyon hastalığının tedavisinde yararlıdır.

  KARAHAYIT KAPLICALARI

  Pamukkale'nin 5 km. kuzeyinde Karahayıt Kasabası'ndadır. Suyunun sıcaklığı Pamukkale'nin sularından daha fazla (42o,50o,56o), serbest karbondioksit oranı daha az, radyoaktivitesi yüksektir. Kalp, damar sertliği, yüksek tansiyon, romatizma, siyatik,deri ve sinir hastalıklarından bazılarına, limbo, uyuz, sivilce, kasıntı vb. hastalıklarda şifalıdır.  GÖLEMEZLİ ÇAMUR KAPLICASI
  Denizli merkeze yakın idari olarak Akkor ilcesine bağlı Golemezli'de, termal olarak Pamuk kale sistemine uygun, sıcaklıkları 35o C ile 50o C arasında dört kaynak halindedir. Birisinde çamur banyosu yapılır. Deri hastalıkları tedavisinde etkilidir.

  ÇİZMELİ (YENİCE) KAPLICASI
  Buldan İlçesi'ne 16 km. uzaklıktaki Yenice kent sınırları içindedir. Tripolim antik kenti kalıntıları arasından gidilir. Sıcaklığı 35o M'dir. Bileşiminde hidrokarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum iyonları bulunur. Radyo aktivesi yüksektir. Romatizma, kalp, damar sertliği, deri hemoroit hastalıklarının tedavisinde faydalanılmaktadir.

  BABACIK (KABAAĞAÇ) KAPLICASI
  Tekke koy kaplıcasına 3 km. uzaklıktadır. Kükürtlü iki kaynaktan çıkar. Birisinin sıcaklığı 43o C, diğerinin sıcaklığı 62o M'dir. Karbondioksit bakımından zengindir

  SARAYKÖY - TEKKE KÖY ILICASI
  ilce merkezine uzaklığı 20 km. olup, Tekke koy yakınlarındadır. Suyunun sıcaklığı 80o C dir. Roma İmparatorluğu döneminden kalma hamamı, havuzu ve soyunma yerleri vardır. Romatizma, deri, kadın hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Tekke koy kaplıcasına 500 m. uzaklıkta İnaltı Hamamı vardır. Bir mağaradan çıkar. Suyu kükürtlüdür.
   
Denizli Şehir Tanıtımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erzincan Şehir Tanıtımı

  Erzincan Şehir Tanıtımı

  erzincan tanıtım erzincan şehri erzincanın tanıtımı tanıtımı şeker fabrikası misafirhanesi ERZİNCAN'IN TARİHİ Erzincan, Fırat'ın kollarından Karasu, doğu batı doğrultusunda uzanan demiryolu ile Sivas-Erzurum ve Trabzon-Sivas karayollarının birleştiği noktadadır. Şehir İstanbul'un 1100 km, Ankara'nın 690 km doğusunda, Yukarı Fırat havzasının içinde 1200 m yüksekliğindeki bir ovanın...
 2. Bartın Şehir Tanıtımı

  Bartın Şehir Tanıtımı

  bartın şehri bartında gezilecek yerler bartında ne yenir bartının tanıtımı cideye nasıl gidilir Yüzölçümü: 2.140 Km² Nüfus: 205.834 (1990) Bartın, Batı karadeniz'de doğal güzelliği, plajları, tarihi yapıları, mağralarıyla ilgi çeken bir ildir. İLÇELER: Bartın ilinin ilçeleri; Amasra, Kuruçaşile ve Ulus'tur. Amasra: Şehir merkezi, Bartın'ın kuzeyinde dik yamaçları Karadeniz'le buluşturan...
 3. Karabük Şehir Tanıtımı

  Karabük Şehir Tanıtımı

  karabük şehir karabük şehir merkezi şehri sehri tanıtımı Karabük Genel Bilgi Karadeniz Bölgesi’nde, bir il merkezi olan Karabük’ün, kuzeyinde Bartın, kuzeydoğu ve doğusunda Kastamonu, batısında Zonguldak, güneydoğusunda Çankırı, güneybatısında Bolu ili bulunmaktadır. İl topraklarının güneyini Bolu Dağlarının doğu uzantıları ile...
 4. Yozgat İli Şehir Tanıtımı

  Yozgat İli Şehir Tanıtımı

  yozgat şehri yozgat nasıl bir yer ili tanıtımı ın tanıtımı yozgatın 66 YOZGAT ( Kod : 354 ) Vali Amir ÇİÇEK Valilik 212 10 10 İl Emn. Md. 212 10 75 İl Jn. Kom. 212 10 42 Bld. Bşk. 212 10 13 İlçe Sayısı 13 Belediye Sayısı 65 Köy Sayısı 575 Yüzölçümü 14.123 Nüfusu 682.919 ENEL BİLGİLER Yozgat, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi arasında geçiş noktası oluşturmaktadır. Anadolu'nun en...
 5. Kırşehir İli Şehir Tanıtımı

  Kırşehir İli Şehir Tanıtımı

  kırşehir neyi meşhur kırşehirin tanıtımı kırşehirin neyi meşhur nesi kırşehir tanıtımı 40 KIRŞEHİR ( Kod : 386 ) Vali M.Lütfullah BİLGİN Valilik 213 11 25 İl Emn. Md. 213 10 18 İl Jn. Kom. 213 11 55 Bld. Bşk. 212 19 55 İlçe Sayısı 6 Belediye Sayısı 30 Köy Sayısı 233 Yüzölçümü 6.570 Nüfusu 253.239 GENEL BİLGİLER Binlerce yıldır çeşitli uygarlıklara sahne olan Kırşehir ili, yalnız...

Sayfayı Paylaş