Dermal dolgu nedir nasıl yapılır ?

Uzman SühaN

Administrator
Dermal dolgu nedir nasıl yapılır ?
Yaşlanmanın birçok görünür belirtisinin hacim kaybına kadar geri döndüğünü biliyor muydunuz? Yüz dokuları inceldiğinde çizgiler burnun ve ağzın çevresine belirginleşir ve yanakları biraz çökük görünür . Dermal dolgu maddeleri, kırışıklıkların düzelmesini sağlayarak daha genç bir görünüm kazandırır. Bu makalede enjekte edilebilir dolgu maddesi tedavileri hakkında bilgiler yer almaktadır.


dermal dolgu.jpg
Dermal dolgu maddeleri, kayıp hacmi düzeltmek kırışıklıkları yumuşatmak veya yüz hatlarını düzeltmek için derinin altına enjekte edilen jel benzeri maddelerdir.Yaşlandıkça, yüzümüz doğal olarak subkütan yağ kaybeder. Bazı hastalar için, yüz germe, kaş kaldırma gibi cerrahi en iyi yaklaşım olabilir. Yumuşak doku dolgu maddeleri gibi cerrahi olmayan gençleştirme tedavileri aynı sonuçları elde edemez ancak dermal dolgu maddeleri erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.Tedavisi hızlı ve kolaydır. Ancak tüm kırışık dolgu maddeleri, alerjik reaksiyon riski ve cilt altında küçük yumrular oluşumu da dahil olmak üzere bir dezavantaja sahiptir .


Dermal dolgu maddeleri, ciltte kırışıklıkları için kullanılan enjeksiyonlardır.Dudakların ve yanakların hacmini arttırmak için de kullanılabilirler.Dolgu maddeleri çeşitli materyallerden yapılır ve dolgu maddesinin türüne bağlı olarak etkileri geçici veya kalıcı olabilir:


Kollajen - 3-4 aylık etkiler

Hiyalüronik asit - yaklaşık dört ila altı ay sürer

Kalsiyum hidroksilapatit - yaklaşık 18 ay sürer

Poli-L-laktik asit ( PLLA ) - birkaç ay boyunca verilen enjeksiyonların etkileri iki yıla kadar sürebilir

Polimetilmetakrilat boncuklar (PMMA) - kalıcı, ancak en riskli


Her dolgu maddesi, her türlü kırışıklık için doğru değildir. En az risk ve en iyi sonuç, doğru olanı doğru kullanmaktan gelir. Kırışık dolgu maddelerinin en popüler kategorisi hiyalüronik asittir . Yan etkiler nadirdir ancak enjeksiyon bölgesinde kızarma, şişme ve morarma olabilir. Dolgu maddesi cildin altına küçük yumrular olarak da gelebilir. Bu, genellikle zamanla gelişen bir sorundur.


Sonuçların ne kadar sürdüğü birkaç aydan bir yıldan iki yıla kadar değişir. Bazı araştırmalar, tekrarlanan enjeksiyonların vücudun doğal kolajen üretimini teşvik etmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor . Bu, çizgi ve kırışıklıkların sayısını azaltmaya yardımcı olacaktır . Aynı görünümü elde etmek için zamanla daha az dolguya ihtiyaç duyulduğuna dair bazı kanıtlar da bulunmaktadır.


Dermal dolgu uygulanışı

Önce, doktor enjekte edilecek alanları işaretler. İlave konfor için topikal veya enjeksiyon uyuşturucu ilaçlar kullanılabilir. Daha sonra dolgu maddeleri, şırınga ile çok ince iğneler kullanılarak enjekte edilir. Etki genellikle altı ay sürer. Bundan sonra, etkiyi korumak için ek enjeksiyonlar gereklidir.Bir cilt enfeksiyonu varsa, tedavinin çözülene kadar tedavinin ertelenmesi gerekir. Kan inceltici ilaç kullanan hastalar, reçeteyi yazan doktorunun onayı ile enjeksiyondan iki hafta önce durdurmalıdır.


Dermal dolgular ağrı yaparmı?

Rahatsızlığı hafifletmek için bazen topikal uyuşturucu ajanlar veya anestetik enjeksiyonlar uygulanır. Tedaviden önce ve sonra, rahatsızlık ve şişmeyi kolaylaştırmak için buz kullanılabilir. Hastalar tedavi alanına sıkı bir baskı uygulamaktan kaçınmalıdır.Ortak yan etki şunları içerir:


Şişme

morarma

Kanama

Topaklar ve yumaklar


Nadir görülen yan etkiler şunlardır:


Uyuşma

Alerjik reaksiyonlar

enfeksiyon

Kabarcıklar ve kistler

Enflamatuvar reaksiyonlar

Dolgu maddesinin başka bir yere taşınması


Dudak tedavisi: Dermal dolgu maddeleri dudakların şeklini, yapısını ve hacmini altı aya kadar iyileştirebilir. Tedaviden sonra rahatsızlık ve şişmeyi kolaylaştırmak için buz kullanılabilir. Tedavi alanına sıkı bir baskı uygulamaktan kaçının. Prosedürü takiben hemen dudak ve diğer dudak ürünlerinden kaçınılmalıdır.


Cerrahi işlemler yapılmadan cildi gençleştirmek istiyorsanız, deri dolgu maddesi en iyi seçenek olabilir. Ameliyattan daha güvenli ve daha ucuz olduğu için dermal dolgulara popülerlik artıyor.Cildinizin genç görünümünü ve canlılığını tek bir tedaviden sonra geri kazanabilirsiniz ve etkileri aylarca sürebilir.Dermal dolgu, cildin altındaki yumuşak dokuyu dolduran enjekte edilebilir bir çözeltidir.Günümüzde kadın ve erkeklerin sık yaptırdığı kozmetik bakımlardan dan biridir.Her varyasyon yaşlanma, buruşukluk ve sarkma cildi görünümünü geliştirir. Dermal dolgular, kırışıklıkları ve çizgileri doldurmak, dudakları ve yanakları sıkmak ve yüz hatlarını zenginleştirmek için idealdir.Farklı kırışıklık derecelerini tedavi etmek için farklı formüller mevcuttur.


