Depremden kurtulan panda doğurdu

Depremden kurtulan panda doğurdu
Çin'in Sichuan eyaletini 12 Mayıs'ta vuran 8.0 büyüklüğündeki depremde tahliye edilen bir panda ikiz doğurdu.Resmi Xinhua'nın ajansının haberine göre, 12 yaşında Guo Guo adlı panda yaklaşık 70 bin kişinin öldüğü, 18 bin kişinin kaybolduğu ve 5 milyon kişinin evsiz kaldığı depremin ardından doğum yapan ilk panda oldu. Haberde yavruların cinsiyetleri belirtilmezken, sağlık durumlarının iyi olduğu kaydedildi.

Sichuan eyaletindeki Wolong tabii panda yetiştirme alanı, depremde büyük hasar görmüş, depremde bir panda ölürken, bir panda da kaybolmuştu. Depremin ardından artçı sarsıntılar ve heyelanlar nedeniyle 63 pandanın çoğu Guo Guo'nun doğum yaptığı Sichuan'daki Bifengxia panda yetiştirme merkezlerine yerleştirildi. Diğer pandalar da eyaletin merkezi Chengdu, başkent Pekin ile güneydeki Fujian ve Guangdong eyaletlerine gönderilmişti.

Doğal yaşamda sadece bin 600 adet olan pandaların çoğu Sichuan'da yaşıyor. Wolong'da bu sayıya ek olarak 180 panda yetiştiriliyor. Bu pandaların bazıları da yabancı ülkelere hediye ediliyor

sabah.com
 
Üst