1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Derin ven trombozu

  Konu, 'Dahiliye' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  baldırda morarma bacakta morarma bacak morarması bacaklarda bacakta morarmalar Kadınlar hamilelik, doğum ve özellikle doğum sonrası dönemlerinde kan pıhtıları oluşturmaya daha yatkındırlar. Bu kanın özelliğinin değişmesinden ve pıhtılaşma yeteneğinin, doğum sırasında fazla kanamayı önlemek için,artmasından kaynaklanmaktadır. Bazen çok fazla genişlemiş olan rahim vücudun alt bölümündeki kanın kalbe dönmesini güçleştirir. Her 100 hamileliğin 1 yada 2 sinde yüzeyel toplardamar pıhtıları görülür. Derin ven trombozu ise bacakta daha derindeki toplardamarda oluşan pıhtıdır.Derin ven trombozu eğer tedavi edilmezse pıhtı akciğerlere gidebilir ki buda hayati tehlike oluşturur. Pıhtı oluşturma açısından daha fazla risk taşıyan kadınlar; önceden pıhtı sorunu olanlar,30 yaş üstünde olanlar,üç veya daha çok doğum yapmış olanlar, uzun süre yatağa bağlı kalanlar, aşırı şişman olanlar ve bacaklarında varisli damarları olanlar.


  Yüzeysel toplardamar pıhtılarında (yüzeysel tromboflebit) uyluk yada baldırda yüzeye yakın damar boyunca kızarıklık ve hassasiyet vardır. Derin trombozda ise bacak ağır ve ağrılıdır, uyluk veya baldırda hassasiyet, şişme, ve ayağı oynatınca (ayak parmaklarını yukarı kaldırınca) baldırda şiddetli ağrı olabilir. Ultrason veya anjiografi gibi yöntemler pıhtının tespitinde kullanılabilir. Eğer kan pıhtısı akciğerlere yürümüşse, göğüs ağrısı, köpüklü ve kanlı balgam, hızlı kalp atışları, dudaklarda ve parmak uçlarında morarma ve ateş görülebilir.Bu belirtiler acil tıbbi gözetim gerektirir.
  Bu durumun en iyi tedavisi oluşmadan önlemektir. Eğer kan pıhtılarına yatkınlığınız varsa varis çorabı giyin. Yürümeden ve bacaklarınızı azatmadan1 saatten fazla oturmaktan kaçının.Sık sık bacak alıştırmaları yapın.Bir kere pıhtı oluşunca tedavi pıhtının tipine ve yerine göre değişir. Yüzeysel olanlarda;dinlenme,bacağı yüksek tutma,merhemler,sıcak buhar ve varis çorapları işe yarayabilir. Perin pıhtılarda ise akciğerlere gitmesini önlemek amacı ile derhal pıhtı çözen ilaçlarla (genelde heparin) tedaviye başlanır.

  Kimlerde görülür?

  Kalça eklemi, diz eklemi ve bacakları içeren ortopedi ameliyatlarını takiben

  Uzun süre yatmayı gerektiren hastalıklarda
  Seyahatlerde bacakların uzun süre hareketsiz kaldığında
  Bazı kan hastalıklarında
  Bazı habis hasalıklarla birlikte
  Doğum kontrol haplarının DVT sebep olduğu gözlenmiştir.

  Belirtileri nelerdir?
  Bacakta şişme, renk değişikliği (diğer bacakla fark)

  Yürürken baldırda ağrı, şişkinlik hissi.
  Baldırda gerginlik ve sertlik (diğer bacakla fark)
  Baldırda sıkıştırma ile acı (diğer bacakla fark)
  Bazen ısı farkı
  Yüzeysel Venlerde dolgunluk (tek taraflı)

  Nasıl teşhis edilir?
  Bacakta şişme, renk değişikliği (diğer bacakla fark)

  %50 hastada muayene ile doğru tanıya varılır.
  Günümüzde doppler-ultrason en uygun tetkik aracıdır
  Venografi günümüzde nadiren başvurulan tanı yöntemidir.
  Isotop venografi

  Nasıl tedavi edilir?


  KOPAN PIHTILARIN KALB DAMARLARINI TIKAYARAK ANİ ÖLÜME SEBEP OLMA OLASILIĞI
  VARDIR.
  Bu nedenle teşhis edildiğinde acilen, hastane şartlarında Heparin dediğimiz kan sulandırıcı ilaç damar yoluyla verilerek tedaviye başlanır. Bu tedavi 7 gün kadar sürdürülür. Bu süre içinde yatak istirahati şarttır. Hastanın ayakları göğüs hizasından 15-20 cm yukarıda tutularak, kanın geri dönüşü kolaylaştırılır. Daha sonra haplarla (Coumadine) en az 6 ay süre ile kan sulandırılmasına devam edilir. Bu süre içinde orta sıkılıkta veya ölçüye göre hazırlanan varis çorabı kullanılır. İlk 72 saat içinde tedaviye başlanan hastalarda %70-80 oranında tam iyileşme sağlanır. Tromboflebit, takısı nedeniyle iltihabi bir süreci tanımlamakla beraber, bu non-bakteriel bir yangıdır, ve klinik olmaktan çok, patolojik anatomik bir tanımlamadır.