Yaşlanma genel bir fenomen olmasına rağmen, yaşlanma süreci yüzün her bölgesinde eşit olarak görülmez. Yüzün subkütan yağı tek bir tekdüze katman değildir, ancak bölümlere ayrılmıştır. Her bir bölme, aynı kişide farklı bir tempoda yaşlanır. Bu nedenle, yüzün düzeltilmesi, bu bölmelerin ayrı ayrı düzeltilmesine ihtiyaç duyar.
 

Uzman SühaN

Administrator
Dermal dolgular yaşlanma belirtilerine meydan okumak için önemli bir araçtır. Yaşla birlikte yüz esneklik ve hacim kaybeder ve hücresel cirosu daha düşüktür. Bu genellikle sarkma, kırışıklık ve buruşukluk özellikleri ile sonuçlanır. Yanaklarda ve dudaklarda dolgunluk kaybı yüzün yaşlı görünmesine neden olabilir. Dermal dolgu maddeleri kalıcı değildir; İstediğiniz görünümü korumak için bakım gereklidir. Deri dolgu maddeleri cerrahi tedavilere göre daha güvenlidir, ancak herhangi bir prosedür riskler ve yan etkiler ile birlikte gelir. Dermal dolgu maddelerinin sonuçları, seçilen ürünlerin türüne ve uygulayıcı nın becerisine bağlıdır. Dermal dolgu yaptırmadan önce hekim seçimini mutlaka iyi yapın..
 

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Bir ara burnumun üstüne yaptırmıştım.Burnum dolgu sayesinde daha kavisli duruyor. İlerde dudaklarıma yanaklarıma yaptırmayı düşünüyorum.Burun kemeri az olanlar da dermal dolgu yaptırarak daha güzel bir buruna sahip olabilirler.
 

Uzman SühaN

Administrator
Dermal Dolguların en büyük avantajlarından biri, etkilerin kalıcı olmamakla birlikte uzun sürmesidir. Süre, bireyin cilt tipi, yaşam biçimi ve yaşı gibi birçok faktöre bağlıdır. İlk tedaviden sonra, birey ve tedaviye bağlı olarak takip oturumları genellikle her 6 ila 12 ayda bir önerilir. Dudakların tedavisi yaklaşık 6 ay sürer. Tedaviden sonra şişme, kızarıklık, ağrı, kaşıntı, renk değişikliği ve enjeksiyon yerindeki hassasiyet gibi bazı enjeksiyonla ilgili reaksiyonlar meydana gelebilir. Bunlar tipik olarak 2-10 gün içinde spontan olarak giderilir. Anti-enflamatuar ilaçlar veya aspirin kullanımı neredeyse daima enjeksiyon bölgesinde kanama veya morluk artışına neden olacaktır. Prosedürden sonra 24 saat yürüyüş dışında egzersiz yapılmamaktadır.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Benim şakaklarım içe çökük dolgu yaptırmayı düşünüyorum . Ayrıca üst dudağım çok ince daha belirgin olsun istiyorum. Plastik cerraha gittim havalar çok sıcak şimdi dolgu yaparsak dudakların ördek gibi olur şişer. Sıcaktan dolayı zor iyleşir dedi. Şimdi havaların serinlemesini bekliyorum.Muhtemelen sonbaharda dermal dolgu yaptıracağım. Birde merak ettiğim bir şey var bazı yerlerde okudum çeşitli dolgu maddeleri varmış. Acaba hangi dolgu maddesi daha etkilidir bilgisi olan arkadaşlar yorum yaparsa sevinirm.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yaşlandıkça cildimizin genç ve parlak görünümünü kaybederiz.Dermal dolgu maddeleri yaşlanma izlerini kaybederek cildin daha genç görünmesini sağlar. Dolgu maddeleri çene,burun , yanak,dudak ve kırışıklıklar için kullanılır.Dermal dolgu maddelerini tercih eden çoğu insan 35 yaşın üzerindedir ve erken yaşlanmanın etkilerini yaşamaktadır fakat 35 yaşından daha genç olanlarda dermal dolguyu tercih etmektedir.Dolgular genellikle günümüzde çok güvenlidir fakat makalede anlattığımız gibi yinede olası yan etkilere sahiptir.Dolguların sizin için doğru olup olmadığını keşfetmenin en iyi yolu, mevcut dolgu çeşitlerini tartışabilecek ve hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar verebilecek nitelikli bir kozmetik hekimi ile konuşmaktır.
Botox gerçekten tanınmış ve yetkin bir anti-aging tedavidir. Bu çözüm, sabit kas kasılmalarından kaynaklanan yüz üst kısmındaki çizgileri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılır. Dermal dolgu maddeleri, yanak, çene kemiği, çene çizgisi, nazolabyal kıvrımlar, marionet çizgileri ve daha fazlasını içeren yüzün alt bölümlerini tedavi etmek için kullanılan Botox için harika bir tamamlayıcıdır. Enjeksiyonluk solüsyonlar invaziv cerrahi tedavilere mükemmel bir alternatiftir.Dermal dolgular birçok bölgeyi tedavi etmek için kullanılır, ince çizgiler veya kırışmış dudaklara hacim katarken derin çizgileri gidermektedir.Dermal dolgu sayesin de yüzün bazı bölümlerinde hacim değiştirerek daha genç bir görünüm elde edebilirsiniz.
 
Üst