1. kördügüm

  kördügüm Tatlı ve Çalışkan Melek Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.664
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  Deodorant mı, yoksa anti-perspirant mı?

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında kördügüm tarafından paylaşıldı.

  en iyi deodorant perspirant ne demek en iyi deodorant hangisi antiperspirant ne demek perspirant Birçok kişi bu iki ürünün aynı olduğunu düşünür, ama aynı değillerdir. İşte farklı noktalarda hangisini kullanacağınıza nasıl karar vereceğinizi gösteren bazı bilgiler.

  [​IMG]

  Sizin için doğru olan nedir?


  Deodorantlar ve anti-perspirantlar keşfedilmeden önce, farklı kültürler, istenmeyen kokular ve ter ile başa çıkmak için kendilerine özgü farklı yöntemler geliştirmişlerdir. Asya'daki bazı ülkelerde, terleme miktarını kontrol etmek için alüminyum kristalleri kullanılıyordu. Rusya'da bazen sirke kullanırlar. Dünyanın başka yerlerinde turunç suyu ya da çeşitli başka maddelerden yararlanırlar. Başarı oranları farklıdır. Ancak günümüzde çoğumuz, güvendiğimiz deodorantımızı ya da anti-perspirantımızı kullanmayı tercih ediyoruz. Ama sizin için hangisinin uygun olduğunu biliyor musunuz?

  Anti-perspirant

  Modern anti-perspirantlar genellikle çok az miktarda alüminyum tuzları ile ter bezlerini tıkayarak ıslaklığı azaltırlar ve üç dört gün kadar etkilerini koruduktan sonra dışarı atılırlar. Alüminyum tuzlar aynı zamanda anti-bakteryel özelliğe de sahiptir ve apokrin bezlerinizden sızan terin cildinizdeki bakteriler tarafından kötü kokuya dönüştürülmesine de engel olurlar. En etkili anti-perspirantlar terin sadece yaklaşık %60'ını engellerler – aslında sadece koltuk altı terini azaltmaya yönelik olarak tasarlanmışlardır ve kesinlikle vücudun diğer kısımlarına sürülmemeleri gerekir. Aksi takdirde çok fazla ter bezi tıkanacak ve vücut ısısı fazlasıyla yükselecektir.

  Deodorantlar

  Deodorantlar sadece güzel kokmaya yarar. İçlerinde hem bir koku, hem de BO-üreten bakterileri öldüren alkol (etanol) vardır. Etkileri sadece 12 saat sürer. Terlemenize engel olmazlar ama bütün vücudunuza sürebilir ve çok güzel kokabilirsiniz. Çoğumuz her dakika terlemeyiz ve genellikle deodorant kullanmak yeterlidir. Ancak terleyeceğinizi bildiğiniz zamanlarda anti-perspirant kullanabilirsiniz.
   
Deodorant mı, yoksa anti-perspirant mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Var mısın? Yok musun?

  Var mısın? Yok musun?

  Var mısın? Yok musun? Bugün Varım, Yarın Yokum “Hepimiz yolcuyuz bu fanide Bugün varız yarın yokuz kim bile?” Bir zamanlar ne var olmaya gücümüz, ne yokluğumuza dair bilgimiz vardı. Yokluk ile varlık arasındaki sonsuz mesafeden de haberimiz yoktu. Bir zamanlar, zahiren varlığımızın sebebi olan anne ve babamız, atalarımız yoktu. Canlılar ve yaşadığımız dünyamız da yoktu. Ancak bütün bunları...
 2. Savcı mısınız, yoksa Avukat mı?

  Savcı mısınız, yoksa Avukat mı?

  Hayata ve insanlara karşı nasıl bir tutum içindesiniz? Belki katı bir şekilde yargılıyorsunuz, belki çoğunlukla savunmadasınız... Kim bilir belki de hep suçu sizde buluyorlardır, suçlu konumunda kalıyorsunuz. Bir ihtimal belki hep zeytinyağı gibi üste çıkıyor, başkalarını suçluyorsunuz. Testi yapın, hayat mahkemesinde hangi konumu işgal ediyorsunuz, görün... Savcı mısınız, yoksa Avukat mı?
 3. Var mısın Yok musun__??__

  Var mısın Yok musun__??__

  çoookk güzel bir oyun daha sizlere... üstteki meleğimiz bir şey söylüyor...alttaki üyemizin kafasına yatıyorsa varım yatmıyosa yokum diyor... alttaki üye soruyorum benle su savaşına varmısın yok musun__??:D:D
 4. Var Mısın? Yok Musun? :)

  Var Mısın? Yok Musun? :)

  Herkes alttaki üyeye bi teklifte bulunucak.Oda varım ya da yokum diye cevap verecek.o kişi de alttakine bi teklifte bulunacak.:grouphug: Hadi başlayalım :) Alttaki benimle konsere gitmeye var mısın yok musun ? :ehi:
 5. Alzheimer mı yoksa bunama mı?

  Alzheimer mı yoksa bunama mı?

  alzheimer nasıl teşhis edilir,alzhemirmı bunamamı,alzhemier davranışı nasıl değiştirir,alzheimer beyni nasıl etkiler,alzheimer nasıl ilerler,alzheimer ilaçla tedavi edilirmi,alzheimer hastasına bakmanın zorluğu,alzheimer hastası neden saldırganlaşır Yaşı ilerleyen sevdiklerimizin unutkanlığının da ilerlemesi aslında çok normal. Peki, yaşa bağlı unutkanlıkla Alzheimer hastalığını birbirinden...

Sayfayı Paylaş