Dershane sayısı yüzde 154 arttı

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Dershane sayısı yüzde 154 arttı
Dokuz yılda Türkiye'deki dershane sayısı yüzde 154, dershaneye giden öğrenci sayısı yüzde 198 arttı. 'Hayat eşittir 195 dakika mı?' kampanyası kapsamında yapılan araştırmaya göre ÖSS adayları kişi başına 4 bin 708 dolar harcadı

Türk Eğitim Derneği'nin (TED) araştırmasına göre son dokuz yılda öğrencileri sınavlara hazırlayan dershanelerin sayısı yüzde 154, dersanelere giden öğrenci sayısı da yüzde 198 arttı. TED'in anketine katılan öğrencilerin yüzde 43.7'si 'dershanede eğitim her bakımdan kaliteli' derken, yüzde 48.1'i dershaneye gitmeden ÖSS'yi kazanmanın 'çok zor' olduğu görüşünde.

Artan dershaneler ve öğrencilerin üniversite kapılarında yığılmasını protesto için 'Hayat eşittir 195 dakika mı?' sloganıyla bir kampanya başlatan TED, bu çerçevede hazırladığı araştırma raporunda da ülkedeki dershane sorununu gözler önüne serdi.

Araştırmaya göre üniversite kapısına gelene kadar kişi başına yapılan ÖSS harcaması, ortalama 4 bin 708 doları buluyor. Öğrencilerin ortalama 2.1 yılı dershanede geçiyor. 1997-1998 öğretim yılından 2005-2006 öğretim yılına kadar dershane sayısı yüzde 154, öğrenci sayısı yüzde 198 arttı. Geçen yıl 2 bin 984 dershanede 784 bin 565 öğrenci öğretim görürken, bu yıl 3 bin 650 dershanede 925 bin 299 öğrenci eğitim alıyor. Dershane sayısında yüzde 20'nin üzerinde artış bulunuyor.

13 ilde 4 bin 804 öğrenciyle yapılan anketin sonuçlarına göre ÖSS'ye giren öğrencilerin hemen hepsi, ÖSS'de başarının anahtarının dershaneler olduğunu düşünüyor. Öğrencilerin ÖSS hakkındaki düşünceleri şöyle:

• ÖSS hazırlığında olan 1078 lise son sınıf öğrencisinin yüzde 60.2'si, 'hayatında üniversiteye giriş sınavından daha önemli bir şey olmadığını' söylüyor.
• Öğrencilerin yüzde 48.1'i dershaneye gitmeden üniversiteye giriş sınavını kazanmanın 'çok zor' olduğuna inanıyor.
• Lise son öğrencilerinin yüzde 55'i 'ikinci dönemde rapor alarak' sınava hazırlanmak istiyor.
• Öğrencilerin yüzde 57.8'i de 'okuldaki eğitimin üniversiteye giriş sınavını kazanmada yetersiz kaldığını' düşünüyor.
• 'Dershanede eğitim her bakımdan kaliteli' görüşüne, öğrencilerin yüzde 43.7'si katılıyor. Öğrenciler sektörün çeşitlenip zenginleştiğine inanıyor.
• Öğrencilerin yaklaşık yüzde 50'si okul yöneticilerinin dershaneye gitmeleri için kendilerine telkinde bulunduğunu belirtiyor.

alıntı

Geri