Etiketler:
 1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Derse ilgisiz çocukları tembellikle suçlamayın

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Okulun ilk zamanlarında veya daha sonraları,öğretmenler tarafından veliye; çocuğunuz ders dinlemiyor, anlamıyor, kendini derse veremiyor veya dalıp dalıp gidiyor gibi şikayetler gelebilir. Veliler bu durumu genelde; çocuğun tembelliğine,sorumsuzluğuna veya şımarıklığına yorarlar. Bu çok yanlış bir saptamadır.
  Bu durumun nörolojik olarak en önemli sebebi beyin dalgalarındaki uyarı bozukluğudur. Klinikte bana bu şikayetle gelen hatta ailesi tarafından “bunun zeka seviyesi mi düşük” gibi kaygılar duyulan çocuklarda yaptığım muayene ve inceleme sonucunda çoğu çocukta beyin dalgalarının bozukluğunu saptadım. Yani bu bir tip sara (epilepsi) hastalığıdır. Uygun basit bir ilaçla bu şikayetler sona erdi. Örneğin “absans nöbeti” denen bir epilepsi yani sara hastalığı tipi vardır. Bu hastalıkta çocuk normal aktivitesini yaparken birden saniyeler süren bir hafıza kaybı olur çocuk gözünü bir noktaya diker bu süre içinde hiçbir şeyi algılamaz, hatırlayamaz sonra tekrar aktivitesine devam eder. Bu gün boyu defalarca tekrarlayabilir. Yine birçok sara türünde çocukta istemsiz hareketlerin yanında dikkat azlığı olabilir. Bunun için özellikle birden bire derse ilgisi azalır. Adaptasyonu bozulan çocukta bu hastalık ekarte edilmelidir.

  Bunun için çocuğun velisi öğretmeni dikkatice dinlenmeli,daha sonra EEG denen beyin elektrosu ile beyin dalgalarında bir anormallik olup olmadığına bakmak ve gerekirse uygun ilaç vermek gerekir.

  Ailenin huzurunu ve dengesini tehdit eden olaylar arasında okul başarısızlığı önemli bir yer tutar. Tabii ki çocuğun okul başarısızlığının tek sebebi yukarıdaki hastalık değildir.

  1)Ailedeki sorunlar anne,babanın çocuğa karşı tutumu, çocuktan yapabileceğinden fazla başarı istemek.

  2)Okulun ve okuldaki öğretmenlerin etkisi.

  3)Maddi manevi sınırlı olanakların etkisi.

  4)Arkadaşların etkisi.

  5)Çocuğu yaşından daha önce okula göndermek. Yani fiziksel olgunlukta eksiklik....vs okul başarısını etkiler. Fakat bunlar psikolojik hadiselerdir. Herhangi bir hastalığın sonucu değildir. Yukarıdaki saydığım hadiseler iyi tespit edilirse, durum düzelir.

  Başka önemli bir sağlık sorunu da yetersiz beslenme ve buna bağlı vitamin eksikliği örneğin B vitamini, C vitamini eksikliği .....vs ve buna bağlı dikkat eksikliğidir. Yetersiz beslenmenin nedeni maddi yetersizlikten çok, çocukların özellikle kantinden, hazır gıdalarla beslenmesidir. Velilerin evde çocukların gıdalarına dikkat etmesi gerekir.

  Tabiî ki daha yazmadığım birçok sebep okul başarısızlığını etkiler. Bu yazımda ben genelde atlanan ve önemli bir hastalık olan bazı epilepsi yani sara türlerinden de dikkat ve hafızada zaman zaman azalma olabileceğinden bahsettim. Bunun için çocukların muhakkak bir beyin elektrosu çektirmeleri gerekir.

  Kaynak: Doç. Dr. Serdar Dağ


   
Derse ilgisiz çocukları tembellikle suçlamayın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tembellik

  Tembellik

  Kişinin önemli bir fırsatı kaçırarak, zarara uğrayacağına işaret eder
 2. Babanın çocuğuna ilgisi önemli

  Babanın çocuğuna ilgisi önemli

  Çocukların çoğu babaya çok düşkündür.Onunla gezmek onunla uyumak hemen hemen her zamanı babayla değerlendirmek isterler.Annenin nesi var anlamam.Bizde canımz yahu bizde ilgi isteriz ama:):) Babanın çocuğuna ilgisi önemli Araştırmalar göstermektedirki babanın yakın ilgisinin, çocuğun sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimi üzerinde olumlu etkileri vardır. • İlk aylarda baba tarafından...
 3. Çocuklarda göz kayması ve göz tembelliği

  Çocuklarda göz kayması ve göz tembelliği

  çocuklarda göz kayması bebeklerde göz kayması tembelliği oyunları tembelliği için oyunlar egzersizleri Göz tembelliği ve göz kayması (şaşılık) ile ilgili bilgileri anneler için paylaşmak istiyorum. Bilgi sahibi olmak, erken teşhis ve erken tedavide önemlidir. Gözlerin görme eksenlerinin paralelliğin bozulmasına şaşılık denir. Her iki gözden birisi ya da ikisi birden bakılan objeye...
 4. Çocuklarınızı Kötü Karne Yüzünden Suçlamayın !!!

  Çocuklarınızı Kötü Karne Yüzünden Suçlamayın !!!

  Çocuklarınızı Suçlamayın Çocuklarınızın Karnesi Kötüyse Ne Yapılmalı Çocuğunuz zayıfla geldi ve ne yapmanız gerekiyor böyle bir durumda...Sakın onu aşağılayıcı olarak hakaretler etmeyin...Yaz kampları yaz okulları var gerekirse yaz tatilinde ders çalışarak derslerini düzeltir..İşte çocuğunuzun karnesindeki zayıflardan ötürü nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında paylaşım sunuyorum...
 5. Çocuklarda mide tembelliği nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda mide tembelliği nedenleri ve tedavisi

  Midenin vücudumuzdaki görevi, aldığımız gıdaları belirli özelliklerle kasılarak öğüterek ince bağırsaklara iletmek üzere hazırlamaktır. Midede bu görevi yapan vagus sinirinde bir sorun varsa bu işlemi yapmaz ve besinleri ince bağırsağa taşıyamaz. Bu sebeple ince bağırsaklar da normal işlevini yerine getiremez. Bu durumda durgunluğa sebep olabilir. Çocuklarda ağız yoluyla alınan enfeksiyonlar...

Sayfayı Paylaş