Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Uzman SühaN

Administrator
Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?
Şık, dayanıklı ve hava alabilen yapısı ile oldukça sağlıklı olan deri ayakkabılar doğru kullanılmadıklarında bu özelliklerini zamanla yitirirler. Deri ayakkabıların uzun süre kullanılabilmeleri ve özelliklerini koruyabilmeleri için bakımlarının doğru şekilde yapılması gerekir.


Deri ayakkabı bakımının en önemli noktası, giyilen ayakkabıların dinlendirilerek giyilmesidir. Bunun için bir gün giyilen deri ayakkabı en az bir gün dinlendirildikten sonra tekrar kullanılmalıdır. Bu şekilde ayakkabılar yıpratıcı etkilerden bir süre uzakta kalarak kendilerini toplarlar.


7.jpg
Deri ayakkabılar giyilmediklerinde formlarını koruyabilmeleri için içlerine ayakkabı kalıbı yerleştirilerek muhafaza edilmelidir. Ayakkabı kalıbı yoksa en azından gazete kağıdı buruşturularak ayakkabı içine yerleştirilmelidir. Bu şekilde deri ayakkabılar formlarını uzun süre korur. Eğer sedir ağacından bir kalıp kullanılırsa bu durumda ayakkabıdaki nem de giderilebilir.


Deri ayakkabılar giyilirken ve çıkartılırken de dikkatli hareket edilmelidir. Ayakkabı giyerken varsa bağcıklar mutlaka çözülmeli ve parmak yerine bir ayakkabı çekeceği kullanılmalıdır. Aynı şekilde deri ayakkabılar ayaktan çıkartılırken de bağcıklar sökülmelidir.


Deri ayakkabıların temizliğinde nemli bir bez kullanılması yeterlidir. Nemli ve yumuşak bir bez kullanılarak deri ayakkabılardaki tozlar ve kirler kolaylıkla temizlenebilir. Nemli bezle çıkmayan lekelerin temizlenmesi için arap sabunundan faydalanılabilir. Bunun yanında parlatıcı adı altında satılan kimyasal ürünler deri ayakkabılarda kullanılmamalıdır. Bu maddeler derideki gözenekleri tıkayarak ayakkabının hava almasını engeller.


Deri ayakkabılar uzun süre suya maruz kaldıklarında suyu emer ve ıslanır. Islanan deri ayakkabılar serin bir ortamda ve ısı kaynaklarından uzakta kurumaya bırakılmalıdır. Ayakkabıların hızlı şekilde kurumasına neden olabilecek durumlar ayakkabı derisine zarar verir ve çatlamalara yol açar.


Deri ayakkabıların boyanması bu işin ustaları tarafından yapılmalıdır. Ancak deri ayakkabılar evde boyanmak isteniyorsa da kaliteli bir boya alınmalı ve kullanılan boya yumuşak bir sünger vasıtasıyla ayakkabıya ince katlar halinde uygulanmalıdır. Ayakkabının parlak görünmesi içinse ayrıca kaliteli bir ayakkabı cilası kullanılmalıdır. Cilanın deriye iyice işlemesi içinse bir cila fırçası kullanılması çok daha etkili olur.Doğal ürünler oldukları için deri ayakkabılar özel bakıma ihtiyaç duyar. Deri ayakkabıların bakımı için özel ürünler olduğu gibi vazelin ve badem yağı da kullanılabilir. Deri ayakkabılar kullanım sıklığına göre birkaç haftada bir bu maddelerden herhangi birisi ile silinmelidir. Bu şekilde yapılan bakım ayakkabıların derilerini besler, yumuşatır, kılcal çatlakları kapatır ve ayakkabıların ömürlerini uzatır.
 
Üst