gebe
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Depreme karşı cep telefonlu önlem

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Japonya'da cep telefonu operatörleri, abonelerini kendi bölgelerinde gerçekleşecek depremler konusunda önceden uyarmak için yürüttükleri çalışmalarda mesafe katetti. Depremin meydana gelmesinden önce uyarı göndermeye dayanan sistemlerin yakında kullanılmaya başlaması bekleniyor.
  Ülkenin iki büyük operatörü NTT DoCoMo ve KDDI, erken uyarıya yönelik bir sistem üzerinde çalışıyor. Japonya'nın üçüncü büyük operatörü Softbank ise, benzer bir servis üzerinde ayrı bir çalışma sürdürüyor.

  Birkaç ay içinde tamamlanması beklenen çalışmaların ardından kurulacak sistemler, depremi, ana sarsıntı gerçekleşmeden saniyeler önce tespit etmenin yöntemini geliştiren Japon Meteoroloji Kurumu'nun datasından faydalanacak.

  Uygulamada ne tür mesajlaşma kullanılacağı konusunda açıklama yapılmazken, Japonya'da cep telefonlarında yoğun kullanılan e-postanın şebekede tıkanmaya yol açabileceği ifade edildi.

  Meteoroloji Kurumu'nun erken uyarı sistemi asıl depremin öncesinde yeraltındaki ilk titreşimleri algılayarak güçlü sismik dalgaların yüzeye ulaşmasının öncesinde deprem şiddetini belirleyebliyor.

  Dünyadaki büyük sarsıntıların yüzde 20'sien maruz kalan Japonya'da geliştirilecek sistem, Türkiye gibi ülkeler için de ön açıcı olabilir.


   
Depreme karşı cep telefonlu önlem konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çeşitli önlemlerle paramız cebimizde kalsın

  çeşitli önlemlerle paramız cebimizde kalsın

  Haber: Semra Pelek / Tempo Market alışverişi 1- Makarna, bakliyat, deterjan, kişisel bakım ürünlerini toptan alın. 2- Peynir, et, sebze ve meyve gibi çabuk bozulan ürünleri ihtiyacınız kadar alın. Özellikle peynirler çok çabuk bozuluyor. 3- Büyük marketlerin indirim günlerini takip edin. 4- Marketler evlere haftalık olarak indirimli ürün broşürleri dağıtıyor. 5- Sebze ve meyve için semt...
 2. kepeklenmeye karşı önlem

  kepeklenmeye karşı önlem

  yüzdeki kepeklenme yüzün kepeklenmesi Kepeklenme saç derisinin kendisini yenilemesidir.Yeni deri eski derinin altından çıkarken, eski de*riyi döker ve eski deri kepek halini alır. Kepek oluşumu sadece derinin yenilenmesiyle değil, kimi zaman da kafa derisinde meydana gelen mantarlar yüzün*den olur. Mümkün olduğunca kimyasal sabun ve şampuanlar ye*rine doğal, bitki özlü sabun ve şampuanlar...
 3. çillere karşı önlem

  çillere karşı önlem

  Bayır turpu ince ince kıyıldıktan sonra içinde üzüm sirkesi bulunan kavanoza konur. Ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra bir haf*ta dinlendirilmeye bırakılır. Elde edilen sıvı süzüldükten sonra, yatmadan önce ısıtılan bir tülbentle yüze sarılır. Kızılyaprak bitkisi yirmi dakika sıcak suda demlenmeye bı*rakılır. Süzülerek elde edilen suyu nöbet şekeri ile tatlandırarak yemek arası bir bardak...
 4. Domuz Gribine Karşı Önlem

  Domuz Gribine Karşı Önlem

  domuz gribi karikatürleri domuz gribi karikatür ile ilgili karikatürler ile ilgili karikatür gribiyle karikatürler Resim küçültülmüştür.Resmi büyütmek için buraya tıklayın.Resimin orjinal boyutları 735x261ebatlarında 36KB boyutundadır.
 5. Çillere Karşı Önlem

  Çillere Karşı Önlem

  Çillere Karşı Önlem Bir bayır turpunu ince ince kıydıktan sonra içinde üzüm sirkesi bulunan bir kavanoza koyun. Ağzını sıkıca kapatıldıktan sonra bir haf­ta dinlendirilmeye bırakın. Elde ettiğiniz sıvıyı süzüldükten sonra, yatmadan önce tülbendi bu sıvıyla ıslatıp yüzünüze sarın. Kızılyaprak bitkisi yirmi dakika sıcak suda demlenmeye bı­rakın. Süzerek elde ettiğiniz suyu nöbet...

Sayfayı Paylaş