1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Devler liginde 12 Türk şirketi

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Petrol şirketleri bankacılık sektörünü geride bıraktı. Türk şirketleri dünyanın olmasa da Avrupa'nın ilk 500'üne girdik.
  Financial Times'ın (FT) her çeyrekte açıkladığı dünyanın en büyük 500 (FT 500) şirketi arasında Türkler yer alamazken 'Avrupa 500'de 12 Türk şirketi kendine yer buldu.

  Ocak-Mart dönemi FT 500 listesine göre dünyanın en büyük 500 şirketi sıralamasında ABD'li petrol devi ExxonMobile 452 milyar dolarlık piyasa değeriyle ilk basamakta yer aldı.

  İkinci sırada ise dünya ekonomisinin hızla yükselen yıldızı Çin'in en büyük petrol şirketi olan Petro China bulunuyor. Çinli şirketin piyasa değeri ise 423 milyar dolar olarak belirlendi. Dünyanın en büyük üçüncü şirketi ise 369 milyar dolarlık piyasa değeriyle ABD'li sanayi devi General Electric oldu.

  TURKCELL 178'İNCİ OLDU

  Dünya sıralamasında Türkiye'den herhangi bir şirket yer almazken FT 500'ün Avrupa sıralamasına Türkiye'den 12 şirket girmeyi başardı. En iyi dereceyi 178 sıradaki Turkcell aldı. Şirket önceki yıla kıyasla 98 basamak birden yükselerek aynı zamanda en hızlı yükselen 26 Avrupalı şirketten biri oldu.

  Sıralamada; Akbank 241'inci olurken Enka 270, İş Bankası 291, Garanti Bankası 304, Halk Bankası 371, Yapı Kredi Bankası 417, Erdemir 424, Sabancı 440, Tüpraş 442, Finansbank 463 ve Koç Holding 493'üncü oldu.

  12 Türk şirketinin piyasa değeri 101 milyar dolar

  FT 500 Avrupa'ya ise Türkiye'den 12 şirket girdi. Bu şirketlerin piyasa değeri 101 milyar dolar oldu

  FT'nin her iki sıralamasında da petrol şirketleri bankacılık sektörüne ait şirketleri geride bıraktı.

  Çin, Rusya ve Hindistan'ın durdurulamaz yükselişi

  FT'nin dünya sıralamasında yer alan ABD'li şirketler sayı bakımından bu yıl da liderliği kimseye kaptırmadı. Şirket sayısını en hızlı artıran ülke ise Çin oldu. Geçen yıl 8 olan Çinli şirket sayısı bu yıl 25'e yükseldi. Hindistan ve Rusya, Çin'in ardından şirket sayısını en çok artıran ülkeler oldu. ABD'nin listedeki 169 şirketinin piyasa değeri 9.6 trilyon dolara ulaşırken ikinci sıradaki İngiltere'nin 35 şirketi toplam 2.2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Üçüncü sıradaki Çinli şirketlerin toplam piyasa değeri ise 1.9 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

  internethaber.com
   
Devler liginde 12 Türk şirketi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Il Sole: Türk ekonomisi aile şirketleriyle uçuyor

  Il Sole: Türk ekonomisi aile şirketleriyle uçuyor

  İtalya’nın önemli ekonomi gazetelerinden Il Sole 24 Ore Türk ekonomisine tam sayfa ayırarak, "Türk ekonomisinin uçtuğunu" yazdı, bunun nedenini aile şirketlerine bağladı. Gazete, yorgun Avrupa’ya karşı Türk ekonomisinin performansının kıskanıldığını yazdı. İTALYA’da yayınlanan 320 bin tirajlı ekonomi gazetesi "İl Sole 24 Ore" Türk ekonomisine tam sayfa ayırarak,...
 2. İnternet Sitesi Uygulamaları ve Türk Şirketleri

  İnternet Sitesi Uygulamaları ve Türk Şirketleri

  İnternet sitesi uygulamamız: Benim de olsun ama kullanmasam da olur Soru: Türk şirketlerinin internet siteleri ne işe yarar? Yanıt: Onlar sadece süs içindir, iş için değil. “Türkiye’de internet sitesi olan şirketlerimiz, gerçek anlamda e-ticaretin potansiyel olanaklarından tam yararlanıyorlar mı, yoksa sadece görünüşte internet sitemiz var demek için mi kullanıyorlar?” şeklinde bir soru...
 3. Şirket

  Şirket

  Ortaklık sevince, din" esaslara uyularak yapılan alışverişe yahut dünyalık menfaate, Zengin biriyle ortak olmak zengin olmaya yahut mirasa ermeye, Ortaklık, insaf ve adalete, Ortaklık sevgide ve sözde samimi olmaya delalet eder.Kötü giden işleriniz, dostlarınızın yardımı ve desteği ile düzelecek demektir. Kötü giden işleriniz, dostlarınızın yardımı ve desteği ile düzelecek demektir....
 4. 48 saatte dev şirket

  48 saatte dev şirket

  İyi bir fikriniz var ve ortak mı arıyorsunuz? 48 saat içinde rüyanız gerçek olabilir mi? İki günlük bir organizasyondan çok ortaklı dev şirketin ortağı olarak çıkılabilir mi? Rotahaber.com özel haberi STARTUP WEEKEND Türkiye’de! Starup Weekend, GİRİŞİM GÜNLERİ adıyla Türkçe olarak organize edilecek oldukça enterasan bir girişim. GİRİŞİM GÜNLERİ İstanbul 2008, bilişim, tasarım,...
 5. Fener Devler Liginde Neden Yok

  Fener Devler Liginde Neden Yok

  Dün haberleri kaçırmışım Fenerbahçe şampiyonlar liginde neden yok, şampiyonlar ligine katılmıyor mu birde ligden çekilecekler diye bir haber uydum bunun aslı astarı var mı bilgi verin lütfen.

Sayfayı Paylaş