Derli Toplu Bir Ev İçin Önemli İpuçları!

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Derli Toplu Bir Ev İçin Önemli İpuçları!
Bu sayfa, Derli Toplu Bir Ev İçin Önemli İpuçları konusu hakkında bilgiler vermektedir.


Sevgili melekler, dağınıklık pek çok insanın şikayeti. Özellikle aynı evde yaşadığınız insanların dağınık olması sizi çileden çıkartabilir. Ya da tam tersi sizin dağınıklığınız annenizin ya da eşinizin en büyük şikayetidir. Yapılan araştırmalar insanların evlerindeki eşyaların %80’ini kullanmadıklarını, kıyafetlerinin sadece %20’sini giydiklerini ortaya çıkartmış. Hatta bu araştırma sonuçlarına göre insaların % 25'i faturalarını genellikle kaybettikleri için geç ödüyorlarmış. Yani dağınıklık hayatımzıı pek çok yönden olumsuz olarak etkiliyor. Peki bunun için ne yapabiliriz? İşte düzenli olabilmek, derli toplu bir evde yaşayabilmek için çok önemli ipuçları...


duzenli_bir_ev-311.jpgGece/Gündüz

Kendinize öğle yemeği hazırlayın, ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri geceden hazırlayın ve çocuklarınızın okul eşyalarını bir gece önceden çantalarına yerleştirin.
Cüzdanınızı, anahtarlarınızı, cep telefonunuzu ve diğer her gün yanına aldığınız eşyaları, evinizde belirli bir noktaya bir arada koyun ki ertesi gün yanınıza almayı unutmayın.
Sabah kahvaltısında ne yiyeceğinize geceden karar verin, eğer çocuklarınız mısır gevreği yemeyi seviyorlarsa kase, kaşık ve mısır gevreklerini geceden masaya çıkartın.
Ertesi gün yapacaklarınızın bir listesini hazırlayın.
Arabanızın benzinini akşamdan koyun, böylece sabah benzin yeter mi telaşını yaşamayın.

Banyolar

Banyonuzun organize etmek için, duş raflarınıza şampuanlarınızı, saç kremlerinizi, duş jellerinizi bir arada yerleştirin.
Duşakabininizin kapılarını temiz tutmak için cam çekçeklerinden alın ve bunu banyoda tutun. Duşunuz bittikten sonra, kabin kapılarını çekçekle temizleyin ve kurutun.
Tuvalette okuyacağınız dergileri şık bir gazeteliğe yerleştirin.
Kullanmadığınız losyonları, eski traş bıçaklarını, güneş kremlerini vb. banyonuzda tutmayın, atın.
Banyo kapınızın arkasına havlularınızı asmak için askılar monte edin.
Banyonuza duvar saati asın, böylece hiçbir yere geç kalmadığınızdan emin olun.

Dolaplar

Giymediğiniz her şeyi ayıklayıp ihtiyacı olan birilerine verin ve dolabınızdaki gereksiz kalabalıktan kurtulun.
Kıyafetlerinizi sezona göre ayırın.
Kıyafetlerinizi giyilme amaçlarına göre ayırın. İş için olanlar bir yere, günlük olanlar diğer köşeye gibi.
Saklamak istediğiniz kıyafetlerinizi vakum özellikli poşetlerde saklayın, böylece hem çok yer kaplamazlar, hem de durduk yere kirlenip buruşmazlar.

Mutfak

Dolaplarınızı kategorilere göre ayırıp düzenleyin (bardaklar bir yere, tencereler diğer yere, çocukların tabak çanakları başka yerlere).
Baharat kapları alarak, baharatlarınızı şık bir şekilde muhafaza edin.
Tezgahın üstüne her gün kullandığınız malzemeleri yerleştirin.
Evinize her market alışverişi yaptığınızda, buzdolabınızın içini temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Bayatlamış, küflenmiş yiyecekleri hemen atın.

Çocuk odası

Çocuklarınızın kirlileri odanın dört bir yanında mı? Kirli sepetinin üzerine basket potası koyarak çocuklarınızın hem eğlenmelerini sağlayın, hem de düzenli olmaya teşvik edin.
Oyuncakları toparlamak için bir sepet ya da dekoratif file alın.
Çocuklarınızın kitaplarını düzenli saklamaları için odaya raf yaptırın.

Genel

Evinizdeki her şeyin kendi yerinde olduğuna emin olun. Bütün aile üyelerinize kendi dağınıklıklarını toplamalarını öğretin.
Salondaki sehpanın üzerine dekoratif bir sepet koyun ve bunu kumandaları içine koymak için kullanın.
Çocuklarınızın oyun oynadıkları yerlere sepetler koyarak etrafı kolayca toparlayın.
Buzdolabının üzerini ya da başka bir yeri (antre gibi) ailenin ortak mesaj panosu gibi kullanın ve alışveriş listelerini, mesajları ve hatırlatmaları buraya asın.
Evde birçok elektronik eşya şarjınız var ve karışıyor mu? Şarj aletlerinin üzerine ne için olduklarını yazan etiketler yapıştırın ve bu dertten kurtulun.
 
Üst