Denizli'de bir günde 32 deprem meydana geldi

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Denizli'de bir günde 32 deprem meydana geldi
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, bu sabah saat 05.28'de Honaz ilçesi merkez üslü olarak başlayan 3.7 büyüklüğündeki depremi, hafif şiddette 31 sarsıntı daha izledi. Honaz'ın yanı sıra Denizli merkez, Akköy, Buldan, Tavas Serinhisar, Acıpayam, Babadağ ve Sarayköy'de meydana gelen depremler, 2.7 ile 4.0 büyüklükleri arasında oldu.

Denizli Valisi Yavuz Erkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en büyüğü 4 şiddetinde olan 32 deprem meydana geldiğini, Valilik olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi yetkilileriyle sürekli irtibat halinde olduklarını söyledi.

En son akşam saatlerinde Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Gülay Altay ile görüşerek, sık meydana gelen depremlerin kaynaklanma nedeni ve sonuçlarının ne olabileceği konularında bilgi edindiğini belirten Vali Erkmen, ''Bana söylenen ifadeyle depremlerin tek bir fay kırığında olmayıp, küçük ve birden çok faylarda bir hareketlenmenin söz konusu olduğu, ama bunun bir jeotermal hareketlilikten de kaynaklanabileceği ve dolayısıyla da şu anda tam olarak nereden kaynaklandığının belirlenmediği şeklinde'' dedi.

'DİKKATLİ TAKİP'

Vali Erkmen, vatandaşları korkuya ve endişeye sevk edecek herhangi bir durumun olmadığını, ancak bu sorumluluk içerisinde her zaman deprem olacakmış gibi hazırlıklı olunması gerektiğini kaydetti.

Yapıların ve evdeki yaşantının depreme uygun olması gerektiğini ifade eden Erkmen, şöyle konuştu:

''Şu anda kendi açımızdan gereğini yapıyoruz. İlgililerle de temasa geçmek suretiyle ciddi bir şeyler olduğu an, vatandaşlarımızı uyarırız. Denizli'nin birinci derecede deprem kuşağında olduğu bilinciyle, depremle yaşamaya her zaman hazırlıklı olmamız lazım. Biz kurum bazında gerek Bayındırlık, gerek Afet İşleri, gerek Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve gerekse diğer kurumlarımız olarak o konuda hazırız. İnşallah böyle bir olayla karşılaşmayız. Ne bugün ne de yarın.''

Vali Yavuz Erkmen, kriz merkezinde nöbet sisteminin hayata geçirildiğini ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ile sürekli irtibat halinde olunduğunu sözlerine ekledi.
 

Benzer İçerikler

KızılÖtesi
Cevaplar
0
Görüntüleme
555
KızılÖtesi
KızılÖtesi
KızılÖtesi
Cevaplar
0
Görüntüleme
498
KızılÖtesi
KızılÖtesi
Üst