  Geç kalınırsa ?

  İlk 7 gün içinde aynı prensiplerle tedavi denenir. Tam başarı oranı %20-50 arasıdır.
  7. günden daha geç teşhis edildiğinde, ağızdan kan sulandırıcı ilaçlar, varis çorabı istirahat uygun olacaktır. Bu şartlarda hastalığın bazı sekellerle iyileşmesi olasıdır.
  Damar içindeki pıhtı ameliyatla alınmaz mı?
  Atardamarlardaki (arterler) pıhtıların aksine, tromboflebitte, pıhtını cerrahi yöntemlerle çıkartılması, yukarıda tarif edilen tedaviden daha iyi sonuçlar vermemiştir. Ender durumlar dışında (venöz gangren), DVT tedavisi kesinlikle ilaçlarla yapılmaktadır.
  Pıhtının kalbe gitmesi nasıl önlenir?
  Erken teşhis ve tedavi en etkin yöntemdir. Özel durumlarda bir kateter ile karındaki ana toplardamar (Vena Cava ) içine filtreler yerleştirilir.
  Damar içindeki pıhtıyı eriten ilaçlar var mı?
  Streptokinase, urokinase ve PTA yeni oluşmuş pıhtıları eritmede kullanılan ilaçlardır. Şiddetli yan etkileri ve çok yüksek maliyetleri ve diğer tıbbi tedavilere belirgin üstünlükleri olmadığından DTV tedavisinde tercih edilmezler. Tedavi etkili olmazsa? Herhangi bir sebepten tedavi başarılı olmazsa hastamızda çeşitli derecelerde, Kronik Venöz Yetersizlik olarak adlandırdığımız toplardamar hastalığı ortaya çıkar.

   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Mayıs 2017
Derin ven trombozu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gebede derin ven trombozu

  Gebede derin ven trombozu

  tromboz belirtileri hamilelikte tromboz coumadin ve hamilelik Kadınlar hamilelik, doğum ve özellikle doğum sonrası dönemlerinde kan pıhtıları oluşturmaya daha yatkındırlar. Bu kanın özelliğinin değişmesinden ve pıhtılaşma yeteneğinin, doğum sırasında fazla kanamayı önlemek için,artmasından kaynaklanmaktadır. Bazen çok fazla genişlemiş olan rahim vücudun alt bölümündeki kanın kalbe dönmesini...
 2. Derİ

  Derİ

  DERİ Genellikle kullanım eşyasına yönelik olarak tasarlanan ve derinin çeşitli tekniklerde işlenmesi ve bezenmesiyle oluşturulan eserlerdir. Kitap ciltleri, mataralar, su tasları, kutular, eldivenler, çizmeler, terlikler, kitap kabı vb. gibi gündelik hayata ilişkin...
 3. Deri

  Deri

  Her cins deri hayır ve menfaattır. Eti yenen hayvanların derisi helal kazanca, etinin yenmesi haram olan hayvanın derisi şüpheli ve haram kazanca, Deve derisi mirastan ele geçecek mala, Bir hayvanın derisini yüzdüğünü görmek insanların işlerini yoluna kooymaya, doğru hareket etmeye ve düzenli yaşamaya, Hayven derisi bazen ev edinmeye delalet eder. (İnsan teni için Bakınız; Cilt.)Deri ile...
 4. Dere

  Dere

  İçinden az bir su akan ve çevresi güzel manzaralı dere kamuya ait bölgeden geçiyorsa ora insanları güzel hayata, özel mülkten geçiyorsa, bu kişinin hayat ve geçim güzelliğine, Evler arasından yahut yerleşim alanının içinden geçen dere, suyu berrak ve tattlı ise bolluk ve berekete, Bağ ve bostandan geçen dere (ark) kadının hamileliğine, bekarın evlenmesine, Dere bazen kişinin hanımına, onda...
 5. Derin ven trombozu nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Derin ven trombozu nedenleri belirtileri ve tedavisi

  Derin ven trombozu DVT ye derin damarda bir kan pıhtısı neden olur ve hayati tehlike oluşturabilir. Semptomlar genellikle bacaklarda şişme, ağrı ve hassasiyet olabilir. Risk faktörleri hareketsizlik, hormon tedavisi ve gebelik içerir. Bu konu ; Derin ven trombozu ,Derin ven trombozu nedir, Derin ven trombozu nedenleri , Derin ven trombozu belirtileri, Derin ven trombozu tedavisi ile...

Sayfayı Paylaş